Test Sony SmartWatch SW2

Opinie na temat smartwatchów są podzielone. Jedni uważają, że to narzędzia, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, jako przedłużenie smartfona, inni natomiast sądzą, że to produkty przeznaczone wyłącznie dla gadżeciarzy. Jak jest naprawdę?

Piotr Ziarek Piotr Ziarek / 09-07-2014

Druga generacja smartwatcha japońskiego koncernu zadebiutowała na rynku pod koniec czerwca 2013 roku. Produkt został wyposażony w 1,6-calowy, dotykowy ekran, który wyświetla obraz w rozdzielczości 220 x 176 pikseli. Obudowa koperty (podobnie jak pasek w wersji, którą testowałem) jest wykonana z metalu. Urządzenie współpracuje ze smartfonami, na których zainstalowano Androida w wersji 4.0 lub nowszej. Produkt może się pochwalić wodoszczelnością (certyfikat IP57). Łączność jest nawiązywana za pośrednictwem Bluetooth w wersji 3.0.

Pierwsze wrażenia

Poza smartwatchem w firmowym pudełku znalazłem kabel micro USB do ładowania oraz dokumentację – instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Jeśli chodzi o jakość wykonania, to trudno mieć tu jakiekolwiek zastrzeżenia. Jakość użytych materiałów nie sprawia żadnych zastrzeżeń. Produkt Sony jest elegancki, ale dość masywny. Jeśli lubicie lekkie i zgrabne konstrukcje, możecie być tym faktem niepocieszeni. W udziale przypadło mi sprawdzenie modelu z metalową bransoletą. Moim zdaniem doskonale pasuje ona do tego smartwatcha, ale jeśli gustujecie raczej w skórzanych paskach, to taki wariant również jest dostępny.

2.jpg

Trzeba uczciwie przyznać, że w tym drugim przypadku regulacja długości paska jest o wiele szybsza i prostsza, niż przy bransolecie (trzeba w niej usuwać poszczególne ogniwa, aż do uzyskania pożądanej długości). Jeśli oba sposoby mocowania zegarka nie wywołują u Was entuzjazmu, zawsze możecie zamontować do smartwatcha inny pasek o szerokości 24 mm.

Na lewym boku zegarka znajdziemy port micro USB, który służy do ładowania urządzenia, zaś na prawym - przycisk power, którym sterujemy pracą urządzenia. Widać wyraźnie, że pod względem stylistyki to ta sama szkoła, co np. w Sony Xperia Z Ultra.

3.jpg

Tak, jak w klasycznym smartfonie do naszej dyspozycji są trzy dotykowe przyciski, położone przy dolnej krawędzi ekranu: cofnij, ekran startowy i właściwości. Prawy bok kryje fizyczny przycisk. Pojedyncze wciśnięcie w chwili, kiedy ekran jest przygaszony, aktywuje pełne podświetlenie, a kolejne pozwala przejść do widoku menu.

Działanie

Jak już wspominałem, inteligentny zegarek Sony łączy się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth. Konieczne jest jednak zainstalowanie na naszym telefonie z Androidem aplikacji Sony SmartWatch 2 SW2. Jest to oficjalna aplikacja producenta do obsługi tego urządzenia. Wcześniej powinniśmy pamiętać, że do jej poprawnego działania wymagana jest inna aplikacja - Smart Connect.

Na tym jednak przygoda z konfigurowaniem się nie kończy. Lista domyślnie obsługiwanych przez SmartWatcha programów jest bowiem bardzo krótka: minutnik, alarm, latarka i powiadomienia. Jeśli chcemy skorzystać z większej ilości aplikacji (np. z podglądu nieodebranych połączeń, Gmaila, Facebooka, Twittera lub klienta poczty e-mail) musimy w aplikacji SmartWatch 2 SW2 przejść do edycji ustawień, pobrać interesujący nas program i zainstalować go.

4.jpg

Lista dostępnych dla smartwatcha aplikacji jest niemała. Wystarczy zerknąć do Google Play, aby przekonać się, że dzięki otwartemu API, czeka tam sporo programów, znacznie rozszerzających funkcjonalność inteligentnego zegarka.

Na pojedynczym ekranie mieści się 6 ikonek. W lewym górnym rogu znajdziemy wskaźnik naładowania baterii, a na przeciwległym krańcu – zegar. Korzystanie ze smartfona jest dość komfortowe. Nie ma problemu ze sterowaniem dotykowym i szybkością działania interfejsu. Produkt pozwala zapoznać się z wiadomościami, które do nas spływają szybko i wygodnie, bez potrzeby sięgania po telefon, a dzięki predefiniowanym wiadomościom możemy również w szybki sposób odpowiadać na otrzymane wiadomości.

Ile Sony SmartWatch SW2 wytrzymuje na baterii? Odpowiedź na to pytanie jest chyba dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem tego typu gadżetu, kluczowa. W moim przypadku, kiedy nie oszczędzałem produktu i odczytywałem na nim, co godzinę kilkanaście wiadomości z Gmaila, Facebooka i Twittera na zasilaniu bateryjnym wytrzymał niecałe 2 dni.

Podsumowanie

5.jpg

Sony SmartWatch SW2 to w mojej opinii produkt, który jest ciekawym przedłużeniem funkcjonalności smartfona. Największym plusem, jaki przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o potencjalnych obszarach jego zastosowania jest z pewnością fakt, że jego użycie jest dużo bardziej dyskretne niż korzystanie ze smartfona. Jeśli często przebywamy w miejscach, gdzie korzystanie z telefonu jest niemile widziane, to smartwatch Sony może być pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

Urządzenie Sony działa sprawnie i szybko. W trakcie użytkowania nie zauważyłem jakichkolwiek zacięć lub przerw w działaniu. Dobrze sprawuje się również sterowanie dotykowe – nie ma problemu z responsywnością ekranu. Sporym atutem jest kompatybilność ze zdecydowaną większością smartfonów. Jak już wspominałem, kryterium zgodności jest jedno – Android w wersji 4.0 lub nowszej.

Niestety nie ma róży bez kolców. Minusem jest z pewnością waga zegarka. Zakładam, że dla niemałej grupy użytkowników może być to spory problem. Koperta nie należy również do najmniejszych. Osoby przyzwyczajone do kompaktowych, małych i lekkich zegarków mogą mieć spory problem z przyzwyczajeniem się do gabarytów smartwatcha.

Nie da się uciec w tym kontekście od porównania tego modelu do konkurencyjnego Samsunga Galaxy Gear, który poza synchronizacją ze smartfonem, umożliwia użytkownikowi wykonywanie bardziej „autonomicznych” działań – nawiązywanie połączeń i fotografowanie. To słabość Sony.

Według Allegro, Sony SmartWatch w wersji z bransoletą możemy kupić za niecałe 600 zł. Jeśli nie zależy nam na metalowym pasku, możemy nabyć wersję z paskiem silikonowym ponad 100 zł taniej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro