Test Thor 100 RGB – przystępny cenowo, mechaniczny keypad
Zdaniem eksperta

Test Thor 100 RGB – przystępny cenowo, mechaniczny keypad

Thor 100 RGB jest nowością od polskiej marki Genesis, to mechaniczny keypad wyposażony w przełączniki Outemu Red. Urządzenie posiada 39 klawiszy, które zostały podświetlone za pomocą diod RGB.

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 16-05-2019

Keypady to niewielkie klawiatury, które są jedynie fragmentem pełnowymiarowych urządzeń. Nie można na nich pisać i nie sprawdzą się do podstawowej obsługi komputera, mają tylko jedną funkcję – są przeznaczone do grania. Urządzenia tego typu są tańsze i mogą zaoferować lepszą ergonomię od typowych klawiatur, a do tego zajmują znacznie mniej miejsca na biurku. To dobry wybór także do laptopów gamingowych, które zazwyczaj nie zachwycają jakością klawiatur i ogólną ergonomią. Co potrafi Thor 100 RGB i czy warto go kupić?

Specyfikacja Thor 100 RGB

 • typ: mechaniczny, wysokoprofilowy
 • interfejs: USB 2.0
 • liczba przycisków: 39
 • przełączniki: Outemu Red
 • żywotność przełączników: 50 mln wciśnięć
 • funkcje: podświetlenie RGB, N-Key Rollover, podpórka pod nadgarstek
 • kabel: 1,8 m, pozłocona wtyczka USB
 • wymiary: 231 x 130 x 37 mm
 • masa: 385 g (z kablem)

Wyposażenie

Keypad jest bezpiecznie zapakowany na czas wysyłki. Nabywca otrzymuje dodatkowo przyrząd do zdejmowania nasadek, instrukcję obsługi oraz łącznie sześć naklejek z logo producenta. Wyposażenie może nie jest imponujące, ale w tej cenie nie wypada narzekać.

Konstrukcja

Wzornictwo jest efektowne, ale nie zostało przekombinowane. Obudowa ma nieregularny kształt, pościnane krawędzie i wyprofilowaną podpórkę pod nadgarstek. Kolorystyka jest stonowana, a podświetlone klawisze prezentują się nienagannie na matowoczarnym tle. Zastosowano tworzywa przeciętnej jakości, dość gładkie i podatne na zarysowania, ale solidne i odpowiednio sztywne. Klawiatura nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem, a spasowaniu elementów nie można nic zarzucić.

 1. konstrukcja
 2. układ klawiszy
 3. klawisze dodatkowe
 4. laserowe nadruki
 1. konstrukcja
 2. układ klawiszy
 3. klawisze dodatkowe
 4. laserowe nadruki

Thor 100 RGB to właściwie jedna czwarta pełnowymiarowej klawiatury, a dokładniej jej lewa strona. Zastosowano typowe nasadki, które są wklęsłe oraz wysokoprofilowe i nie różnią się wymiarami od zwykłych klawiatur mechanicznych. Widać jednak, że zmniejszono odstęp pomiędzy rzędem funkcyjnym a blokiem alfanumerycznym, co tyczy się także klawisza Esc, ulokowanego bliżej niż zazwyczaj. Laserowe nadruki prezentują się dobrze, czcionki są precyzyjne i odpowiednio duże. To samo można powiedzieć o oznaczeniach dodatkowych (np. skrótach multimedialnych), które są wykonane podobną metodą. Nadruki zostały rozświetlone diodami RGB o jednolitej i nasyconej barwie. Wątpliwości budzi jedynie jasność podświetlenia – niektóre efekty są znacznie ciemniejsze i nie można ich rozjaśnić.

Producent wyposażył keypad także w cztery dodatkowe klawisze gamingowe, oznaczone jako G1–G4, które znajdują się z lewej strony klawiatury. Nie zabrakło też klawisza FN, który zastąpił przycisk specjalny Windowsa. Za jego pomocą można wywołać dodatkowe skróty. Zostały one schowane w klawiszach W, S, E oraz w rzędzie funkcyjnym, czyli klawiszach F1–F5. Pierwsze trzy dostosowują efekty i podświetlenie RGB, a rząd funkcyjny odpowiada za sterowanie multimediami.

 1. mocowanie kabla
 2. kabel
 3. podpórka
 4. spód
 1. mocowanie kabla
 2. kabel
 3. podpórka
 4. spód

Górną część klawiatury zdobi podświetlone na czerwono logo Genesis, obok którego zamocowano solidny i gruby kabel. Wychodzi on z obudowy pod kątem, mierzy 180 cm, jest zabezpieczony oplotem i zakończony wtyczką USB z dodatkowym rdzeniem ferrytowym. Natomiast w dolnej części urządzenia widać podpórkę pod nadgarstek, czyli wydłużony panel o schodkowym kształcie. Podpórka jest częścią obudowy, została z nią zintegrowana i nie ma dodatkowych wstawek lub poduszki.

Na spodzie znajduje się aż sześć silikonowych podkładek, dużych i prostokątnych. W obudowie można dostrzec głębokie wytłoczenia, a w dolnej części widać także dwa otwory do odprowadzenia cieczy – klawiatura jest więc odporna na zalanie. Zabrakło jednak rozkładanych nóżek.

Oprogramowanie

Program konfiguracyjny dostępny na stronie producenta jest opcjonalny. Jeśli chcemy stworzyć swój schemat podświetlenia i zaprogramować przyciski dodatkowe, warto go zainstalować. W innym przypadku program można sobie darować. Oprogramowanie nie zachwyca interfejsem, ma podstawową funkcjonalność i nie jest dostępne w języku polskim.

 1. ekran główny
 2. konfiguracja podświetlenia
 1. ekran główny
 2. konfiguracja podświetlenia

Główny ekran wyświetla grafikę prezentującą klawiaturę i szereg przycisków w dolnej części. Te ulokowane z prawej strony odpowiadają za eksport i import stworzonych profilów, które zapisujemy na dysku komputera. Natomiast przyciski z lewej strony służą do synchronizacji ustawień z danym programem, więc klawiaturę można dostosować do konkretnej gry. Nie zabrakło możliwości zmiany funkcji poszczególnych klawiszy i nagrywania makr.

Oddzielny skrót Backlight settings przenosi użytkownika do konfiguracji diod. Do wyboru jest szereg efektów: klasyczne fale, pulsowanie, miganie itp. Możliwy jest także ręczny wybór klawiszy, które mają zostać podświetlone i przypisanie im dowolnego koloru z palety barw.

W praktyce

Ergonomia jest dobra, ale mam kilka zastrzeżeń. Zacznijmy od pozytywów: keypad wzorowo trzyma się blatu biurka, nie przesuwa się także na podkładce pod myszkę w rozmiarze XXL. Podpórka pod nadgarstek spisuje się na piątkę, jest odpowiednio szeroka i wydłużona, a do tego przyjemna w dotyku. Dzięki niej nadgarstek nie jest zadarty, czego nie można powiedzieć przy użytkowaniu większości klawiatur mechanicznych dostępnych na rynku, ponieważ podpórki pod nadgarstki to nadal rzadkość.

 1. rząd funkcyjny
 2. klawisz specjalny
 3. Spacja
 4. otwór do odprowadzania płynu
 1. rząd funkcyjny
 2. klawisz specjalny
 3. Spacja
 4. otwór do odprowadzania płynu

Nie mam zastrzeżeń odnośnie do kabla, który początkowo jest dość sztywny, ale łatwo go rozprostować i ułożyć. Przewód jest odpowiednio długi, więc sprawdzi się nie tylko z laptopem, ale także z komputerem stacjonarnym. Świetną funkcją jest odporność na zalanie. Trzeba jednak pamiętać, że w razie przypadkowego rozlania napoju na keypada należy go odłączyć, wyczyścić oraz osuszyć. Klawiatura nie jest wodoodporna, ma jedynie kanaliki do odprowadzenia rozlanej cieczy.

Niestety silikonowa podkładka, która znajduje się bezpośrednio pod podpórką, została wyklejona trochę za daleko od krawędzi. Gdy opierałem dłoń niżej na podpórce, klawiatura zaczynała chybotać oraz lekko unosiła się w górnej części. Gdyby podkładka była kilka milimetrów bliżej krawędzi, nie stanowiłoby to problemu. Do tego klawiatura nie umożliwia regulacji odchylenia. Mnie jej nie brakowało, uważam, że profil klawiatury jest odpowiednio ukośny, ale wiem, że niektórzy gracze preferują klawisze uniesione jeszcze wyżej.

 1. podświetlenie RGB
 2. czerwone podświetlenie
 3. niebieskie podświetlenie
 1. podświetlenie RGB
 2. czerwone podświetlenie
 3. niebieskie podświetlenie

Zastosowano przełączniki Outemu Red, które wymagają 45 g nacisku, mają skok o głębokości 4 mm i punkt aktywacji w połowie skoku. Przełączniki pracują liniowo, czyli gładko w całym zakresie ruchu. Nie mają w połowie zakresu wyczuwalnego oporu ani też nie klikają. Działanie przełączników nie zawodzi – skok jest równy, precyzyjny, odpowiednio gładki i twardy. Dzięki sprężynkom klawisze szybko i energicznie odskakują. Szuranie jest zminimalizowane, a stukot klawiszy typowy dla klawiatur mechanicznych. Nie natrafiłem też na problemy z blokowaniem się klawiatury podczas wciskania wielu klawiszy. Na pochwałę zasługują cztery klawisze specjalne G1–G4. Są one membranowe, ale działają równo, odpowiednio twardo i sprężyście.

Niestety klawisze mocno dzwonią – wyraźnie słychać rezonans sprężynek. Jednak klawiatura nie jest przeznaczona do pisania, a podczas grania dzwonienie nie daje się we znaki – bez względu, czy korzystamy z głośników, czy słuchawek. Nie do końca podoba mi się działanie długich klawiszy, w których zastosowano dodatkowe stabilizatory (prowadnice). Chodzi o Shift oraz Spację, które, niestety, chyboczą, działają mniej gładko oraz bardziej hałaśliwie.

Mimo pewnych wad z Thora 100 RGB korzystało mi się dobrze. Lubię podczas grania rozstawiać dłonie szeroko, a keypad jest do tego idealny. Urządzenie sprawdzi się świetnie także z laptopem gamingowym, w którym klawiatura szybko się nagrzewa, a korzystanie z klawiszy WASD umieszczonych blisko matrycy bywa irytujące. Trzeba jedynie pamiętać, że Thor 100 RGB nie posiada żadnego manipulatora, zatem nie zastąpimy nim częściowo myszki. To raczej keypad do gier typu TPP lub FPS, a nie RPG-ów lub sieciowych MMO. Do niektórych tytułów może brakować także klawiszy, więc czasami nieodzowne będzie ich zaprogramowanie.

Podsumowanie

Genesis Thor 100 RGB to specyficzny, a zarazem dość niszowy produkt, który ma jednak rację bytu. Poprawia ergonomię, może służyć jako dodatkowa klawiatura lub znacznie umilić granie na laptopie. Podoba mi się, że zastosowano mechaniczne przełączniki, nasadki są wysokoprofilowe, a podpórka spełnia swoje zadanie. Nie mam zastrzeżeń także odnośnie do nadruków, jakości klawiszy dodatkowych oraz kabla. Miłym dodatkiem jest punktowe podświetlenie RGB z efektownymi animacjami.

Nie obyło się bez kilku wad. Podkładka silikonowa pod podpórką powinna być umieszczona bliżej krawędzi, wtedy urządzenie leżałoby stabilniej, a przydałyby się także rozkładane nóżki. Diody nie zachwycają jasnością, co jednak dotyczy tylko części efektów. Praca klawiszy nie jest perfekcyjna – sprężynki głośno rezonują, a długie klawisze sprawiają wrażenie bardziej rozklekotanych.

Urządzenie kosztuje 129 zł, więc nie jest drogie, jak na keypad. Jeśli korzystamy z laptopa lub mamy już klawiaturę biurową, zakup będzie udany. Jednak graczom pecetowym polecam raczej zakup zwykłej klawiatury mechanicznej. Według mnie najlepszym rozwiązaniem są klawiatury turniejowe typu TKL. Również nie zajmują dużo miejsca, nie ograniczają ruchu myszki i można je łatwo przesunąć, by rozstaw dłoni był szerszy. Do udanego modelu Genesis Thor 300 TKL należy dopłacić jedynie 30 zł.

Zalety:

 • klasyczne, wysokoprofilowe nasadki;
 • wysoka jakość nadruków;
 • praktyczne przyciski dodatkowe;
 • mocny kabel;
 • odporność na zalanie;
 • dobre działanie przełączników Outemu Red.

Wady:

 • głośny rezonans sprężynek;
 • chybocząca Spacja oraz Shift;
 • nieidealna lokalizacja podkładki silikonowej na spodzie podpórki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro