Test szlifierki przegubowej Scheppach DS930
Zdaniem eksperta

Test szlifierki przegubowej Scheppach DS930

Szlifierki przegubowe do szlifowania ścian, ze względu na rosnące wymagania związane z jakością powierzchni szpachlowanych gipsowo, są coraz bardziej pożądanym narzędziem. Zapewniają one nie tylko jakość obróbki, ale też zdecydowanie zwiększają jej szybkość i zmniejszają pracochłonność, co przekłada się znacząco na zysk z inwestycji, jaką jest przegubowa maszyna do szlifowania gładzi gipsowej typu żyrafa.

udostępnij

Przemysław RatajczakPrzemysław Ratajczak / 08-05-2018

Krótka charakterystyka

Scheppach DS930 jest uniwersalną szlifierką do szlifowania ścian i sufitów w celu otrzymania odpowiedniej struktury i jakości powierzchni. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu można nią w sposób komplementarny dokonać obróbki gładzi gipsowej przed malowaniem. Długa konstrukcja pozwala na efektywne szlifowanie zarówno wysokich ścian, jak i sufitów, i to bez przesadnego obciążania rąk.

Funkcje

Szlifierka przegubowa Scheppach DS930 jest wyposażona w funkcję regulacji prędkości obrotowej dysku szlifierskiego. Dzięki temu możliwy jest dobór odpowiedniej prędkości obrotowej do rodzaju wykonywanej pracy. Prędkość tę można różnicować w zależności od obrabianego materiału i granulacji używanego papieru ściernego. Regulacji dokonuje się za pomocą pokrętła sprzężonego z elektroniką.

rys 1

Dysk szlifierski ma strukturę rzepu, dzięki czemu można w łatwy i szybki sposób dokonywać zmiany materiałów eksploatacyjnych w formie papieru ściernego.

rys 2

Główny włącznik maszyny posiada blokadę do ciągłej pracy, co sprawia, że operowanie maszyną jest bardziej komfortowe, ponieważ nie trzeba wciąż przytrzymywać palcami jednej dłoni klawisza włącznika.

Dodatkowym atutem maszyny jest zintegrowana lampka oświetlająca obszar roboczy, która pozwala na bieżąco kontrolować efekt wykonanej pracy. Przy dodatkowym oświetleniu lepiej widać wszelkie nierówności i wady obrabianej powierzchni.

rys 3

Wygodny układ rękojeści ułatwia pracę, także wykonywaną na dużej wysokości, ponadto sprawia, że jest ona bardziej wygodna. Uchwyty dla obu rąk są bardzo ergonomiczne, a ich rozmieszczenie i ukształtowanie sprawiają, że chwytanie maszyny jest niezwykle intuicyjne.

rys 4

Mimo długiej konstrukcji, zdeterminowanej głównym przeznaczeniem urządzenia, transportowanie jest ułatwione poprzez możliwość rozdzielenia maszyny na dwie części. Podział lub łączenie realizowane są za pomocą bardzo szybkiego i wygodnego w obsłudze systemu klamrowego. Ponadto długość urządzenia jest regulowana za sprawą teleskopowego wysięgnika, który pozwala na dostosowanie długości urządzenia w zakresie 1400-1650 mm.

rys 5

Scheppach DS930 wyposażona jest w system odciągu pyłów, który sprawia, że w czasie pracy można zachować czystość. System odsysania świetnie zbiera pył z miejsca obróbki dzięki uszczelnieniu dysku w formie wieńca szczotkowego.

Użyte materiały

Szlifierka Scheppach DS930 jest solidnie wykonaną maszyną. Jej korpus to głównie wytrzymałe tworzywo sztuczne. Obudowa przekładni maszyny zbudowana jest jednak z odlewu stopu aluminium. Dzięki temu ciepło generowane wewnątrz jest bardzo efektywnie odprowadzane, a maszyna pracuje w optymalnej temperaturze. Elementy chwytowe obudowy oraz rękojeści pokryte są miękką i antypoślizgową okładziną, która sprawia, że praca staje się bardziej komfortowa, a urządzenie w czasie obróbki jest trzymane w pewniejszy sposób.

Parametry

Scheppach DS930 współpracuje z papierami o najbardziej popularnej dla tego typu aplikacji średnicy: 225 mm. Dzięki tak dużej średnicy szlifowanie jest bardzo efektywne. Silnik o mocy 710 W rozpędza talerz szlifierski do prędkości obrotowej równej 7500 obr/min. Długość całkowita maszyny wynosi 1,4-1,65 m, co pozwala na wygodną pracę przy szlifowaniu sufitów i ścian w wysokich pomieszczeniach.

Rozwiązania technologiczne

Dużą zaletą szlifierki Scheppach DS930 jest jej konstrukcja, w której postawiono na zamontowanie silnika napędowego na ruchomej głowicy szlifierskiej. Dzięki takiej konstrukcji wyeliminowano konieczność zastosowania giętego wałka skrętnego do przenoszenia napędu. Jest to duży atut urządzenia, jeśli chodzi o bezawaryjność.

rys 6

W szlifierkach naturalnym efektem eksploatacji jest zużycie szczotek węglowych silnika. W tej maszynie dostęp do nich przewidziany jest z zewnątrz, dzięki czemu ich wymiana jest łatwiejsza oraz szybsza, a co najważniejsze, eliminuje konieczność dostarczenia maszyny do serwisu, co wiąże się zazwyczaj z dodatkowym czasem przestoju.

rys 7

Wyposażenie

Szlifierka przegubowa DS930 dostarczana jest z kompletem papierów ściernych (12 okrągłych i 12 trójkątnych), więc jest to maszyna gotowa do pracy. Wystarczy podłączyć ją do prądu i podjąć czynności obróbcze. Dodatkowy atut stanowi możliwość wymiany dysku szlifierskiego z okrągłego na trójkątny. Oba dyski znajdują się w wyposażeniu standardowym maszyny. Okrągły dysk szlifierki świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach, gdzie szczególnie istotna jest efektywność szlifowania. Dysk trójkątny ze względu na swój kształt umożliwi dotarcie do każdego narożnika, dzięki czemu nie trzeba będzie korzystać z żadnych dodatkowych urządzeń w celu kompletnego wykończenia pracy. Urządzenie jest dostarczane wraz z torbą transportową oraz wyposażone w wąż ssący o długości 4 m, którym można maszynę połączyć z odkurzaczem.

rys 8

Podsumowanie

Szlifierka do gładzi gipsowych Scheppach DS930 jest bardzo przemyślaną konstrukcją, w której zwrócono uwagę na osiągnięcie nie tylko jak największej bezawaryjności, ale również uniwersalności zastosowania. Dzięki dwóm kształtom dysku możliwe jest bowiem wykonanie obróbki ściany lub sufitu w każdym detalu. Maszyna ta, jak na swoje możliwości, reprezentuje świetny stosunek jakości do ceny. Objęta jest 2-letnią gwarancją producenta.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro