Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Top 10 najlepszych książek fantasy dla młodzieży

Fantasy pomaga nam uciec od rzeczywistości, dając upragniony odpoczynek od szarego świata. Młodzież także potrzebuje chwili oddechu, w której może zatracić się w innym wymiarze, gdzie smoki toczą epickie boje z olbrzymami, a samotni wędrowcy latami szukają sposobu na zdjęcie pradawnej klątwy ciążącej na ich królestwie.

Top 10 najlepszych książek fantasy dla młodzieży

Nastoletni czytelnicy cechują się upodobaniem do prostszego stylu pisania, więc wolą czytać książki przeznaczone specjalnie dla ich grupy wiekowej. Na szczęście na rynku sporo jest pozycji, które spodobają się zarówno bardziej, jak i mniej wybrednym molom książkowym.

„Czerwona Królowa” Victoria Aveyard

To jedna z najpopularniejszych książek fantasy ostatnich lat. Jej akcja toczy się w krainie, której mieszkańcy są podzieleni ze względu na kolor krwi na Czerwonych i Srebrnych. Od lat Srebrni władają Czerwonymi, wysyłając ich na wojny. Główna bohaterka, Mare, pochodząca ze słabszego ludu, odkrywa w sobie moc charakterystyczną tylko dla Srebrnych. Plastycznie odmalowane postaci i oryginalny, złożony świat – oto, czego można się spodziewać w „Czerwonej Królowej”.

„Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton

„Buntowniczka z pustyni” to książka, która przypadnie do gustu młodym buntowniczkom, ponieważ jej główna bohaterka, Amani, zrobi wszystko, byle uciec z domu, zabitej dechami dziury na środku pustyni. Podczas zawodów strzeleckich poznaje chłopaka, który może jej pomóc, ale jednocześnie wciąga ją w konflikty z dżinami. Oboje jeżdżą na piaskowych rumakach i mają mnóstwo przygód rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Dawka egzotyki, magia, piekące słońce, miłość i naprawdę dużo pustynnego piasku oczarują niejedną czytelniczkę.

„Szóstka Wron” Leigh Bardugo

Kaz Brekker, genialny złodziej, dostaje z pozoru niewykonalne zadanie: ma włamać się do niezdobytej twierdzy, uwolnić groźnego zakładnika, a jeśli chce odebrać nagrodę, to powinien też przeżyć. Szuka ludzi, którzy mu w tym pomogą, stawiając przy tym na szali swoje życia. Ostatecznie na misję zgadza się tytułowa szóstka wron. Bardugo napisała mroczną, ciekawą opowieść z wyrazistymi bohaterami i wartką akcją. „Szóstka Wron” to powieść łotrzykowska, która wyróżnia się wśród innych książek fantasy dla młodzieży.

„Księżniczka Popiołu” Laura Sebastian

Theodosia jest księżniczką, która w wieku sześciu lat patrzyła na śmierć swojej matki, Królowej Ognia, a teraz żyje jako niewolnica we własnym pałacu. Po dekadzie poniżania, kpin i patrzenia na powolną zagładę własnego kraju chce podjąć walkę, ale liczyć może tylko na własny umysł i ewentualnie pomoc kilku lojalnych poddanych.

„Księżniczka Popiołu” to książka pełna emocji. Bohaterka staje przez dylematami, które nie są łatwe do rozstrzygnięcia. Zawsze jednak istnieje jakieś rozwiązanie, choć czasem obarczone jest wysokim ryzykiem. Czyta się to znakomicie, tym bardziej że ciekawe jest obserwowanie dojrzewania Theodosii.

„Ogień i woda” Victoria Scott

Tella bierze udział w Piekielnym Wyścigu, by uratować śmiertelnie chorego brata. Wszyscy jego uczestnicy chcą zdobyć lek dla kogoś bliskiego, ale tylko jeden wygra i ocali chorego. Zawodnicy mogą liczyć na pomoc swojej pandory – zwierzęcia o niezwykłych zdolnościach. Trasa prowadzi przez dżunglę, pustynię, ocean i góry, a czas ucieka. „Ogień i woda” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a bohaterowie zarażają czytelników desperacją i pragnieniem zwycięstwa, ale też strachem przed porażką.

„Okrutny książę” Holly Black

Trzy siostry zostają porwane do świata nieśmiertelnych elfów. Po dziesięciu latach Judy rzuca wyzwanie najmłodszemu i najokrutniejszemu z potomków Najwyższego Króla – Cardanowi. Dziewczyna jest gotowa nawet na śmierć, byleby uratować to, co jest dla niej ważne. Przy okazji dowiaduje się sporo o sobie samej. „Okrutny książę” to książka wyróżniona w plebiscycie na najlepszą młodzieżową powieść fantasy roku 2018, i nie bez powodu. Przeplatające się wątki magii, intryg i nienawiści napędzają akcję, a Holly Black ukazuje brutalny, pełen cierpienia i niedoskonałości świat istot pozornie doskonałych w interesujący sposób.

„Kroniki Jaaru” Adam Faber

Ta otwierająca popularny cykl książka opowiada historię Kate, mieszkającej w Londynie zwykłej dziewczyny. Pewnego dnia przypadkiem trafia ona do Jaaru, niezwykłej krainy, w której zapanował chaos. Jako początkująca wiedźma musi nauczyć się radzić sobie z przedziwnymi stworzeniami. Książka Fabera ma tajemniczy klimat i miejscami bywa wzruszająca. Akcja „Kronik Jaaru” toczy się stosunkowo wolno, ale autor umie przytrzymać uwagę czytelnika nawet bez pościgów, bitew i innych fajerwerków.

„Niedźwiedź i słowik” Katherine Arden

Większość królujących na naszym rynku książek fantasy opiera się na mitologii anglosaskiej. Katherine Arden napisała jednak powieść, której akcja toczy się w średniowiecznej Rusi, w wiosce, która staje się świadkiem niezwykłej historii. Wasia i jej rodzeństwo co dzień słuchają opowieści o demonach i duchach, którym składają ofiary. Wszystko się jednak zmienia w dniu, w którym do domu wprowadza się pochodząca z Moskwy pobożna macocha. Zakazuje ona pogańskich rytuałów, przez co wieś spotykają coraz to nowe nieszczęścia. Autorka zadbała o wierne oddanie realiów średniowiecznego świata, przypominając przy tym, że mitologia słowiańska jest ciekawa i pełna niezwykłych stworzeń. Opisy zimowego lasu w „Niedźwiedziu i słowniku” są wręcz hipnotyzujące, a po lekturze trudno wrócić do rzeczywistości.

„Okrutna Pieśń” Victoria Schwab

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich autorek książek fantasy, Victoria Schwab, jest u nas coraz bardziej widoczna. „Okrutna pieśń” to pierwsza część duologii, którą należy zaklasyfikować jako tzw. urban fantasy. Jej bohaterami są Kate i August – następcy przywódców podzielonego miasta. Oddziały specjalne walczą z potworami, które są największym zagrożeniem dla mieszkańców. Kate chce iść w ślady swojego bezwzględnego ojca, a August woli mieć dobre serce i bronić niewinnych. Problem w tym, że August sam jest potworem. „Okrutna pieśń” jest bardzo oryginalną powieścią, która przekonuje do siebie przede wszystkim wiarygodnością psychologiczną, a także mrocznym klimatem.

„Szklany tron” Sarah J. Maas

Trudno pisać o najlepszych powieściach fantasy przeznaczonych dla młodzieży i pominąć jedną z najbardziej znanych i lubianych autorek. Na każdą kolejną książkę Sarah J. Maas czytelnicy czekają z niecierpliwością. Znajomość z jej twórczością najlepiej zacząć od pierwszego tomu jej najbardziej poczytnego cyklu, czyli od „Szklanego tronu”. Jego bohaterka, Celaena jest jedną z najlepszych zabójczyń na świecie, ale została zmuszona do niewolniczej pracy w kopalni soli. Kiedy otrzymuje ofertę od księcia Doriana, decyduje się wziąć udział w turnieju o tytuł królewskiego zabójcy. Jeśli zwycięży – będzie wolna, jeśli przegra – zginie. Jej rywale giną w tajemniczych okolicznościach. Celaena musi odnaleźć zabójcę, zanim sama stanie się ofiarą.

Literatura fantasy, której adresatem są nastoletni czytelnicy, potrafi przekonać do siebie także dorosłych. To wciągające książki, które przenoszą nas w inny świat, tym samym stanowiąc doskonałą ucieczkę i przynosząc prawdziwą przyjemność.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro