Test myszki Genesis Xenon 770 – modularna mysz do gier FPS i MMO
Zdaniem eksperta

Test myszki Genesis Xenon 770 – modularna mysz do gier FPS i MMO

Xenon 770 to najnowsza, modularna myszka od marki Genesis. Posiada wymienne panele boczne przystosowane do gier FPS oraz MMO, sensor PixArt PAW3327, przełączniki Huano oraz podświetlenie RGB.

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 27-11-2019

W ofercie marki Genesis jest już modularna mysz, czyli model Xenon 750 z wymiennymi panelami bocznymi, które umożliwiają dostosowanie ergonomii. W przypadku nowego Xenona 770 modularność przekłada się nie tylko na ergonomię, ale też funkcjonalność, ponieważ panele boczne różnią się liczbą przycisków. Lewy panel do gier FPS zawiera trzy przyciski, natomiast panel do gier MMO dziewięć. W efekcie w pierwszej konfiguracji mamy łącznie osiem przycisków, zaś w drugiej aż czternaście. W poniższym teście dowiecie się, jak rozwiązanie sprawdza się w praktyce i czy opisywana mysz satysfakcjonuje osiągami.

Specyfikacja Genesis Xenon 770

 • konstrukcja: ergonomiczna, z wymiennymi bokami
 • sensor: optyczny PixArt PAW3327 (od 200 dpi do 10200 dpi)
 • interfejs: USB 2.0
 • maksymalne przyspieszenie: 30 G
 • maksymalna szybkość: 5,59 m/s (220 ips)
 • odświeżanie: 125 Hz–1000 Hz
 • liczba przycisków: 8 lub 14, przełączniki Huano
 • żywotność przycisków: 20 mln kliknięć
 • podświetlenie: RGB PRISMO EFFECT
 • długość kabla: 180 cm
 • wymiary: 128 x 69 x 39 mm
 • masa: 110 g (bez kabla)

Wyposażenie

W zestawie otrzymujemy:

 • komplet paneli do gier FPS;
 • komplet paneli do gier MMO;
 • zapasowe ślizgacze;
 • naklejki z logo marki;
 • instrukcję obsługi.

Konstrukcja

Producent postawił na nowoczesny, ale nieprzesadzony kształt, matową czerń oraz efektowne podświetlenie RGB. W efekcie Xenon 770 prezentuje się poważnie i uniwersalnie. Widać też, że podniesiono poprzeczkę w kwestii wykonania. Chropowate tworzywa są idealnie spasowane, sztywne i perfekcyjnie obrobione. Bryła jest zwarta i masywna, obudowa nie skrzypi i nie ugina się. Robi to szczególne wrażenie, zważywszy na magnetyczne panele, które trzymają się bez zarzutu. W praktyce wcale nie czuć, że boki myszy to oddzielne elementy.

 1. konstrukcja
 2. przyciski główne
 3. kabel
 4. spód
 1. konstrukcja
 2. przyciski główne
 3. kabel
 4. spód

Pokrywa myszki jest jednoczęściowa, czyli przyciski główne zostały z nią zespolone. Mają one lekko wypukły kształt i są szerokie, a pomiędzy nimi mieści się duża, ogumowana i podświetlona rolka z bieżnikiem. Oprócz niej na szczycie są także dwa przyciski z plusem oraz minusem, które odpowiadają za zmianę dpi sensora. Tylna część korpusu została ozdobiona logiem producenta oraz półprzezroczystą linią biegnącą przy samym spodzie. Oba elementy są podświetlone, a diody RGB emitują jasne, nasycone i jednolite światło.

 1. konfiguracja do FPS
 2. konfiguracja do MMO
 3. lewy bok do FPS
 4. lewy bok do MMO
 5. prawy bok do FPS
 6. prawy bok do MMO
 1. konfiguracja do FPS
 2. konfiguracja do MMO
 3. lewy bok do FPS
 4. lewy bok do MMO
 5. prawy bok do FPS
 6. prawy bok do MMO

W konfiguracji do gier FPS lewy panel jest lekko wklęsły, a prawy wklęsło-wypukły, gdyż rozszerza się ku tyłowi. Z lewej strony są trzy przyciski, czyli dwa boczne oraz dodatkowy snajperski, który zmniejsza dpi w trakcie przytrzymywania przycisku. Dwa pierwsze umieszczono tuż przy pokrywie myszki i oddzielono szerokim wcięciem, a trzeci jest przesunięty ku przodowi.

W konfiguracji do gier MMO na lewym boku jest dziewięć przycisków, które nie różnią się kształtem. Rozłożono je w trzech pionowych kolumnach i ponumerowano, numerację rozpoczynając od przedniego dolnego przycisku. Przeciwny, prawy panel do gier MMO został wyprofilowany schodkowo, ma stanowić oparcie na pozostałe palce.

na podkładce

Na spodzie myszki znajdują się trzy duże, teflonowe ślizgacze – jeden przyklejono z przodu, dwa z tyłu. Kabel zamocowano w centrum przedniej ścianki. Przewód mierzy 180 cm, został zabezpieczony oplotem, posiada opaskę z rzepu i dodatkowy rdzeń ferrytowy tuż przy wtyczce USB.

Użytkowanie i ergonomia

Mysz należy do konstrukcji ergonomicznych bez względu na konfigurację, chociaż z panelami do FPS-ów obudowa jest bliska symetrii. Panele oferują różną ergonomię, wpływają na chwyt i technikę gry. Zacznijmy od opisu paneli do strzelanek.

 1. porównanie lewych paneli
 2. mysz bez panelu
 3. przyciski MMO
 4. przyciski dpi
 1. porównanie lewych paneli
 2. mysz bez panelu
 3. przyciski MMO
 4. przyciski dpi

Z panelami do gier FPS mysz przypomina model Razer DeathAdder. Lewy panel jest wklęsły i matowy, oferuje dużo miejsca na kciuk, którym można wygodnie sięgnąć do przycisku snajperskiego. Palce da się ułożyć dowolnie, na przyciskach głównych mieszczą się dwa albo trzy palce (1+2+2 lub 1+3+1). Pozostałe palce znajdują komfortowe oparcie na prawym panelu. W konfiguracji do gier FPS myszkę mogłem złapać dowolnym rodzajem chwytu, a mam dłonie średniego rozmiaru. Najlepiej jednak wypadł chwyt hybrydowy, czyli częściowy palcami (fingertip grip), a częściowy dłonią (palm grip). Myszka umożliwiała także wygodne unoszenie w grze techniką low-sens, ale należy pamiętać, że jest dość ciężka (około 110 g).

kofiguracja FPS

Panele do MMO diametralnie zmieniają ergonomię i wymuszają inny styl gry. Przestrzeń na kciuk z lewej strony zajmują dodatkowe przyciski, które są odpowiednio twarde, więc nie zdarzają się przypadkowe wciśnięcia. Przyciski są jednak gładkie i śliskie, więc unoszenie myszki w tej konfiguracji raczej nie wchodzi w grę. Przeciwny panel to natomiast specjalna półka do oparcia palców serdecznego i małego, zatem na pokrywie myszki należy trzymać palce wskazujący i środkowy (ułożenie 1+2+2). Konfiguracja z trzema palcami na pokrywie sprawdza się kiepsko, wtedy trudno wygodnie ułożyć mały palec na prawym boku. W efekcie panele do gier MMO sprawdzają się najlepiej przy chwycie pełną dłonią (palm grip) i technice high-sens.

mysz MMO

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by panele pomieszać, wybierając np. lewy do MMO, a prawy do gier FPS lub odwrotnie. Wszystko będzie zależało od potrzeb i stylu gry, ale moim zdaniem domyślne konfiguracje są najbardziej optymalne.

Wszystkie przyciski cechują się wzorową jakością. Główne oferują optymalny klik, który jest krótki, szybki i średnio głośny. Skok przycisków głównych jest odpowiednio głęboki, a dno twarde i pozbawione amortyzacji. Nie czuć też negatywnych konsekwencji zespolenia przycisków głównych z obudową, nie występują niechciane naprężenia. Rolka spisuje się rewelacyjnie, porusza się z dużym oporem, ma wyraźne skoki i jest pozbawiona luzów. Klik środkowym przyciskiem odbywa się również bez zastrzeżeń, a to samo można powiedzieć o przyciskach dpi i bocznych. Zazwyczaj są one bardzo miękkie i mało sprężyste, ale w przypadku Xenona 770 można liczyć na odpowiednio twarde guziki z szybkim odskokiem, bez luzów. Tyczy się to zarówno trzech przycisków do FPS, jak i dziewięciu przycisków do gier MMO.

Kabel jest, niestety, dość sztywny, warto go uprzednio rozprostować i dobrze ułożyć. Uchwyt na kabel może się przydać, ale mysz jest na tyle ciężka, że przewód nie utrudnia rozgrywki.

Oprogramowanie

Producent udostępnia prosty i stabilny program do konfiguracji w języku angielskim, w którym jednak łatwo się odnaleźć.

 1. konfiguracja dpi
 2. konfiguracja RGB
 3. konfiguracja kursora
 4. wybór częstotliwości odświeżania
 5. edytor makr
 1. konfiguracja dpi
 2. konfiguracja RGB
 3. konfiguracja kursora
 4. wybór częstotliwości odświeżania
 5. edytor makr

Na środku okna są dwie grafiki prezentujące myszkę w obu konfiguracjach. Wszystkie przyciski zostały ponumerowane, więc można je łatwo odnaleźć na liście z lewej strony i zmienić ich funkcje. Da się też dodawać kombinacje klawiszy oraz makra, nagrywane za pomocą prostego, ale udanego edytora z rejestracją opóźnień, konfiguracją powtarzania itp.

Z prawej strony okna znajdują się rozwijane zakładki z pozostałymi opcjami. Można ustawić do sześciu poziomów dpi i odróżnić je kolorami – będzie je wskazywała rolka myszki. Pojedynczy skok wynosi 100 dpi do poziomu 6200 dpi, natomiast regulacja od 6200 dpi do maksymalnych 10200 dpi jest nieregularna. Pojedynczy skok suwaka zmienia rozdzielczość o 200 dpi, 500 dpi i ostatecznie aż po 1000 dpi. Kolejne zakładki umożliwiają dostosowanie podświetlenia RGB (osiem efektów i wyłączenie diod), zachowania kursora oraz częstotliwości odświeżania (125–1000 Hz).

Wydajność

Sensor PixArt PAW3327 to stosunkowo nowy czujnik optyczny ze średniego segmentu, który zapewnia bardzo dobre osiągi. Wcześniej można go było spotkać np. w myszkach marek Corsair oraz HyperX.

Rozdzielczość sensora oraz odświeżanie są poprawnie raportowane w programach testujących. Dpi nie jest interpolowane do poziomu 6200, czyli natywnej rozdzielczości sensora. Wartości powyżej są już interpolowane – producent zwiększył rozdzielczość programowo, wprowadzając „sztuczne” piksele. Nie sprawia to specjalnego problemu, 6200 dpi to i tak aż nadto, nawet w przypadku kilku monitorów w wysokiej rozdzielczości.

Udało mi się rozpędzić myszkę do 4,8 m/s na ustawieniu 800 dpi. Nie jest to maksimum, sensor ma większe możliwości, nie mogłem po prostu wykonać szybszego ruchu dłonią. Dzięki temu można być spokojnym, kursor nie przeskoczy nawet w szybkich strzelankach. Nie wykryłem także przyciągania kątowego lub akceleracji. Widoczne są lekkie drgania kursora, ale jedynie na wysokich ustawieniach dpi. W normalnym, najczęściej używanym zakresie 800–2500 dpi nie trzeba się niczym przejmować. Gracze preferujący podrywanie myszki i niskie ustawienia czułości sensora (technikę low-sens) również się nie zawiodą – czujnik wyłącza się już podniesieniu myszki na wysokość około 2 mm.

Podsumowanie

Genesis Xenon 770 oferuje dokładnie to, co obiecuje producent. To solidna myszka, która robi wrażenie funkcjonalnością. Wymienne panele trzymają się wzorowo, wszystkie przyciski są sprężyste i solidne, rolka satysfakcjonuje precyzją, a ogólne wykonanie jest świetne. Nawet podświetlenie RGB zaskakuje intensywnością i nasyceniem barw. Ergonomia wypada bardzo dobrze oraz różni się w zależności od wybranego prawego panelu – kształt gryzonia można dostosować wedle preferencji.

Sensor nie jest z najwyższej półki, ma interpolowaną rozdzielczość powyżej 6200 dpi, ale i tak trudno narzekać na jego osiągi. Oprogramowanie nie jest naszpikowane funkcjami i nie zostało przetłumaczone na język polski, ale możliwości są zadowalające. Trzeba pamiętać, że sensor nadaje się do grania techniką low-sens, ale myszka nie należy do najlżejszych konstrukcji.

Genesis Xenon 770 kosztuje około 150 zł. Mysz zasługuje na rekomendację, to dobry wybór nie tylko dla graczy FPS i MMO, ale także dla wymagających użytkowników, którzy docenią dodatkowe, programowalne przyciski oraz precyzyjny sensor. Jeśli jednak taka liczba przycisków nie jest potrzebna, warto zainteresować się myszkami Genesis Xenon 750 z sensorem PMW3330 oraz HIRO Hydra z sensorem PMW3360, które również są modularne.

Zalety:

 • dobre wyposażenie;
 • solidne wykonanie;
 • ładne wzornictwo;
 • bardzo dobra ergonomia;
 • uniwersalna konstrukcja (do różnych stylów gry i chwytów);
 • precyzyjne i sprężyste przyciski;
 • świetna rolka;
 • sensor o bardzo dobrych osiągach.

Wady:

 • interpolacja powyżej 6200 dpi;
 • dość ciężka konstrukcja do gry low-sens.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro