Test odkurzacza Kärcher MV4

Test odkurzacza Kärcher MV4

Przy zakupie odkurzacza przemysłowego trudno pominąć urządzenia marki Kärcher. Firma powstała na początku XX wieku w Niemczech i jest teraz niekwestionowanym liderem rynku urządzeń czyszczących – zarówno dla domu, jak i przemysłu. Przez dziesięciolecia, między innymi dzięki innowacyjności, Kärcher zdobywał sobie uznanie użytkowników do tego stopnia, że obecnie nazwa marki jest niemal synonimem słowa odkurzacz czy myjka.

udostępnij

Jarosław KirszkeJarosław Kirszke / 06-10-2016

Jednym z najczęściej wybieranych modeli odkurzaczy niemieckiego producenta jest model MV4. Odkurzacz, z uwagi na swoją budowę oraz użyty system filtracji, zaliczany jest do bezworkowych odkurzaczy przemysłowych. Bardzo solidne i trwałe materiały, a także płaski filtr falisty o dużej powierzchni filtracji pozwalają na usuwanie suchych czy mokrych zabrudzeń bez użycia worka. Karcher MV4, wyposażony w filtr mocowany w specjalnie zaprojektowanej kasecie, posiada klasę filtracji L, co jest wystarczającym rozwiązaniem dla większości prac w gospodarstwie domowym.

  1. 2.jpg
  2. 3.jpg
  1. 2.jpg
  2. 3.jpg

Solidny i trwały odkurzacz klasy średniej

O ile odkurzanie nie jest czynnością, którą wykonujemy w domu z ogromnym zapałem, o tyle z tym odkurzaczem może być to znacznie łatwiejsze. Karcher, projektując model MV4, na każdym kroku pomyślał o tym, żeby stał się on sprzymierzeńcem w boju o czysty dom czy auto. Rozwiązania, które zostały tu wykorzystane, pozwalają używać go podczas zwykłego odkurzania pomieszczeń wykończonych panelami i płytkami (przeznaczone są do tego specjalne gumowe listwy przy ssawce podłogowej), jak i takich, gdzie położona jest wykładzina lub dywan. Do odkurzania tych ostatnich powierzchni producent zaleca używać końcówki wyposażonej w specjalne szczotki wyczesujące sypkie zabrudzenia. Szczegółowe czyszczenie zakamarków sprzątanych miejsc ułatwi kolejne standardowe wyposażenie urządzenia, czyli ssawka szczelinowa.

4.jpg

Akcesoria używane podczas porządkowania przechowywać możemy na praktycznych uchwytach umiejscowionych na obudowie tego sprzętu. Producent zadbał także o zaczep do przechowywania przewodu zasilającego oraz węża ssącego. Wygodę pracy z odkurzaczem podwyższa dodatkowo uchwyt o ergonomicznym kształcie, który ułatwia transport MV4. Karcher pomyślał także o klientach szukających odkurzacza głównie do sprzątania samochodu. Specjalna wersja MV4 Car została doposażona o kolejne dwie ssawki o różnej twardości szczeciny (by nie niszczyć wnętrza samochodu) oraz dwie końcówki usuwające zanieczyszczenia z tapicerki.

6.jpg

Jakość ponad oczekiwania

Odkurzacz Karcher, mimo iż jest produktem średniej klasy, został wykonany z najwyższej jakości tworzywa sztucznego. Użyty plastik, czyli w tym przypadku ABS, jest mniej podatny na zarysowania czy pękanie niż każdy inny syntetyk. Jeśli jednak to nadal nie jest wystarczającym powodem, aby zakupić ten niemiecki produkt, można sięgnąć po wersję MV4 Premium, której 20-litrowy zbiornik wykonany jest w całości ze stali szlachetnej odpornej na korozję. Akcesoria znajdujące się w zestawie także wyprodukowane zostały z tworzywa o doskonałych właściwościach. Wąż ssący o średnicy 35mm zrobiony z karbowanej rury o długości 2,2 metra jest niezwykle elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Solidne i trwałe materiały nie przeszkodziły jednak w zachowaniu niskiej jak na tę klasę maszyn wagi – bez wyposażenia odkurzacz waży jedyne 7 kilogramów.

5.jpg

Nie samą mocą człowiek sprząta

Patrząc na dane techniczne, można odnieść wrażenie, że silnik o mocy 1000 W będzie za słaby dla skutecznego sprzątania zabrudzeń. Nic bardziej mylnego – w Karcherze doskonale wiedzą, że liczy się siła ciągu a nie moc, dlatego nie narażają kupujących na wysokie rachunki za energię elektryczną. Podstawowym kryterium przy wyborze efektywnego odkurzacza jest siła ssania wyrażana w litrach na sekundę i to ona realnie przekłada się na to, jak szybko wyczyścimy daną powierzchnię oraz ile w to włożymy własnej energii. Zastosowana w MV4 technologia cyrkulacji powietrza sprawia, że przy bardzo niskim poborze prądu sprawność urządzenia jest większa i wynosi 1600W mocy przeliczanej jako ekwiwalent wydajności.

9.jpg

Warto pamiętać także o regularnym czyszczeniu i okresowej wymianie płaskiego filtra falistego. Wymyślona, a także opatentowana przez Karchera kaseta na filtr pozwala na łatwe, szybkie wyjęcie oraz wyczyszczenie tego jakże ważnego elementu. Komfort codziennego użytkowania modelu zapewniają obrotowe kółka, dzięki którym łatwo można przesuwać go w każdym kierunku, nawet przy całkowicie zapełnionym zbiorniku. Przechowywanie odkurzacza po skończonej pracy także nie będzie problemem, a to z uwagi na zwartą budowę sprzętu. Wysokość odkurzacza to niecałe 53 cm przy niemal kwadratowej podstawie 38 na 38 cm.

8.jpg

Podsumowanie

Decydując się na zakup odkurzacza i dysponując budżetem do 500 zł, nie można wybrać lepiej niż model MV4. Karcher swoje rozwiązania i patenty opracowuje oraz sprawdza już od kilkudziesięciu lat, co w połączeniu z 24-miesięczną gwarancją w trybie door-to-door najlepiej świadczy o tym, że to właśnie ten odkurzacz bezworkowy to sprzęt, który nie zawiedzie w żadnym gospodarstwie domowym. Zakup urządzenia niemieckiej marki to rozważny wybór na długie lata, który będzie zaskakiwał uniwersalnością zastosowań.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro