Test słuchawek Krüger&Matz Soul 2 oraz Soul 2 Wireless – z kablem czy bez?

Test słuchawek Krüger&Matz Soul 2 oraz Soul 2 Wireless – z kablem czy bez?

W ofercie Krüger&Matz pojawiła się nowa wersja słuchawek Soul. Model z dwójką w nazwie dostępny jest w wersji przewodowej (249 zł) lub z interfejsem Bluetooth (399 z). Który wariant wybrać?

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 02-02-2017

Krüger&Matz to producent kojarzony głównie z bogatą ofertą smartfonów. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę to sprzęt audio był pierwszy w portfolio polskiej marki. W ofercie jest sporo dobrych słuchawek w niezłych cenach, np. seria Street. Najnowsze Soul 2 i Soul 2 Wireless należą do nieco wyższej półki cenowej, ale zapowiadają się niezwykle ciekawie. Sprawdziłem obie wersje – białe Soul 2 z kablem oraz czarne Soul 2 Wireless.

Wyposażenie

Zarówno wersja przewodowa, jak i Bluetooth ma w zestawie rewelacyjny futerał. Jest usztywniony, eliptyczny i zamykany na zamek. W środku wyścielono go miękkim materiałem. Tego typu akcesorium to rzadkość, częstokroć nawet dużo droższe słuchawki nie mają zwykłego woreczka.

Z Soul 2 Wireless otrzymujemy także przewód słuchawkowy z metalowymi wtykami (120 cm) oraz kabel USB do ładowania akumulatora (100 cm). W przypadku zwykłych Soul 2 mamy tylko kabel słuchawkowy (również 120 cm) – jest on wyższej jakości niż ten w wersji bezprzewodowej.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka oba modele są identyczne, różni je jedynie obecność dodatkowych złącz w wersji z interfejsem Bluetooth. Słuchawki przypominają wersje Street oraz Street 2, ale mają trochę inny kształt i nową matową obróbkę. Tworzywa są wręcz lekko ogumowane, a ogólna jakość wykonania jest wyższa niż w serii Street.

fot 3

fot 4

Kopułki słuchawek są eliptyczne, krawędzie zostały ścięte i zdobią je metaliczne pierścienie, umieszczone tuż przy nausznikach. Te ostatnie wykonane są z wysokiej jakości sztucznej skóry, w środku obszyto je siatkami i wypełniono sprężystą pianką. W obu wersjach gniazda 3,5 mm są metalowe i trafiły na lewą stronę. Soul 2 Wireless mają także włącznik, diodę i gniazdo microUSB za zaślepką na prawej kopułce.

fot 5

fot 6

Słuchawki wpięte są w ramiona pałąka za pomocą zawiasów kulowych, ozdobiono je metalicznym pierścieniem oraz logotypami, które mienią się w świetle. To nie wszystko – w Soul 2 Wireless prawa strona jest jednocześnie panelem dotykowym, sterowanie odbywa się za pomocą gestów wykonywanych palcem. To rozwiązanie bardzo rzadko spotykane w modelach z tej półki cenowej, znane raczej z drogich słuchawek Parrota z serii Zik.

fot 7

fot 8

fot 9

Pałąk jest symetryczny i łamany do środka, słuchawki składają się jedna na drugą, wyposażono je w wyraźny system blokady po rozłożeniu. Regulacja rozmiaru jest rozsuwana, ma wyczuwalne skoki, które jednak nie stawiają dużego oporu; jest ich łącznie siedem na stronę. Spód pałąka został wyklejony gumową nakładką, którą wypełniono cienką warstwą pianki.

Nie mam większych zastrzeżeń co do konstrukcji. Lubię, gdy regulacja rozmiaru stawia trochę większy opór i jest bardziej precyzyjna, ale nie ma z nią większego problemu. Soul 2 w obu wersjach charakteryzuje bardzo ładny design – jest minimalistyczny i efektowny. Uwielbiam matową obróbkę, dzięki niej słuchawki prezentują się dużo lepiej niż błyszczące modele Street. Tamte były podatne na zarysowania i zbierały mnóstwo odcisków palców. Niestety na Soul 2 można zaobserwować przetarcia. Dotyczy to głównie wersji czarnej. Sztuka testowa w tym kolorze zebrała już trochę śladów, ale zapewne była intensywnie używana.

Komfort i obsługa

Ergonomia jest typowa dla słuchawek nausznych o konstrukcji zamkniętej. Soul 2 należą jednak do wygodniejszych urządzeń tego typu.

fot 10

fot 11

Nacisk pałąka jest optymalny. Nauszniki są miękkie, sprężyste i bardzo przyjemne w dotyku. Po czasie uszy mogą się lekko spocić, ale w zamian otrzymujemy dobre tłumienie hałasu otoczenia, a dźwięk nie wycieka mocno na zewnątrz. To słuchawki mobilne nie tylko z nazwy, sprawdzą się na mieście, w transporcie publicznym lub w podróży.

fot 12

fot 13

Nie będzie także problemu z przenoszeniem słuchawek. Składana konstrukcja ma niewielkie wymiary, a futerał zapewni wygodny transport. Na pochwałę zasługuje także wypinany przewód – w razie czego łatwo go wymienić, a do domu można kupić dłuższy kabel. Przewód zakończono zwykłymi wtyczkami 3,5 mm z obu stron.

Obsługa słuchawek Soul 2 Wireless to sama przyjemność. Parowanie, włączanie czy ładowanie nie sprawia problemów. Samo sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Gest przesunięcia palcem do przodu włącza następny utwór, a do tyłu powoduje jego cofnięcie. Suwanie palcem do góry i dołu reguluje głośność. Dotknięcia to włączanie muzyki lub pauzowanie po podwójnym stuknięciu palcem. Interfejs jest odpowiednio czuły, obsługa nie irytuje. To dużo lepsze rozwiązanie niż oddzielne przyciski lub pilot na przewodzie. Niczego nie trzeba szukać pod palcem, nie musimy zapamiętywać lokalizacji odpowiednich przycisków. Dotykowy panel sterowania to strzał w dziesiątkę!

fot 14

Słuchawki w wersji Wireless pozwolą na odtwarzanie muzyki do 8 godzin lub do 10 godzin rozmów. Trochę brakuje do wyników urządzeń z najwyższej półki, osiągających nawet ponad 20 godzin pracy. W praktyce akumulator powinien wytrzymać kilka dni spacerów lub słuchania muzyki w trakcie podróży do pracy lub szkoły.

Specyfikacja Krüger&Matz Soul 2

  • przetworniki dynamiczne: 40 mm
  • pasmo przenoszenia: 30 Hz–16 kHz
  • impedancja: 32 Ω
  • czułość: 113 dB (+/- 3 dB)
  • nominalna moc wejściowa: 30 mW, maksymalna moc wejściowa: 50 mW
  • czas pracy Soul 2 Wireless: 8 godzin odtwarzania muzyki, 10 godzin rozmów, 200 godzin czuwania
  • czułość mikrofonu: -38 dB (Soul 2 Wireless), -45 dB (Soul 2)
  • waga: 230 g (Soul 2), 250 g (Soul 2 Wireless)

Brzmienie

Oba modele mają bardzo podobną sygnaturę dźwiękową. Połączone przewodowo brzmią właściwie identycznie. Słychać pewne różnice w brzmieniu Soul 2 Wireless w trybie bezprzewodowym. Zacznijmy od opisu wersji przewodowej.

fot 15

Soul 2 stawiają na popularne, efektowne brzmienie na planie litery „V”. To znaczy, że średnica jest lekko wycofana, a na przód wysuwa się pasmo niskie oraz wysokie. W efekcie bas jest trochę mocniejszy, a sopran klarowny i czytelny. Nie mamy tu do czynienia z ekstremalnie efektownym i sztucznym strojeniem, średnica jest nadal słyszalna – dobrze brzmią wokale i żywe instrumenty. Dźwięk jest bardzo przystępny w odbiorze, czytelny i klarowny. Brzmienie można określić mianem gładkiego – muzyka brzmi łagodnie, nie jest ostra, sopran nie syczy, bas nie męczy i nie dudni. Niskie tony wypadają bardzo dobrze – są dynamiczne, potrafią mocno uderzyć oraz mają dobre „zejście”. To znaczy, że osiągają dosyć swobodnie najniższe częstotliwości, potrafią zawibrować niczym subwoofer. Scena dźwiękowa nie jest duża, ale to standard w tego typu słuchawkach. Wyraźnie słychać stereo (zróżnicowanie dźwięku w kanałach) oraz głębię (zróżnicowanie na płaszczyźnie przód-tył). Scena jest jednak delikatnie obniżona – to znaczy, że instrumenty zazwyczaj nie pojawiają się poniżej i powyżej linii uszu. Ogólny poziom jakościowy jest bardzo dobry.

Soul 2 Wireless prezentują podobny charakter dźwięku, czyli nowoczesny i efektowny. Brzmienie przypomina droższe AKG Y50BT lub JBL E55BT. To mocniejszy bas, którego jest więcej niż w wersji przewodowej. Średnica również została lekko wycofana, a sopran jest trochę delikatniejszy niż w Soul 2. W efekcie słuchawki w wersji z Bluetooth brzmią cieplej (więcej jest basu i niższej średnicy) i ciemniej (mniej jest wyższej średnicy i sopranu). Scena dźwiękowa jest trochę inna – stereo zostało delikatniej podkreślone, głębia jest podobna, ale za to przestrzeń prezentuje się lepiej. Więcej instrumentów pojawia się nad głową, a bas lubi przelewać się gdzieś poniżej linii uszu.

Nie trzeba obawiać się o wsparcie dla kodeka aptX. Z urządzeniami, które go nie obsługują brzmienie jest jedynie trochę mniej przestrzenne i minimalnie mniej klarowne. To nadal wyrazisty bas, gładki i przyjemny dźwięk, odpowiednio czysty i dynamiczny.

Oba modele to świetny wybór do muzyki popularnej, elektronicznej, rapu, alternatywy i brzmień rockowych. Nadadzą się także do lżejszych gatunków, ale np. muzyka akustyczna, blues lub jazz będą brzmiały trochę bardziej nowocześnie i nieco mniej naturalnie.

Podsumowanie

Soul 2 i Soul 2 Wireless to bardzo dobre słuchawki dla szukających klarownego, łagodnego i dynamicznego brzmienia. Słucha się ich przyjemnie, jakość dźwięku jest wysoka, szczególnie w kontekście nieprzesadzonej ceny. To ponownie bardzo dobra oferta i wyraźny krok naprzód w porównaniu do modelu Street 2 – zarówno pod względem jakości dźwięku, ergonomii, jak i wykonania.

fot 16

Oba modele cechuje bardzo dobre wykonanie, dobra ergonomia, ładny i nowoczesny design, który powinien spodobać się większości użytkowników. Na pochwałę zasługują także świetne futerały, a w wersji bezprzewodowej robi wrażenie płytka dotykowa.

Soul 2 Wireless to właściwie dwa w jednym. Słuchawki mogą działać także przewodowo. Jeśli Bluetooth jest priorytetem, mogą okazać się lepszym wyborem od droższej konkurencji, np. wspominanych JBL E55BT. Jeśli jednak nie przeszkadza nam kabel, to warto oszczędzić i wybrać Soul 2. Mnie bardziej podobało się brzmienie słuchawek przewodowych ze względu na wyrazisty sopran i spokojniejszy bas.

Zalety: bardzo dobre wykonanie; dobra ergonomia; ładny design; świetne futerały w zestawie; rozrywkowe, łagodne i wciągające brzmienie o bardzo dobrym basie (mocniejszy w wersji Wireless); dobra separacja i niezła scena dźwiękowa (w Soul 2 i Soul 2 Wireless z aptX).

Wady: regulacja rozmiaru mogłaby być bardziej precyzyjna; gorszej jakości przewód 3,5 mm w Soul 2 Wireless.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro