Top 10 powieści i książek fiction, które najchętniej czytaliście w lutym 2019

Top 10 powieści i książek fiction, które najchętniej czytaliście w lutym 2019

Jeśli jednym z waszych noworocznych postanowień było czytanie więcej książek, to mamy dla was idealną listę, pełną trzymających w napięciu kryminałów i najlepszej fantastyki. Znalazła się nawet na niej „polska odpowiedź” na „50 twarzy Greya”.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 12-03-2019

Wiosna teoretycznie już za pasem, ale na razie pogoda bywa jeszcze kapryśna. Zimowe wieczory warto więc spędzić w sprawdzony sposób: w towarzystwie dobrej lektury. A jeśli brakowało wam pomysłu, co przeczytać, to spieszymy z pomocą. 10 powieści i książek fiction, które znalazły się w naszym zestawieniu, użytkownicy Allegro kupowali w ostatnim miesiącu najchętniej. Warto więc nadrobić czytelnicze zaległości – od czego zaczniesz?

10. „Kasacja” Remigiusz Mróz

Mróz to chyba najbardziej płodny polski pisarz, wydający nawet kilka książek rocznie. „Kasacja” nadal pozostaje jedną z jego najlepszych powieści, a nowe życie tchnął w nią oparty na niej serial z Magdaleną Cielecką w roli głównej.

9. „Rodzanice” Katarzyna Puzyńska

To już wprawdzie dziesiąty (!) tom sagi o Lipowie, ale Puzyńskiej udaje się cały czas utrzymać i wysoki poziom warsztatu i napięcia, które nie pozwala oderwać się od lektury. „Rodzanice” opowiadają o miejscowej legendzie o wilkołaku i superksiężycu. Wątek kryminalny umiejętnie połączony z ludowością i motywami rodem z psychologicznego thrillera sprawia, że to literacki triumf.

8. „Pozwól mi wrócić” B.A. Paris

B.A. Paris w trzy lata wydała trzy książki, a każda z nich zaskakuje nieco inaczej. „Pozwól mi wrócić”, historia tajemniczego zaginięcia i doprowadzającej do szaleństwa żądzy zemsty, wciąga i zaskakuje. Autorce udało się stworzyć skomplikowaną sieć intryg, która prowadzi do mocnego finału.

7. „Nietypowa Matka Polka” Anna Szczepanek

Jak debiutować, to mocnym uderzeniem. Z takiego założenia wyszła najwyraźniej Anna Szczepanek, która „Nietypową Matką Polką” szturmem wdarła się na nasz rynek wydawniczy. To zbiór zabawnych i zaskakujący anegdotek na temat tego, jak to właściwie dzisiaj jest być tą „Matką Polką”, zwłaszcza na obczyźnie. Dużo humoru i dystansu gwarantuje doskonałą zabawę podczas lektury.

6. „Nieodgadniona” Remigiusz Mróz

Mówiliśmy wam, że Mróz to pisarz nad wyraz płodny, więc nic dziwnego, że w naszym zestawieniu znalazło się miejsce dla jego kolejnej książki. „Nieodgadniona” to kontynuacja bestsellerowej „Nieodnalezionej”, łącząca dwie historie o bolesnych wydarzeniach z przeszłości. Jest nietuzinkowo.

5. „Ogień i krew. T II” George R.R. Martin

Autora „Pieśni lodu i ognia” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeśli jednak jakimś cudem wcześniej nie zetknęliście się z jego twórczością, to… nie radzimy sięgać po drugi tom „Ognia i krwi”. Jest to bowiem swoisty smaczek dla najwierniejszych fanów twórczości Martina, bardzo szczegółowo opisujący ważne wydarzenie z losów rodu Targaryenów, a nie klasyczna powieść z uniwersum „Gry o tron”.

4. „Ten dzień” Blanka Lipińska

Sukces książkowego debiutu Lipińskiej (o nim więcej poniżej) ośmielił pisarkę do szybkiego wydania drugiej części swojego „sycylijskiego love story”. Trochę poniosła ją wyobraźnia, bo „Ten dzień” napakowane jest takim natężeniem wątków i zwrotów akcji, że momentami trudno nadążyć za fabułą.

3. „Oczami mężczyzny (nie)idealnego” Rafał Wicijowski

Współczesne związki widziane „Oczami mężczyzny”. Wicijowski nie odkrywa Ameryki, a momentami serwuje nam takie oczywistości, że można posądzić go o próbę obrazy inteligencji czytelnika. Większość z 50 zawartych tu „lekcji” może jednak otworzyć oczy i skłonić do zastanowienia nad kondycją naszych relacji i związków.

2. „365 dni” Blanka Lipińska

Dawno o żadnej polskiej powieści nie było tak głośno, jak o „365 dniach”. Nie przeszkodziły w tym na pewno ani porównania książki Lipińskiej do „50 twarzy Greya”, ani dość specyficzny image samej autorki, chętnie promującej się w sieci. To z pewnością zjawisko na naszym rynku i choćby dlatego warto wyrobić sobie o tej powieści własne zdanie.

1. „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris

Historie z Auschwitz są zwykle mroczne i bolesne, obnażają zarówno to, co w ludziach najgorsze, jak i najlepsze. „Tatuażysta z Auschwitz” nie unika tych tonów, ale pokazuje obozową rzeczywistość przez pryzmat… miłości dwojga bohaterów. Oparta na faktach powieść Morris nie jest wybitnym reprezentantem literatury obozowej, ale dodaje jej ciekawej, innej perspektywy.

Wiosna przyjdzie i tak, a zanim temperatura na dobre poszybuje w górę, a przyroda obudzi się do życia, czas zajmą wam ciekawe, wciągające i pobudzające wyobraźnię powieści. Którą pozycję z naszej listy wybierzecie w pierwszej kolejności?

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro