Test pełnoklatkowej lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV
Zdaniem eksperta

Test pełnoklatkowej lustrzanki Canon EOS 5D Mark IV

Pełnoklatkowa lustrzanka od Canona z bardzo dobrym autofokusem, 30-megapikselową matrycą CMOS to zdecydowanie sprzęt dla profesjonalistów. Bardzo dobra jakość zdjęć (zarówno JPG-ów i RAW-ów) ma jednak swoją cenę - EOS 5D Mark IV kosztuje około 14000 złotych.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 15-05-2018

Jest to cena za samo body. W przypadku testowanego aparatu warto podkreślić, że radzi sobie lepiej niż poprzednik (5D Mark III) - lepsze odwzorowanie kolorów, szczegółów, a szum cyfrowy na wysokich czułościach jest w większości przypadków akceptowalny.

Specyfikacje Canon EOS 5D Mark IV

 • matryca: pełnoklatkowa (36 x 24 mm), CMOS, 3:2, 30.4 mln pikseli
 • procesor obrazu: DIGIC 6+
 • format zapisu zdjęć: RAW, JPG
 • format zapisu plików wideo: MOV 4K, Full HD: MPEG4 / MP4 (MPEG4 AVC / H.264)
 • możliwość zapisu w formacie Dual Pixel RAW
 • zdjęcia seryjne z prędkością: 7 kl/s.
 • szeroki zakres czułości: ISO 100-32000 (50-102.400)
 • wbudowany moduły i łączności: GPS. Wi-Fi, NFC
 • 61 punktów AF / 41 punktów krzyżowych i czułość od -3EV
 • dotykowy ekran LCD 3.2 cala (1 620 000 punktów)
 • złącza: USB, mini HDMI, wyjście wideo (PAL/NTSC), gniazdo słuchawek typu mini jack, zewnętrzny mikrofon (mini jack stereo)
 • akumulator: LP-E6N
 • karty pamięci: CompactFlash Typ I (zgodne z UDMA), SD, SDHC, SDXC
 • wymiary: 157 x 116,4 x 75,9 mm
 • waga: 890 g

  Budowa i ergonomia Canona EOS 5D Mark IV

  Już od pierwszego kontaktu z Canonem EOS 5D Mark IV wiemy, że nie jest to lustrzanka amatorska. Wykonana w większości ze stopów magnezu obudowa została uszczelniona. Dzięki temu aparat jest odporny na kurz i wilgoć. Ponadto wszystkie elementy są świetnie spasowane. Równie dobre jest rozlokowanie przycisków sterujących - taki układ umożliwia szybką i intuicyjną obsługę aparatu. Nawet jeśli wcześniej korzystaliśmy z lustrzanki Nikona lub Sony przystosowanie do EOS-a nie powinno nam długo zająć. Podczas użytkowania korpus bardzo dobrze leży w dłoni - rękojeść jest sporych rozmiarów.

Model EOS 5D mark IV został wyposażony w 3,2-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD. Już na starcie trzeba wspomnieć, że nie jest on ani rozsuwany ani obracany. Jednakże jakość wyświetlanego obrazu oceniam bardzo dobrze. Poziom jasności również stoi na wysokim poziomie - ekran jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Niesamowicie przydatny okazuje się niewielki, monochromatyczny wyświetlacz LCD na górnej części obudowy aparatu. Na nim możemy sprawdzić najważniejsze parametry fotografowania, m.in.: czułość ISO, czas, przysłonę. Jest też informacja o stanie poziomu akumulatora, czy liczbie zdjęć, jaką możemy jeszcze wykonać. Satysfakcjonująca jest również ilość informacji wyświetlana w wizjerze. Korzystanie z niego jest bardzo komfortowe. Warto dodać, że podgląd oddaje 100% całego kadru. Canon 5 D Mark IV Canon 5 D Mark IV 2 Wszystkie porty: USB, mini HDMI, wideo (PAL/NTSC), gniazdo słuchawek mini jack, zewnętrzny mikrofon (mini jack stereo) są ulokowane po lewej stronie obudowy, zaś slot na karty pamięci po prawej. Jeśli chodzi o moduły i łączności to nie zabrakło oczywiście Wi-Fi, jest też GPS i NFC. Canon 5 D Mark IV 3 Canon 5 D Mark IV 5

Jakość obrazu, balans bieli, czułość ISO

Fotografując w formacie JPG, powinniśmy być zadowoleni z uzyskanych efektów. Zdjęcia są bardzo szczegółowe, a automatyczny balans bieli raczej nie zawodzi (możemy zawsze skorzystać z ustawień - np. wybrać odpowiednią temperaturę barwową w Kelwinach). W przypadku szumu cyfrowego pogorszenie obrazu uzyskamy dopiero przy ISO 25600. W przypadku plików RAW szum cyfrowy pojawia się przy ISO 3200, jednak spokojnie możemy fotografować do ISO 25600 - wtedy następuje pogorszenie jakości uzyskanego obrazu, a powstałe ziarno nieco zaburza odbiór zdjęcia. Pod względem radzenia sobie z szumami Canon EOS 5D Mark IV wypada bardzo dobrze na tle konkurencji (m.in. Nikona D810). Canon 5 D Mark IV 4 Canon 5 D Mark IV 6 Jeśli zdecydujemy się na fotografowanie w RAWach, warto podkreślić obecność funkcji Dual Pixel RAW - nie stosowano jej w poprzednikach modelu 5D. W tym trybie aparat zarejestruje nam zdjęcia zapisane w specjalnym formacie. Będzie to RAW zawierający dwa obrazy (waga pliku zwiększa się dwukrotnie). Możemy je odtworzyć za pomocą programu Canon Digital Photo Professional. Z kolei dzięki narzędziu Dual Pixel RAW Optimizer w powyższym programie możemy wykorzystać dane Dual Pixel zarejestrowane w pliku RAW i dokonać mikroregulacji punktu maksymalnej ostrości, korzystając z informacji zawartych w pliku. Zmiana punktu ostrości po zrobieniu zdjęcia może momentami okazać się pomocna, jednak dostępny zakres mikroregulacji jest niewielki.

W przypadku nagrywania możemy zarejestrować obraz w rozdzielczości 4K. Niestety aparat korzysta z fragmentu matrycy rozdzielczości 4096×2160 pikseli - wiążę się to z wydłużaniem ogniskowej zastosowanego obiektywu i zmniejszaniem pola widzenia (powiększenie wynosi 1.64 raza). Warto wspomnieć, że w 5D Mark IV jest dostępne nagrywanie filmów HDR oraz filmów poklatkowych.

Podsumowanie

Canon 5D EOS Mark IV to lustrzanka cyfrowa, w którą zaopatrzył się nie jeden zawodowy fotograf. Umożliwia komfortową pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Jest przyjazna w użytkowaniu zarówno ze względu swoich funkcjonalności, jak i zastosowanej technologii. Rozbudowane funkcje 61-punktowego autofokusa zasługują na pochwały. Również korzystanie z wysokich czułości ISO powinno zadowolić wielu użytkowników. Zaletą będzie oczywiście tryb Dual Pixel Raw. Możemy również nagrywać w rozdzielczości 4K lub Full HD i 50 kl/s. Canon 5 D Mark IV 7 Cena testowanej lustrzanki aktualnie wynosi około 14000 złotych. Jeśli już decydujemy się na zakup warto sięgnąć po któryś z jasnych zoomów Canona m.in. o zakresach ogniskowej: 70-200 mm lub 24-70 mm i przysłonie f/2.8. Jeśli szukamy stałoogniskowego obiektywu, na pewno w naszym wyposażeniu powinna znaleźć się tzw. portretówka (optyka o ogniskowej 85 mm).

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro