Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Torba na zakupy – z czego i jak ją zrobić?

Torba wielokrotnego użytku ma wiele zalet. Zazwyczaj jest duża, solidna i co najważniejsze ekologiczna. Czy trudno ją zrobić samemu?

Iwona Ignatowska
Iwona Ignatowska 27-02-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Torba na zakupy – z czego i jak ją zrobić?

Torba na zakupy powinna być przede wszystkim pojemna i trwała, czyli taka, która wytrzyma ciężar noszonych w niej rzeczy. Najczęściej mieści znacznie więcej produktów niż powszechnie używane torby plastikowe. Ponieważ na ogół zrobiona jest z trwałych materiałów, służy kilka lat, dzięki czemu nie produkujemy dodatkowych śmieci. Można ją uszyć, wykonać metodą makramową, wydziergać na drutach lub szydełku. Bądź eko i zrób sobie torbę na zakupy. To wcale nie jest trudne!

Jak uszyć torbę na zakupy?

Żeby torba na zakupy mogła nam służyć przez długi czas, powinna być uszyta z materiału, który się łatwo nie przeciera i jest odporny na podarcie. W tej roli świetnie sprawdzają się modny od kilku sezonów filc, bawełna, eko skóra, grube płótno czy brezent. Przed przystąpieniem do pracy materiał powinno się zdekatyzować, czyli zamoczyć w wodzie, bo te naturalne, w szczególności len i bawełna, mogą się po praniu skurczyć. Kształt i wymiar torby dopasowujemy do własnych umiejętności krawieckich i potrzeb. Najprostsza to torba uszyta z większego prostokąta złożonego na pół i dwóch pasków materiału, czyli uszu. W tym przypadku wystarczy zszyć boki prostokąta i doszyć paski będące uchwytami. Uszy niekoniecznie muszą być zrobione z tego samego materiału co torba. Do tego celu można wykorzystać gruby sznur, szeroką mocną taśmę lub rzemień. Trzeba tylko pamiętać, by uszy torby były porządnie do niej przytwierdzone, aby wytrzymały ciężar zakupów. Można też skorzystać z gotowych uchwytów do toreb.

Torba ze sznurka

Makrama to technika wiązania sznurków bez użycia narzędzi typu igły, druty czy szydełko. Żeby wykonać coś tym sposobem, wystarczy znajomość 2–3 splotów i oczywiście odpowiednie sznurki. Najczęściej do makramowych prac wykorzystuje się nici lniane, jedwabne lub z sizalu. Samo tworzenie w tej technice nie jest specjalne trudne i dość szybko można opanować różne sposoby wiązania. Siatki wykonane tą metodą przypominają nieco sieć rybacką. Są lekkie, przewiewne, wytrzymałe i – co jest ich dużym atutem – pod wpływem ciężaru rozciągają się na boki, a nie do dołu. Sprawdzają się w przenoszeniu takich zakupów jak kapusta, dynia, kalafior, czyli większych i nieporęcznych warzyw, które nie mieszczą się w nierozciągliwych płóciennych torbach. Do zrobienia torby tą technika przydadzą się: dość gruby sznurek do makramy, kółka do makramy, taśma rypsowa na uszy, nożyczki oraz igła.

Torba na szydełku lub drutach

Z mody nie wychodzą torby robione na drutach czy szydełku. Ze zrobieniem jej poradzą sobie nawet osoby początkujące. Taką torbę można wykonać z większego prostokąta lub kwadratu lub dwóch większych kawałków zszytych ze sobą. Najlepiej wyglądają torby wydzierganie grubą włóczką na grubych drutach lub szydełku. Uszy do siatki z włóczki można również zrobić na drutach lub szydełku, wykonać z grubego sznurka lub po prostu doszyć gotowe paski z niepotrzebnej już torebki. Do wykonania siatki na drutach lub szydełku przyda się też igła dziewiarska do zszycia boków i schowania nitek po zakończeniu pracy. Jeśli jednak ktoś nie radzi sobie z drutami lub szydełkiem, może skorzystać z obręczy dziewiarskiej. To proste urządzenie, które ułatwia wykonywanie szalików, czapek i kominów. Może być w kształcie kółka różnych rozmiarów lub prostokąta. Do obręczy dziewiarskiej często dołączane jest specjalne szydełko do zrzucania oczek oraz instrukcja obsługi tego przyrządu. Bez większego problemu można na niej zrobić torbę. Wystarczy wykonać komin o długości i wielkości, która nam odpowiada, zszyć lub zawiązać dół i doszyć uszy.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kolekcje i sztuka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro