Top 5 kradzionych samochodów w Polsce
Zdaniem eksperta

Top 5 kradzionych samochodów w Polsce

Posiadanie samochodu nie zawsze wiąże się z samymi przyjemnościami. Oprócz kosztów paliwa, ubezpieczenia lub ewentualnych usterek bywa, że na nasze ukochane pojazdy czyhają złodzieje. Co roku w Polsce ginie kilkanaście tysięcy samochód. Które z nich cieszą się największym wzięciem na mieście?

udostępnij

Konrad StopaKonrad Stopa / 07-08-2018

Biorąc pod lupę te niechlubne statystyki trzeba jasno powiedzieć, że najwięcej ginie samochodów niemieckich. Auta grupy VAG niestety górują w tym przykrym rankingu. Mimo wszystko należy się cieszyć, że liczba aut, które znikły z oficjalnego rynku to tylko mały ułamek wszystkich transakcji związanych z nowymi i używanymi samochodami.

Dzięki wielu policyjnym raportom oraz tym bardziej komercyjnym (firmy ubezpieczeniowe) można łatwo się dowiedzieć, których samochodów lepiej nie kupować, by dmuchać na zimne i nie prowokować przedstawicieli zwolenników nielegalnego obrotu pojazdami.

Poniżej TOP 5 najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w ubiegłych latach. Ranking zacznę od tych teoretycznie najbezpieczniejszych aut.

Mazda 6 III (od 2012 roku) – 237 sztuk

mazda 6

Ranking otwiera japońska propozycja Sedana dla wymagających klientów. Trudno określić, czy to piękne linie, czy może wysoka wartość rezydualna plasuje Mazdę w tym rankingu, aczkolwiek jest ona jednym z najnowszych aut w tym zestawieniu. Kupując nowe auto w salonach Mazdy, klienci liczyli na dobre zabezpieczenie ich nowego samochodu. Niestety model ten miał ogólny defekt w kwestii bezpieczeństwa i ochrony przed złodziejami. Mazda 6 to najczęściej kradzione auto, gdy porównamy ilość sztuk będących w Polsce względem tych, które zniknęły. Jeden na 332 egzemplarzy padł łupem złodziei.

Audi A6 (najczęściej C6 z lat 2004-2011) – 423 sztuki

A6

Pierwszy przedstawiciel producenta z sąsiedniego kraju. Ten luksusowy samochód wyższej klasy średniej, mimo upływu lat, jest nadal wygodną limuzyną spełniającą wszystkie oczekiwania wymagającego klienta. Bogate wyposażenie, spora kabina pasażerska oraz szeroka gama silnikowa i pozycja Audi wśród twórców samochodów premium sprawiają, że auta są popularne na rynku wtórnym. Biorąc pod uwagę sporą liczbę samochodów sprowadzonych, łatwo upłynnić całe auto lub poszczególne części, zarabiając na tym niemałą kwotę. Z drugiej strony, właściciele A6 są jednymi z najbardziej przezornych, ponieważ to ich właśnie oni najczęściej decydują się na kupno autocasco (58%).

Volkswagen Passat (najczęściej B6 z lat 2005-2010) – 479 sztuk

passat

Król oraz jeden z najbardziej popularnych samochodu w Polsce jest jednocześnie jednym z najbardziej chodliwych produktów w nielegalnym handlu samochodów. Popyt na części oraz mnogość aut z poza granic naszego kraju jeszcze bardziej potęguje pokusę złodziei. Ogromna ilość tych samochodów sprawia, że sposoby na kradzież są bardzo proste i łatwo dostępne.

Audi A4 (najczęściej B7 z lat 2009-2015) – 584 sztuk

A4

Kolejny model marki premium, który zdecydowanie rządzi w słupkach sprzedaży nowych aut w swojej klasie. To auto, które wymagało stosunkowo małego wkładu finansowego, by kupić samochód luksusowej marki, choć jego części zamienne są dosyć drogie, a auta bardzo popularne również w innych krajach Europy. Co ciekawe, 1 Audi A4 ginie na 622 egzemplarzy, więc szansa na kradzież jest już dwa razy mniejsza, niż będąc właścicielem Mazdy 6.

Volkswagen Golf (najczęściej V z lat 2003-2008) – 674 sztuk

Golf

Ilość sprzedanych sztuk jak najbardziej ma niekorzystne odzwierciedlenie w rankingach skradzionych aut. Pozycja Golfa nie jest przypadkowa, ponieważ liczba tych aut w Polsce to grube tysiące samochodów. Popularny kompakt ginie raz na 1149 egzemplarzy. Ciężko więc szacować, czy warto iść za trendem sprzedaży. Konkurencja w tej klasie jest bardzo duża, więc łatwo wybrać równie dobre auto, mniej popularne wśród złodziei.

Oczywiście kupno innego samochodu nie oznacza bezwarunkowego braku problemu z potencjalnym zniknięciem naszych czterech kółek. Oprócz porządnego ubezpieczenia samochód możemy zabezpieczyć samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele alarmów, lokalizatorów GPS lub tych prostszych rozwiązań typu: blokada kierownicy lub immobilizery. Czasami wystarczy po prostu garaż.

Z drugiej jednak strony, nie popadajmy w nadmierną paranoję, chociaż dozę rozsądku i przezorności należy zachować zawsze. W końcu samochodów nie kupuje się codziennie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro