Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Test śpiewającego nocniczka Fisher-Price

Ten moment, gdy dziecko bezpowrotnie żegna się z pieluszkami, jest marzeniem wszystkich rodziców. Ale nauka samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych może być żmudna, trudna i długotrwała. Dziecko łatwo zniechęca się niepowodzeniami i potrzebuje stymulujących bodźców, aby naukę przemienić w fantastyczną zabawę. Nocniczek Fisher-Price ma być odpowiedzią na te oczekiwania. Wyposażony w pozytywkę, uchwyt na papier toaletowy oraz spłuczkę naśladuje prawdziwą toaletę i oswaja dziecko z nawykiem korzystania z łazienki.

Ilona Pawłowska-Nawrot

Czas czytania: 9 min

FacebookTwitter

Test śpiewającego nocniczka Fisher-Price

Interaktywny nocniczek 3 w 1

Nocnik Fisher-Price to pomysłowe urządzenie, spełniające trzy funkcje: służy jako klasyczny nocnik (wspomaga trening samodzielnego załatwiania potrzeb), stanowi nakładkę na deskę sedesową, pozwalającą dziecku na korzystanie z „dorosłej” toalety, a także podest – podnóżek – ułatwiający umycie rąk po skorzystaniu z nocnika.

Według zapewnień producenta śpiewający nocniczek, dzięki wesołym melodiom i motywującym zdaniom, jest zarazem zabawką, jak i skutecznym narzędziem treningowym. Umożliwia zamienienie nauki samodzielnego siusiania w przyjemność oraz świetną zabawę. Podobieństwo produktu do prawdziwego sedesu także ułatwia maluchowi przyzwyczajenie się do korzystania z pełnowymiarowej toalety. Załatwianie się na sedesie dla dorosłych będzie więc dla niego w przyszłości łatwiejsze.

Wyjmowany pojemnik wewnątrz nocniczka ułatwia jego czyszczenie, a dołączona zielona nakładka zapewnia komfortowe korzystanie dla chłopców.

Zawartość opakowania

Śpiewający nocniczek Fisher-Price jest pakowany w atrakcyjny, kolorowy karton prezentujący zawartość. Zdjęcia (zarówno te na opakowaniu kartonowym, jak i na stronie internetowej producenta, tak zwane packshoty) w realistyczny sposób oddają kolorystykę urządzenia oraz jego funkcje. Po odpakowaniu zawartość nie zaskakuje ani nie rozczarowuje. To duży plus, bo oznacza to, że nocnik można zamawiać przez Internet bez wcześniejszego oglądania go na żywo.

W opakowaniu znajdziemy korpus nocnika, wewnętrzną miskę (różową), nakładkę na sedes dla chłopców (zieloną), deskę sedesową z klapą (niebieską), jak również tylny panel nocniczka (biały, z wizerunkiem uśmiechniętej buzi) z zamontowaną na stałe spłuczką i wysuwanym drążkiem na papier toaletowy (ten ostatni nie jest dołączony do zestawu). W oddzielnym boksie została ukryta pozytywka (bez dołączonych baterii) zasilana trzema bateriami AA. Montuje się ją od spodniej strony korpusu i przykręca śrubkami. Dzięki temu sprzęt działa prawidłowo i dziecko nie ma dostępu do baterii.

nocniczek-fisher-price3.jpg

Rozpakowanie i złożenie nocniczka trwa nie więcej niż 5 minut. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, a konstrukcja sprawia wrażenie mocnej i wytrzymałej, mimo iż jest wykonana z miękkiego plastiku. Jedyne zastrzeżenie mam do działania deski sedesowej – klapie zdarza się samoczynnie opadać, jakby kąt jej otwierania był o kilka stopni za mały.

Funkcje nocniczka Fisher-Price – nie tylko śpiew!

Wbrew nazwie, nocniczek Fisher-Price potrafi znacznie więcej niż tylko grać (czyli odtwarzać) piosenki. Moduł dźwiękowy uruchamia się kilkukrotnie, wydając różne komendy. Po skorzystaniu z nocniczka on sam radzi dziecku, by użyło papieru i spłuczki, gratuluje pomyślnego załatwienia potrzeby i śpiewa maluszkowi fragment wesołej piosenki. Komunikacja przebiega naturalnie, a głos dziecka użyczony nocniczkowi jest ciepły i przyjemny. Jeśli miałabym porównywać nocniczek do innych zabawek Fisher-Price dla najmłodszych, to jest to urządzenie bardzo podobne, wręcz bliźniacze w stosunku do interaktywnego zielonego krzesełka ze stolikiem. Bardzo podobny wygląd (niemal identyczne oparcie, dokładnie ten sam wizerunek uśmiechniętej buzi, analogiczna wielkość), zbliżone funkcje edukacyjne (krzesełko zachęca do czytania i nauki alfabetu, nocniczek zaś ułatwia korzystanie z toalety – obie zabawki naśladują funkcje mebli przeznaczonych dla dorosłych i w motywujący sposób podpowiadają, do czego one służą), odpowiedź na aktywność dziecka (krzesełko uruchamia się, gdy dziecko na nim siada, nocniczek reaguje po udanej próbie skorzystania z toalety).

nocniczek-fisher-price2b-horz.jpg

Dodatkowo w interaktywnym nocniczku umieszczono atrapę spłuczki (nie wydaje dźwięku z pozytywki, tylko mechaniczne skrzypi przy pociąganiu za spłuczkę) oraz wysuwany drążek na papier toaletowy. Zwykle te dwa elementy budzą duże zainteresowanie dziecka – da się nimi przesuwać do woli bez konieczności załatwienia potrzeby fizjologicznej. Nie działa tu więc system nagrody za odpowiednie zachowanie się – skorzystanie z nocnika. Jak było wspomniane wcześniej, poszczególne elementy nocniczka łatwo złożyć i zdemontować, dlatego z jednej strony nietrudno zdjąć deskę i zamontować ją na „dorosłej” toalecie, gdy dziecko wyraża już zainteresowanie korzystaniem z prawdziwego sedesu. Podstawa nocnika może spełniać także funkcję podnóżka, aczkolwiek byłabym ostrożna w traktowaniu deklaracji producenta na poważnie, choćby ze względu na ostrzeżenie umieszczone z tyłu urządzenia. Mówi ono wprost, by bez pośpiechu stawać na nocniku, gdyż nietrudno o upadek.

nocniczek-fisher-price5.jpg

Pierwszy kontakt z nocniczkiem

Mimo dużego podobieństwa do prawdziwej toalety, śpiewający nocniczek Fisher-Price wygląda przede wszystkim jak zabawka. I tak zostaje potraktowany przez dziecko. Zaletą nocnika jest na pewno fakt, że maluch przy pierwszym kontakcie się go nie obawia, nocnik nie wydaje się niczym dziwnym i odpychającym. Przeciwnie, żywe kolory dodatków i uśmiech namalowany na urządzeniu zachęcają do obcowania z nim. Dziecko chętnie sprawdza, jak działa spłuczka, bawi się drążkiem na papier toaletowy, podnosi klapę, wyciąga miskę ze środka korpusu. Maluch, który sprawdzi działanie pozytywki (aby usłyszeć komendy i piosenki nocniczka, wystarczy nalać do niego trochę wody, albo umiejętnie przycisnąć palcem dwa metalowe punkty we wnętrzu różowej miski) zostaje wprawiony w dobry nastrój. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba wytłumaczyć, iż nocnik nie będzie działał tak, jak inne zabawki – nie uruchomi się po włączeniu lub dotknięciu jakiegoś punktu, ale wyłącznie po wypełnieniu go płynem.

Po zasięgnięciu opinii od innych właścicielek nocnika przekonałam się, że podobieństwo do innych zabawek Fisher-Price może być zaletą nocniczka, ale także jego wadą. Nie wszystkie dzieci dają się przekonać, by siusiać na własne zabawki. Takim łobuziakom lepiej zaproponować klasyczny nocnik albo od razu nakładkę na sedes (dla maluchów dostępne są takie z oparciem i uchwytami, które minimalizują możliwość upadku).

Trening czystości według śpiewającego nocniczka

„Mamo spójrz jestem tu, na nocniczku siadam już. Jestem dumny, kiedy sam załatwię się i wszyscy w koło chwalą mnie!” – śpiewa nocniczek po tym, jak dziecku uda się podjąć wyzwanie. „A teraz spłuczmy nocniczek” – podpowiada maluszkowi po chwili.

nocniczek-fisher-price4.jpg

Komunikaty są spójne i atrakcyjne dla smyka, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nieco spóźnione. Początek piosenki powinien pojawić się wcześniej, gdy dziecko siada na nocniczku. Tak, aby zachęcić je do skorzystania z małej toalety. Warto jednak zauważyć, że nocniczek śpiewa po polsku, a przygotowany tekst faktycznie motywuje dziecko do działania.

Dla maluchów (nocnik jest przeznaczony dla dzieci od 18 miesiąca życia) jest to jak najbardziej odpowiednie urządzenie, natomiast gdy dzieci się nieco starsze i – co najbardziej istotne – dość duże, otwór deski sedesowej może okazać się za mały, a sedes (w roli nakładki na prawdziwą toaletę) niewystarczająco stabilny.

Nocnikłatwo utrzymać w czystości. Wyjmowanie i opróżnianie, jak również mycie wewnętrznego zbiornika na mocz i kał nie nastręcza żadnych trudności. Także nakładka, ułatwiająca załatwianie się chłopcom, to sprytny patent na utrzymanie czystości i higieny podczas korzystania z nocniczka.

nocniczek-fisher-price6.jpg

Uwaga na podróbki!

Choć posiada wiele zalet, interaktywny nocnik Fisher-Price to jeden z najdroższych dostępnych na rynku modeli tego typu urządzeń (kosztuje od 130 do 160 zł). Decydując się na zakup, szczególnie okazyjny, warto zwrócić uwagę, czy jest to oryginalny sprzęt, bowiem w sprzedaży znajduje się identyczny model, niemal idealnie imitujący pierwowzór, który na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od oryginału (poza naklejką z logo producenta ulokowaną z przodu). By nie dać się oszukać, sprawdźmy zawartość opakowania, a po ewentualnej nieudanej transakcji (na przykład na odległość) nie obawiajmy się zwracać produktów (oczywiście w przypadku, gdy opis czy zdjęcie wprowadza w błąd).

Nocniczek interaktywny – czy warto kupić?

W przypadku takiego urządzenia jak nocnik, trafność zakupu jest w pewnym sensie loterią. Nigdy nie będziemy mieć 100% pewności, czy dziecko będzie chętnie z niego korzystać, jeśli nie pozwolimy mu spróbować. Idealnie byłoby więc mieć w domu dwa nocniki – jeden tradycyjny, drugi interaktywny. W zależności od preferencji dziecka, śpiewający nocniczek może stać się pierwszą w życiu toaletą, albo... „młodszym bratem” interaktywnego krzesełka i kolejną zabawką do kolekcji.

Pod względem jakości wykonania, ilości funkcji i ergonomii nie mam większych zastrzeżeń. Estetyka i fakt, że sprzęt jest przyjazny dziecku (a także mamie poprzez łatwe czyszczenie i montaż) zachęcają do kupna. Nocnik Fisher-Price to zabawka wysokiej jakości, która może stać się dla dziecka motywatorem do nauki samodzielnego korzystania z toalety.

Podsumowanie

Nazwa urządzenia: Śpiewający nocniczek Fisher-Price Ilość elementów w opakowaniu: 5 Dostępne wersje kolorystyczne: 1 Funkcje: nocnik, nakładka sedesowa, podnóżek Język: polski (instrukcja po polsku, dźwięki pozytywki w języku polskim) Dostępność: duża (w sklepach specjalistycznych oraz Internecie) Cena: 130–160 zł Stosunek jakości do ceny: dobry Końcowa ocena sumaryczna: 8/10 punktów

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro