Top 5 gier ekonomicznych
Zdaniem eksperta

Top 5 gier ekonomicznych

Wybór tylko pięciu najlepszych gier ekonomicznych nie jest prosty, gier tego typu jest bowiem naprawdę dużo i wiele z nich jest wartych uwagi. Są wśród nich gry z prostymi zasadami, są też bardziej skomplikowane. Poznaj najlepsze gry ekonomiczne, idealne dla wszystkich, którzy mają żyłkę przedsiębiorcy, zarządcy czy budowniczego.

udostępnij

Sławomir SerafinSławomir Serafin / 09-01-2017 / aktualizacja: 13-05-2019

Wiele gier planszowych bazuje na gromadzeniu pieniędzy i zasadach ekonomii, a jeszcze więcej w mniej lub bardziej eksponowany sposób wykorzystuje ten element w szerszej rozgrywce. Z tego powodu niełatwo wybrać pięć pozycji, które są najlepsze i jednocześnie najbardziej ekonomiczne. Zwłaszcza że wiele znanych gier, takich jak choćby przebojowe „Monopoly” czy popularny „Catan”, są bez wątpienia grami ekonomicznymi. Jednak w ich wypadku wiele zależy od czynników losowych, czyli szczęścia. A ekonomia to planowanie, realizacja założonej strategii i uzyskiwanie efektów na bazie podjętych decyzji, a nie rzutu kośćmi.

Brass: Lancashire

„Brass” to jedna z najbardziej znanych i cenionych gier ekonomicznych, która pozwala poczuć się jak prawdziwy kapitalista w XIX-wiecznej Anglii w czasie rewolucji przemysłowej. Na razie w Polsce dostępne są tylko odświeżone, anglojęzyczne wydania „Brass: Lancashire” oraz bardziej zaawansowanego „Brass: Birmingham”. Jednak jeszcze przed wakacjami odbędzie się premiera polskich edycji obu tytułów.

Istotą „Brass” są inwestycje w kopalnie, stocznie, huty, porty, produkcję węgla czy innych dóbr przemysłowych, a także w transport i obrót tymi dobrami. Ta bardzo klimatyczna gra pozwala poczuć gorączkę rewolucji przemysłowej i zrozumieć, jak trudne jest zbudowanie biznesowego imperium, gdy w oczy ciągle zagląda widmo bankructwa, spadku popytu czy niedoboru surowców. Gra zdobyła wiele nagród i od lat pozostaje jedną z najlepszych ekonomicznych planszówek.

Puerto Rico

Z pewnością nie jest to gra dla niedoświadczonych planszówkowiczów. „Puerto Rico”, utrzymujące się od lat w czołówce rankingów gier planszowych, to świetna zabawa w rozbudowę kolonii wokół San Juan, stolicy Puerto Rico. To prawdziwa gratka, ale głównie dla weteranów, którzy już niejedną planszówkę ogrywali godzinami.

W „Puerto Rico” gracze wcielają się w przedsiębiorców kolonialnych, którzy przybyli na Karaiby w celu zbicia majątku. W poszczególnej turze każdy z graczy wybiera jedną z ról, co definiuje ruchy pozostałych graczy – jeśli ktoś wybierze budowniczego, wszyscy mogą wznosić nowe struktury, ale jeśli nikt go nie weźmie w danej fazie, to również nikt nie będzie mógł budować. I wtedy zostanie handel, zatrudnianie pracowników lub mnóstwo innych akcji, które można podjąć w celu zwiększenia swojego potencjału do robienia pieniędzy.

Terraformacja Marsa

W przyszłości zasady ekonomii również będą miały wielkie znaczenie, o czym można się przekonać, grając w świetną „Terraformację Marsa”. Gracze wcielają się w wielkie korporacje, z których każda jest w inny sposób predysponowana, i realizują na zlecenie rządu światowego Ziemi kolejne projekty, mające na celu uczynienie Czerwonej Planety zdatnej do masowego zasiedlenia. Oczywiście to wszystko w celu zdobycia jak największego majątku.

Transformacja Marsa 2

Na Marsie trzeba podnieść temperaturę, wzbogacić atmosferę w tlen oraz spowodować, by pojawiła się woda w stanie płynnym, czyli w morzach. To są warunki zwycięstwa dla wszystkich, ale każda korporacja będzie je realizowała w inny sposób przy okazji wykonywania własnych projektów. „Terraformacja Marsa” premiuje długofalowe planowanie i choć pozwala na negatywną interakcję i aktywne przeszkadzanie konkurentom, to można przez to stracić wiele punktów i opóźnić własny rozwój. Gra nie jest szczególnie skomplikowana i zaawansowana, ale mało doświadczeni planszówkowicze będą potrzebować kilku partii, by rozgryźć wszystkie zasady.

Wysokie Napięcie

W produkcji i sprzedaży energii elektrycznej są wielkie pieniądze, temu nikt nie zaprzeczy. Na tej bazie można z całą pewnością zbudować grę ekonomiczną, czego najlepszym przykładem jest gra „Wysokie Napięcie”, która nieprzerwanie od kilkunastu lat zdobywa szczyty planszowych list przebojów.

W „Wysokim Napięciu” gracze są szefami koncernów energetycznych i ich zadaniem jest takie rozwinięcie swojej sieci, by dotarła ona do jak największej liczby odbiorców, czyli generowała jak największe dochody. Osiąga się to przez wznoszenie elektrowni i konstruowanie transformatorów i linii wysokiego napięcia dostarczających prąd do miast. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że elektrownie nie wytwarzają prądu z niczego, dlatego musimy zadbać o zakup odpowiednich surowców lub zainwestować w najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Do tego jednak potrzebne są dochody. Cała zabawa polega na odpowiednim zaplanowaniu budżetu i realizacji dalekosiężnych planów. Zasady „Wysokiego Napięcia” nie są skomplikowane, dlatego nie powinny sprawić problemów mniej zaawansowanym graczom.

Zamki Burgundii

W średniowieczu gospodarka nie była tak rozbudowana i zaawansowana jak dziś, co nie znaczy, że nie należało myśleć o ekonomii, czego najlepszym dowodem jest rozgrywka w „Zamki Burgundii”. Ta wielokrotnie nagradzana i umieszczana na szczytach rankingów produkcja została niedawno wydana również w Polsce, dzięki czemu również my możemy poczuć się jak średniowieczni władcy rozwijający swoje księstwa w sposób niewiele różniący się od budowania sukcesu dużego przedsiębiorstwa.

Zamki Burgundii 2

W „Zamkach Burgundii” możemy zajmować się różnymi aspektami życia gospodarczego, od hodowli i handlu, po rozbudowę miast czy inwestycje w nowinki techniczne. Doskonale zbalansowana i za każdym razem inna rozgrywka polega przede wszystkim na kupowaniu nowych rodzajów włości i umieszczaniu ich na osobistej mapie, przedstawiającej nasze księstwo. Punkty można zdobywać na mnóstwo różnych sposobów. Gra pozwala nie tylko na realizację długofalowych założeń strategicznych, ale też czerpanie zysków z okazyjnych zakupów. Wystarczy jedna partia, by zrozumieć, dlaczego „Zamki Burgundii” otrzymały tyle nagród „Gry Roku”.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro