Test środków do usuwania owadów
Zdaniem eksperta

Test środków do usuwania owadów

Kiedy przychodzi wiosna, kierowcy muszą zmagać się z usuwaniem z karoserii owadów, które po kilku kilometrach jazdy pokrywają przedni pas samochodu. Niestety ich wyczyszczenie nie zawsze jest proste. Dlatego sprawdziłem, czy środki do usuwania owadów robią to skutecznie.

udostępnij

Bartosz Szajnar Bartosz Szajnar  / 21-05-2019

Wiosną i latem, szczególnie po jeździe nocą, przednia część samochodu pokryta jest zabitymi owadami. Większość z nas nie zwraca na to większej uwagi i jeździ tak jeszcze kilka tygodni. Niestety mało kto wie, że chitynowe pancerzyki szkodzą powłoce lakierniczej i powinno się je jak najszybciej usunąć.

Trzeba pamiętać o tym, że owad, który rozbija się o zderzak lub maskę, może spowodować mikropęknięcia powłoki lakierniczej, a konkretnie lakieru bezbarwnego. Dlatego tak ważne jest szybkie umycie samochodu. Niestety szampon lub mikroproszek nie zawsze działa skutecznie tym bardziej, kiedy wszystko zaschnie.

Najlepszym sposobem na pozbycie się owadów z karoserii jest zastosowanie specjalnie do tego przeznaczonych środków. Wybór jest dosyć spory, a najtańsze preparaty kosztują już ok. 10 zł.

Test środków do usuwania owadów

Przed rozprowadzeniem jakiegokolwiek preparatu do usuwania owadów trzeba pamiętać o tym, że nie wolno tego robić na rozgrzanej karoserii ani w słońcu. Należy poczekać, aż lakier ostygnie. Nie powinno się również aplikować preparatu na mokry samochód. Spowoduje to rozcieńczenie płynu i spadek skuteczności.

Środek do usuwania owadów nanosimy równomiernie na zabrudzone obszary karoserii. Następnie odczekujemy określony przez producenta czas, a na końcu obficie spłukujemy pod wysokim ciśnieniem. Sprawdziłem, jak skutecznie działają trzy preparaty do usuwania owadów.

  1. ślady po owadach
  2. mycie prawej strony
  3. mycie lewej strony
  1. ślady po owadach
  2. mycie prawej strony
  3. mycie lewej strony

ADBL Beetle Juice Squeezer

ADBL

Jest to najdroższy preparat spośród testowanych. Za pół litra zapłacimy ok. 20 zł. Producent zaleca po naniesieniu środka odczekać tylko 30 sekund przed spłukaniem. Zaraz po spryskaniu widać, że środek ADBL zaczyna działać i skutecznie rozpuszcza zabrudzenia. Na moim zderzaku usunął idealnie wszystkie owady. Nie trzeba wspomagać się przy tym gąbką lub szczotką, wystarczy spłukanie pod ciśnieniem. Poza tym sama butelka jest wysokiej jakości, a atomizer rozpyla środek równomiernie, przez co nie zużyjemy go zbyt dużo.

SONAX do usuwania owadów

Sonax

500 ml płynu kosztuje ok. 16 zł. Cenowo plasuje się więc pomiędzy ADBL a K2. Producent zapewnia, że preparat usuwa nawet stare i zaschnięte owady. Sonaxa musimy pozostawić na karoserii od 3 do 5 minut, a następnie spłukać wodą.

Pierwszy zarzut do tego środka mam taki, że atomizer nie rozpyla płynu, tylko wypuszcza go ciągłym strumieniem. Przez to nie jest zbyt wydajny. Do działania natomiast nie mam żadnych zastrzeżeń. Usunął wszystkie owady i pozostawił przedni zderzak całkowicie czysty.

K2 Nuta Anti Insect

K2

Jest to najtańszy środek do usuwania owadów spośród trzech testowanych. Otrzymujemy go też najwięcej, bo 770 ml. Wydaje się więc najbardziej rozsądnym wyborem. Jednak czy poradzi sobie z usunięciem owadów? K2 Anti Insect nanosimy na karoserię, następnie odczekujemy 2 minuty przed spłukaniem.

K2 Nuta Anti Insect poradził sobie z owadami, lecz nie w stu procentach. Na zderzaku pozostało kilka niedomytych plam. Aby je usunąć, musiałem wspomóc się gąbką. Atomizer działa dobrze i równomiernie rozpyla płyn.

  1. przed użyciem środka
  2. po użyciu środka
  1. przed użyciem środka
  2. po użyciu środka

Spośród testowanych środków do usuwania owadów najlepiej sprawdził się produkt ADBL. Działa szybko i bardzo skutecznie, ma on również najlepszy atomizer. Jest jednak najdroższy. Niemal równie dobrze poradził sobie Sonax. K2 wymagał dodatkowego czyszczenia gąbką. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że kosztuje najmniej, a otrzymujemy go największą ilość.

Gdybym miał do usunięcia bardzo stare i zaschnięte owady, wybrałbym ADBL. Do bieżącego czyszczenia wystarczy tańszy Sonax.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro