„Titanfall 2” – recenzja gry

Po nieco ponad 2,5 roku powracają piloci razem ze swoimi Tytanami. Po raz kolejny możemy wcielić się w jednego z nich, zarówno na arenach dla wielu graczy, jak i w kampanii dla jednej osoby. Ale czy premiera w tym samym czasie, co „Battlefield 1” i „Call of Duty: Infinite Warfare”, to na pewno dobra decyzja?

udostępnij

Karolina MarciniakKarolina Marciniak / 19-01-2017

Titanfall 2 zadebiutowało 28 października 2016 roku. Mniej więcej 2,5 roku po premierze pierwszej części. To oznacza, że musi rywalizować o uwagę i zainteresowanie graczy z tak znanymi i chętnie kupowanymi markami, jak Battlefield oraz Call of Duty. Czy ma szansę wyjść z tego pojedynku z tarczą, a nie na tarczy?

titanfall 2 01

Rozgrywka

Najważniejsza zmiana w Titanfall 2 to dodanie trybu fabularnego dla jednego gracza. Jakaś kampania pojawiła się już w pierwszej odsłonie, ale szkoda o niej w ogóle pisać. Dopiero druga część gry przyniosła to, na co najprawdopodobniej czekali fani. Możemy wcielić się w pilota Tytana, który ma konkretne zadania do wykonania. Historia jest ciekawa i zrealizowana w iście hollywoodzkim stylu. Jest bardzo efektownie, ale przede wszystkim interesująco. Nie jest to może światowy majstersztyk na miarę Wiedźmina 3 lub Mass Effect, ale na pewno tryb fabularny należy umieścić po stronie plusów, a nie minusów. Tak naprawdę najwięcej zarzutów można wysnuć w kierunku sztucznej inteligencji przeciwników sterowanych przez komputer. Niestety nie można powiedzieć, aby oponenci byli geniuszami. Potrafią zachować się irracjonalnie i po prostu głupio. W sumie przejście kampanii jednemu graczowi zajmuje około 6-8 godzin. To niezły wynik jak na strzelankę, która przecież skupia się na trybie wieloosobowym.

To właśnie tryb wieloosobowy jest w Titanfall 2 najważniejszy. Twórcy gry wsłuchali się w głosy graczy i dodali kilka elementów, których brakowało w pierwszej odsłonie. Generalnie można powiedzieć, że Titanfall 2 jest dokładnie tym, co sugeruje tytuł – lepszą, większą i przyjemniejszą wersją gry, którą poznaliśmy 2,5 roku temu. W trybie wieloosobowym mamy do wyboru kilka wariantów rozgrywki. Są tak standardowe, jak kontrola punktów, deathmatch, capture the flag, ale nie brakuje też bardziej wymyślnych, jak np. ten bez Tytanów, a tylko z samymi pilotami. Niejeden znajdzie coś dla siebie, ale na pewno nie warto zamykać się na konkretne tryby, jednocześnie zaniedbując pozostałe. Każdy daje sporo radości.

titanfall 2 03

Wiele zmieniło się w przypadku samych Tytanów. O ile w pierwszej części były to prawdziwe maszyny zniszczenia, z którymi trudno było się mierzyć, tak teraz są niezwykle potężne, ale możliwe do pokonania. Roboty nie regenerują w tej odsłonie swojego życia, jak to ma miejsce w przypadku pilotów. Każde trafienie zabiera punkty HP i można je odzyskać między innymi poprzez kradzież baterii innego Tytana i włożenie do naszego robota. Ale to już musi za nas zrobić kolega z drużyny, który tym samym narazi się na spore niebezpieczeństwo. Taka odwaga może jednak się opłacić i przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Właśnie takie możliwości sprawiają, że Titanfall 2 daje tak dużo frajdy z gry.

W Titanfall 2 mamy do wyboru 6 rodzajów Tytanów. Każdy z nich porusza się i walczy w nieco inny sposób. Wciąż mamy możliwość ich personalizowania i zmieniania, ale podstawy pozostają takie same. Jednocześnie wszystkie mają swoje wady i zalety. Wprawny przeciwnik może doskonale wiedzieć, jak poradzić sobie z danym Tytanem. Ale to tylko zwiększa atrakcyjność gry. W ogóle taktyka w Titanfall 2 jest niezwykle ważna i bez niej trudno o zwycięstwo. W skrócie – nie jest łatwo, ale dzięki temu jest ciekawiej.

titanfall 2 05

Oprawa audiowizualna

Titanfall 2 nie jest piękna. Jest bardzo ładna, ale na pewno nie wygra nagrody dla najlepszej grafiki w 2016 roku. Nie jest to jednak minus. Twórcy musieli pójść na jakiś kompromis. Zbyt dobra oprawa graficzna to za wysokie wymagania techniczne, a to z kolei mniejsza liczba potencjalnych graczy. A przecież gra musi się sprzedać. Poza tym nie można zapominać, że to przecież tytuł, w którym najważniejszą rolę odgrywa tryb dla wielu graczy. W takiej sytuacji produkcja musi działać możliwie najbardziej płynnie.

Pod względem dźwiękowym jest dobrze, ale też nie rewelacyjnie. O ile dźwięki stoją na bardzo wysokim poziomie, o tyle dubbing mógłby być nieco lepszy. Ale to problem większości gier, które są dubbingowane na język polski. Poza kilkoma perełkami podkładanie głosów pod postacie z gier jest w naszym kraju na średnim poziomie. To trochę dziwne, bo z drugiej strony dubbing do bajek to absolutne mistrzostwo świata.

titanfall 2 07

Podsumowanie

Titanfall 2 jest lepszy, większy, ładniejszy i ciekawszy od swojego poprzednika. Twórcy wzięli sprawdzony model i ulepszyli go o elementy, których brakowało w pierwszej części. Dzięki temu gra jest bardzo przyjemna i może bawić przez wiele miesięcy, szczególnie jeśli będziemy grali ze znajomymi. I nawet premiera w tym samym czasie, co strzelankowych hitów – Battlefield 1 oraz Call of Duty: Infinite Warfare – nie sprawi, że Titanfall 2 miałoby się czegoś wstydzić. Jak najbardziej wytrzymuje konkurencję z tymi słynniejszymi seriami, a pod niektórymi względami jest od nich nawet lepsza.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro