Torba fotograficzna – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Torba fotograficzna to jedno z podstawowych akcesoriów fotografa. Myśląc o przechowywaniu i przenoszeniu aparatu, często kupujemy ją równocześnie z nim. W takiej sytuacji decyzja jest podejmowana w pośpiechu i bez dokładnej analizy dostępnego asortymentu. Warto jednak poświęcić chwilę na zastanowienie, gdyż dobrze wybrana torba może służyć przez kilka lat. Oto kilka porad, które pomogą wam podjąć dobrą decyzję.

Marcin Biodrowski Marcin Biodrowski / 30-03-2016

Przeznaczenie torby fotograficznej

Przed rozpoczęciem przeglądania ofert warto się zastanowić, do czego planujemy jej używać. Na jedne elementy będziemy zwracać większą uwagę, wybierając torbę fotograficzną, która ma pomieścić nasz cały sprzęt fotograficzny, a na inne – jeśli szukamy takiej, która będzie poręczna w codziennym użytkowaniu.

Jak dobrać rozmiar torby fotograficznej?

Jednym z największych wyróżników toreb jest pojemność. Jeśli planujemy przenosić swój aparat ze wszystkimi akcesoriami, lepiej pochylić się nad taką, która w tej chwili wydaje się nieco za duża. Nawet jeśli tego teraz nie planujemy, prawdopodobnie w przyszłości kupimy dodatkowe akcesoria. Szkoda będzie, gdy za kilka miesięcy nie zmieści się do niej nowa lampa lub obiektyw, który dostaliśmy w prezencie.

Pamiętajmy, że do torby powinny zmieścić się też drobne akcesoria, które łącznie potrafią zająć sporo miejsca. Idealnym rozwiązaniem będą wewnętrzne kieszenie przeznaczone do przechowywania kart pamięci czy filtrów. Torba tego rodzaju będzie mniej wygodna w transporcie, ale powinna zapewnić komfortowe przechowywanie wszystkich fotograficznych gadżetów. Zwróćcie uwagę chociażby na Hama Multitrans – za 240 zł można kupić produkt, do którego zmieści swój sprzęt większość fotoamatorów.

Inaczej jest, gdy potrzebujemy akcesorium, które będzie poręczne w codziennym użytkowaniu. W tej sytuacji priorytetem jest niewielki rozmiar torby. Najlepiej, aby mieściła aparat, jeden lub dwa ulubione obiektywy i niezbędne akcesoria, takie jak zapasową kartę pamięci i baterię. Jej pakowanie będzie wymagać kompromisów, ale w przypadku takich toreb liczy się przede wszystkim wygoda. Gdy decydujemy się na jej użycie, mniej potrzebne drobiazgi zostają w domu lub w drugiej, większej, leżącej w bagażniku samochodu. Przykładem małych toreb, mieszczących sam aparat, są Hama z serii Canbera. Ich ceny zaczynają się od około 50 zł. Równie poręczne, lecz nieco większe są torby Manfrotto Active w cenie od 90 zł.

Sposób noszenia torby

Producenci przewidzieli kilka systemów noszenia toreb. Najbardziej tradycyjnym jest oczywiście pasek przerzucony przez ramię. Występuje on w większości toreb – czasem jako jeden z kilku dostępnych wariantów w danym modelu. Drugi, bardzo wygodny i praktyczny sposób to zastosowanie pasa biodrowego. Pozwala odciążyć kręgosłup, co będzie dużym plusem podczas dłuższych spacerów z aparatem. Największą wadą jest to, że większość toreb tego typu nie jest zbyt pojemna.

Jeśli zależy wam na noszeniu większych ciężarów bez konieczności nadwyrężania pleców, polecam walizki fotograficzne. Większość modeli ma zamontowane kółka, podobne jak w walizkach podróżnych. Tego rodzaju torby są stosunkowo drogie – za Manfrotto Roller z osłoną przeciwdeszczową, kółkami, w rozmiarze dopasowanym do przewozu samolotem trzeba zapłacić od 860 zł.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając torbę?

Oferta jest szeroka. Jeśli już wybraliśmy przeznaczenie, rozmiar i sposób noszenia, możemy skupić się na nieco mniej istotnych elementach. Warto zwrócić uwagę np. na grubość materiału. Prawdopodobnie aparat będziemy nosić w różnych warunkach, więc polecam wybrać wykonaną z grubszego i bardziej wytrzymałego tworzywa.

Wielu producentów oferuje dodatkową osłonę wodoodporną. To rozwiązanie okaże się zbawienne w wyjątkowo deszczowy dzień, kiedy sama torba może przepuszczać wodę do środka na szwach. Możemy też zwrócić uwagę na dodatkowe kieszenie – zarówno wewnątrz torby, jak i te dostępne bez otwierania głównej komory. Możemy w nich umieścić drobniejsze przedmioty, które nie będą się poniewierać pomiędzy aparatem, obiektywami a lampą.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro