Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„The Walking Dead. Żywe Trupy. Droga do Woodbury” Robert Kirkman, Jay Bonansinga – recenzja

„The Walking Dead. Żywe Trupy. Droga do Woodbury” Robert Kirkman, Jay Bonansinga – recenzja

Kolejna książka Roberta Kirkmana napisana wspólnie z Jay’em Bonansingą po raz kolejny przenosi nas do świata opanowanego przez zombie. Czytelnicy mogą poznać nieznaną wcześniej część historii jednego z największych szwarccharakterów w historii komiksowej serii „The Walking Dead”.

Piotr Grabiec
Piotr Grabiec 12-03-2015

Czas czytania: 4 min

„The Walking Dead” to seria komiksów stworzona przez Roberta Kirkmana, która doczekała się serialowej adaptacji w amerykańskiej telewizji. Na bazie sukcesu serialu powstał szereg dodatkowych pozycji sygnowanych przez logo „Żywych Trupów”.

Rozszerzone uniwersum

Oprócz udanych gier komputerowych fani postapokaliptycznego świata opanowanego przez zombie mogą poznać nieznane wcześniej losy bohaterów z kart komiksu. W przeciwieństwie do serialu, który tylko luźno bazuje na obrazkowym pierwowzorze, zarówno gry wideo, jak i książki mają miejsce w tym samym świecie, po którym Rick ze swoją grupą podróżuje w komiksach.

Bohaterowie komiksów przewijają się w tle powieści Kirkmana, ale akcja na nich się nie skupia. W drugiej części książkowej serii główną bohaterką jest niejaka Lilly Caul, czyli zagubiona w nowej rzeczywistości młoda dziewczyna. Jej losy krzyżują się z jednym z najniebezpieczniejszych ludzi w postapokaliptycznym świecie, a miejscem akcji staje się bardzo dobrze znane fanom serii Woodbury.

Gubernator wcale się nie zmienił

W świecie opanowanym przez zombie przetrwać mogą tylko najsilniejsi i najsprytniejsi. Dobrze wie o tym Phillip Blake, którego mieszkańcy opierającego się inwazji tytułowych Żywych Trupów małego miasteczka nazywają Gubernatorem. Sprawuje on brutalne rządy silnej ręki i powoli popada w odmęty szaleństwa, ale zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom Woodbury przed grozą świata zewnętrznego.

Główna bohaterka drugiej powieści z cyklu nie jest rdzenną mieszkanką Woodbury, ale przybywa do miasteczka wraz z grupą kilku przyjaciół w poszukiwaniu schronienia. Chociaż na początku, po przeżytym piekle, miejsce zarządzane przez tajemniczego Gubernatora wydaje się być rajem, to iluzja szybko się rozwiewa.

Bunt jest jednak bezcelowy

Akcja książki rozgrywa się w czasie, który został już kilka lat temu opisany na kartach komiksów z cyklu „The Walking Dead”. W komiksach wątek Gubernatora został już dawno zakończony, więc fani serii doskonale wiedzą, jak skończy się rebelia przeciwko Phillipowi Blake’owi prowadzona przez Lilly i jej popleczników.

Nie oznacza to jednak, że „The Walking Dead. Żywe Trupy. Droga do Woodbury” nie ma nic do zaoferowania. Wydarzenia opisane w książce pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć motywy przedstawionego na kartach komiksów Gubernatora. Opisują czas, gdy w jego sercu widać było jeszcze strzępki człowieczeństwa.

Dla kogo są „Żywe Trupy”?

Książka przypadnie do gustu zwłaszcza fanom serii komiksowej oraz serialu. Fabuła powieści, podobnie jak w przypadku pozostałych mediów, gdzie obecne jest „The Walking Dead”, jest pretekstem do snucia przez autora rozważań na temat ludzkiej natury w obliczu zagłady cywilizacji.

Na uwagę zasługuje nietypowy sposób narracji w czasie rzeczywistym, który stał się znakiem rozpoznawczym serii. Sprawia to, że książka Roberta Kirkmana jest znacznie bardziej dynamiczna, niż gdyby była napisana w standardowy sposób.

Powieść o tytule „The Walking Dead. Żywe Trupy. Droga do Woodbury” jest drugą częścią książkowej serii osadzonej w uniwersum znanym z kart komiksów wydawnictwa Image Comics i kasowego amerykańskiego serialu. Cykl rozpoczęła powieść o podtytule„Narodziny Gubernatora”, (recenzja) a jego zwieńczeniem są dwa tomy książki zatytułowanej „Upadek Gubernatora”. (recenzja).

Książka„The Walking Dead. Żywe Trupy. Droga do Woodbury” dostępna jest także w formie e-booka w cenie ok. 29 zł.

Źródło okładki: www.wsqn.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro