Tor kulkowy – dla dziecka w jakim wieku?

Tory kulkowe należą do zabawek konstrukcyjnych. Pozornie bezwiednie tocząca się kulka przyczynia się do ćwiczenia wielu sprawności, m.in. koncentracji uwagi i spostrzegawczości, a także do rozwijania zdolności manualnych. To świetna zabawka już dla małych dzieci.

Anna Chmielewska Anna Chmielewska / 28-11-2016

Kiedy pierwszy tor kulkowy?

Spokojnie można pomyśleć o nim już dla dwulatka. Jego rączka potrafi wrzucić piłeczkę w odpowiednie miejsce, obserwować jej ruch i toczenie się ku mecie. Dla tak małego dziecka najlepsze będą tory najprostsze, w których zabawa nie stwarza możliwości zmiany drogi kuleczki. Na tym etapie rozwoju malcowi wystarczy tego typu zadanie. Jednym z łatwiejszych kulodromów jest np. Spirala marki HABA. Z elementów układa się proste tory ze stromym zakrętem. Tocząc się, kulka napotyka na różne atrakcje i przeszkody. Całość jest bardzo kolorowa.

Ten rodzaj torów jest drewniany, choć kulodromy różnią się materiałem (plastik lub drewno, te drugie są droższe) i długością samego zjazdu. Zabawki dla tak małych dzieci muszą być na pewno w pełni bezpieczne. W niektórych modelach pierwszego toru kulkowego zamontowano tzw. klik-system, a więc takie rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne połączenie poszczególnych elementów. Ponadto kulodrom musi mieć zawsze certyfikaty jakości i być pokryty ekologicznymi, nietoksycznymi farbami.

Tor kulkowy dla trzy- i czterolatka

Dla dziecka w tym wieku warto rozejrzeć się za bardziej skomplikowanymi torami kulkowymi. Takie zestawy składają się z wielu elementów pozwalających na samodzielne budowanie torów. Trzylatek potrafi tworzyć kulodromy, dzięki czemu ćwiczy umiejętności manualne. Konstrukcja wymusza bowiem konieczność rozpoznawania i dopasowywania kształtów, wielkości i kolorów poszczególnych elementów. Szkrab może tworzyć własne projekty, a przez to genialnie rozwijać mózg.

Niektóre z torów kuleczkowych są przeznaczone dla dzieci powyżej 4. roku życia. Z pewnością są trochę trudniejsze niż te dla trzylatków, a ich wykonanie wymaga większej precyzji. W konstrukcjach trzeba uwzględnić m.in. zagadnienie siły ciężkości i utrzymywania równowagi. To świetna okazja do tworzenia z fantazją. Tory kuleczkowe mają więcej przeszkód i dodatkowych akcesoriów, m.in. spirali, zakrętów i tuneli. Składanie skomplikowanych tras jest nie tylko świetną zabawą, ale również dobrym treningiem w eksperymentowaniu.

Tory kulkowe dla starszych użytkowników

Kulodromy są przeznaczone nie tylko dla przedszkolaków, ale również dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet starszych. Takie zestawy potrafią być naprawdę skomplikowane, a elementem dodatkowym jest np. winda. Niektóre trasy dla kulek mają nawet kilkanaście metrów. Mało tego, także młodzież i dorośli znajdą coś dla siebie. Mówimy wtedy już o rollercoasterach, często wspieranych rozwiązaniami elektronicznymi.

Kulodrom ma ciekawy design i może stanowić wyjątkowy gadżet w pokoju lub gabinecie. Na uwagę zasługuje z pewnością kulodrom Migoga Marble Run MAXI. Został stworzony z myślą o dzieciach powyżej 8. roku życia. To bardzo bogaty zestaw, składający się z 20 kulek i aż 213 elementów do budowania konstrukcji. Wśród części znajdują się mosty, kołowrotki, spirale i zjeżdżalnie – mogą być łączone zgodnie z pomysłem i kreatywnością dziecka.

Tory kulkowe są świetnym pomysłem na prezent, nawet dla osoby dorosłej (w przypadku której zaskoczenie połączy się z niebanalnością). To bardzo dobra okazja do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem i w gronie rodziny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro