Test Lenovo Yoga 730-15 – wydajna hybryda z rysikiem
Zdaniem eksperta

Test Lenovo Yoga 730-15 – wydajna hybryda z rysikiem

Lenovo Yoga 730-15 to najnowsza, piętnastocalowa hybryda wyposażona w procesor i7-8550U, 16 GB RAM-u, dysk M.2 z NVMe 512 GB oraz GeForce’a GTX 1050. Ma zapewnić wysoką wydajność zarówno do pracy, jak i do multimediów. Czy warto ją kupić?

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 03-12-2018

Specyfikacja Lenovo Yoga 730-15

 • procesor: Intel Core i7-8550U (4 rdzenie, 8 wątków) 1,8–4,0 GHz, 8 MB cache
 • karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5, zintegrowana Intel UHD Graphics 620
 • ekran: Full HD (1920 x 1080), 16:9, przekątna 15,6 cala, IPS, połyskujący, dotykowy
 • RAM: 16 GB DDR4 2400 MHz (dwukanałowa)
 • dysk: SSD M.2 NVMe (Samsung PM981 512 GB)
 • system operacyjny: Windows 10 Home 64 bit
 • akumulator: 51,5 Wh
 • funkcje: podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych
 • audio i wideo: głośniki stereo JBL z Dolby Atmos, kamerka 720p
 • łączność: Wi-Fi 802.11 ac 2x2, Bluetooth 4.2
 • wymiary: 360 x 249 x 17 mm
 • masa: 1,93 kg

Konstrukcja i wykonanie

Yoga 730-15 przypomina model 720-15, ale cechuje się bardziej kanciastą obudową, a także zmienionymi wylotami chłodzenia. Nowoczesności designowi dodają delikatne zaoblenia oraz charakterystyczna barwa obudowy, czyli szarość w odcieniu żelaznym. Efekt jest bardzo dobry, to samo można powiedzieć o jakości wykonania. Hybryda jest niezwykle masywna i sztywna – wydaje się wręcz, jakby była jednolitą płytą z aluminium. Zawiasy urządzenia pracują gładko i równo, bez problemu utrzymując jego pozycję.

 1. konstrukcja
 2. pokrywa
 3. tył
 4. przód
 5. zawias
 1. konstrukcja
 2. pokrywa
 3. tył
 4. przód
 5. zawias

Pokrywa jest nieznacznie zagięta przy samych krawędziach i ozdobiona wytłoczonym logo. Z tyłu widać dwa zawiasy, które są charakterystycznie odchylone, nadają zamkniętemu laptopowi skośny profil. Tylna krawędź została zaoblona i ma duże otwory podwójnego systemu chłodzenia. Na przedniej krawędzi nie ma żadnych elementów.

Na spodzie widać szeroki wlot chłodzenia, umieszczony w tylnej części. Podkładki są trzy – dwie małe w rogach, z przodu i jedna z tyłu, poprowadzona prawie przez całą długość obudowy. Głośniki stereo, sygnowane przez JBL-a, znajdują się tuż przy mniejszych podkładkach.

Interfejs rozłożono pomiędzy boki. Z lewej strony jest: gniazdo zasilania, USB 3.0, złącze słuchawkowo-mikrofonowe oraz przycisk przywracania, schowany głęboko w obudowie. Po przeciwnej stronie widać: USB 3.0, HDMI 2.0, USB typu C oraz podświetlony włącznik.

 1. lewy bok
 2. prawy bok
 3. spód
 4. baza
 5. rysik
 1. lewy bok
 2. prawy bok
 3. spód
 4. baza
 5. rysik

Płytka dotykowa o wymiarach 7 cm na 10,5 cm została umieszczona we wgłębieniu i zintegrowana z przyciskami. Z prawej strony, blisko klawiatury, znajduje się czytnik linii papilarnych. Sama klawiatura ma kompaktowe wymiary i również została wpuszczona w obudowę. Ekran przeszklono, otaczają go wąskie ramki od boków i od góry, ale widać szeroką przestrzeń od dołu. Nad wyświetlaczem znajduje się kamerka z dwoma mikrofonami.

Producent dołożył do zestawu piórko Lenovo Active Pen 2, które jest aluminiowe, ma dwa przyciski na boku i jeden na górze. Laptop wyposażony został także w uchwyt na rysik, który można wpiąć w port USB.

Użytkowanie, klawiatura i gładzik

Mimo smukłych wymiarów (17 mm grubości) Yoga 730-15 nie jest urządzeniem kompaktowym. Laptop waży niecałe 2 kg, co czyni go sprzętem łatwym w transporcie, ale przystosowanym raczej do stacjonarnej niż typowo mobilnej pracy. Doliczyć trzeba także zasilacz, który waży 570 g łącznie z wypinanym przewodem o długości 90 cm oraz zintegrowanym kablem 150 cm.

 1. zasilacz
 2. od tyłu
 3. w trybie tabletu
 4. namiot
 1. zasilacz
 2. od tyłu
 3. w trybie tabletu
 4. namiot

Nadal można pracować z laptopem na kolanach, ale w trybie tabletu nie ma co liczyć na trzymanie urządzenia w powietrzu. Pokrywa trzyma się magnetycznie, jest wysunięta do przodu, więc łatwo ją podważyć. Włącznik znajduje się na boku, zatem jest dostępny bez względu na to, czy używamy komputer w trybie laptopa, tabletu, podstawki, czy też „namiotu”.

Interfejs nie jest wyjątkowo rozbudowany, ale za to nowoczesny. Zabrakło czytnika kart, ale dwa USB typu A są w standardzie 3.1 Gen1 (USB 3.0), a USB typu C obsługuje Thunderbolt 3, więc możliwe jest podłączenie zaawansowanych monitorów lub replikatorów portów. Świetnie, że Yoga 730-15 posiada czytnik palca, a dużym plusem jest także rysik, który cechuje się bardzo dobrą precyzją i jest wygodny w obsłudze. Piórko obsługuje 4096 poziomów nacisku i posiada Bluetooth, może zatem służyć także jako pilot.

 1. rysik w uchwycie
 2. uchwyt na rysik
 3. skaner linii papilarnych
 4. laptop na płasko
 1. rysik w uchwycie
 2. uchwyt na rysik
 3. skaner linii papilarnych
 4. laptop na płasko

Klawiatura jest podobna do tej ze starszych modeli, także wersji z ekranami 13 cali. Klawisze są rozstawione szeroko, sprawnie odskakują i cechują się dość twardym, ale płytkim dnem. Układ klawiszy jest zwarty, więc dodatkowe funkcje wyzwala się z klawiszem funkcyjnym, np. Page Up i Down, Home i End schowano w strzałkach. Klawiatura podświetla się na biało, a do wyboru są dwa stopnie intensywności.

Gładzik również nie został zmieniony. Pozwala na precyzyjną kontrolę kursora, ma dobre przyciski z wyraźnym klikiem oraz matową, ale jednocześnie śliską powierzchnię. Płytka obsługuje także zaawansowane gesty, które można swobodnie skonfigurować w systemie Windows.

 1. klawiatura
 2. prawa strona klawiatury
 3. lewa strona klawiatury
 4. gładzik
 1. klawiatura
 2. prawa strona klawiatury
 3. lewa strona klawiatury
 4. gładzik

Kultura pracy Lenovo Yoga 730-15 jest dobra. Laptop nie przegrzewał się podczas testów – przy pełnym obciążeniu klawiatura rozgrzała się do około 40⁰C, a obszar wokół gładzika nie przekroczył 30⁰C. Spód rozgrzał się do 44⁰C tuż przy systemie chłodzenia i do 40⁰C w centrum, a w pozostałym obszarze utrzymał 35⁰C. Chłodzenie jest pasywne, przy normalnych zadaniach prawie go nie słychać, a pod obciążeniem nie jest głośne. Da się usłyszeć głównie jednostajny szum i minimalny świst, który jednak nie irytuje.

Wbudowane głośniki satysfakcjonują swoją jakością – dźwięk brzmi czysto, donośnie i przestrzennie, chociaż standardowo dość chudo w niskich tonach.

Ekran

Yoga 730-15 ma połyskujący ekran IPS w rozdzielczości Full HD (zagęszczenie pikseli 141,21 ppi). Parametry są dobre, ale do ideału trochę brakuje. Ostrość jest niezła, ale można dojrzeć już poszczególne rzędy pikseli. Podświetlenie wystarczy w pomieszczeniach, ale na zewnątrz czytelność będzie słaba, co jest także spowodowane zastosowaniem połyskującego szkła. Kontrast wypada dobrze, chociaż w ciemności na czerni można dojrzeć nieznaczne wyciekanie podświetlenia tuż przy górnej krawędzi. Kolory można ocenić z dwóch perspektyw. Zwykły użytkownik będzie zachwycony wyrazistymi barwami, ale graficy lub fotografowie mogą już narzekać na zbytnią jaskrawość i lekko ochłodzoną biel. Raczej nikt nie zawiedzie się interfejsem dotykowym, który jest czuły i wspiera aż 10 punktów dotyku.

ekran

Bateria

Czas działania jest dobry, jak na urządzenie tej klasy. Uzyskiwałem około 7 godzin pracy z Wi-Fi i z ekranem ustawionym na około 60% jasności. W przypadku maksymalnego podświetlenia laptop wytrzymywał około 2 godziny krócej. Bez Internetu, w trybie oszczędzania energii, urządzenie zapewni około 10 godzin działania.

Wydajność

Intel Core i7-8550U to niskonapięciowy układ z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, a także z 8 MB pamięci podręcznej. Bazowe taktowanie wynosi 1,8 GHz, a w trybie turbo nawet 4 GHz. Przy zasilaniu z gniazdka procesor osiąga chwilowe turbo, a podczas długotrwałego obciążenia taktowanie spada do 2,7 GHz, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie 1,8 GHz. Początkowo procesor nagrzewa się nawet do 95⁰C, a po dwóch minutach temperatura spada do około 60⁰C za sprawą thermal throttlingu. W przypadku zasilania akumulatorowego turbo jest ograniczone do 3,7 GHz, a taktowanie momentalnie wraca do bazowego. W efekcie z zasilaniem sieciowym Yoga 730-15 uzyskuje 659 pkt w Cinebench, a na baterii tylko 351 pkt. Spadek wydajności następuje także w teście Geekbench 4, to 4924 pkt z testu single-core i 15610 pkt z multi-core, gdy laptop jest podłączony do zasilania i kolejno 4721 pkt oraz 11531 pkt, jeśli korzystamy z akumulatora. W praktyce wydajność jest i tak świetna, laptop uruchamia się szybko, pozwala na komfortową obsługę Internetu, programów biurowych i graficznych.

Za wysoką wydajność odpowiada także świetny dysk SSD w formacie M.2 z obsługą NVMe. To Samsung PM981 o pojemności 512 GB, który uzyskuje 3318 MB/s odczytu i 1940 MB/s zapisu sekwencyjnego, a także 58 MB/s odczytu i 122 MB/s zapisu próbek 4K według Crystal Disk Mark 6.0.2.

Nie zawodzi także karta graficzna, czyli Nvidia GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci graficznej GDDR5. Jej taktowanie bazowe wynosi 1354 MHz z trybem Boost do 1493 MHz. Karta swobodnie przyspieszała do pełnego taktowania i nie przekraczała 75⁰C. Można liczyć na 60 kl./s w Full HD na wysokich ustawieniach w CS:GO i innych niewymagających grach sieciowych (bez zaawansowanego wygładzania). W przypadku najbardziej wymagających gier, w stylu Wiedźmina 3 lub Assassin’s Creed: Odyssey, konieczne będzie drastyczne obniżenie jakości grafiki, by utrzymać 30–40 kl./s w Full HD. Laptop uzyskał 1566 pkt w 3D Mark Time Spy (1440 pkt dla GPU, 4020 pkt dla CPU) oraz 4332 pkt w FireStrike 1.1 (5839 pkt dla GPU, 2683 pkt dla CPU). Heaven Benchmark ocenił wydajność na 83,4 kl./s (2101 pkt) w teście Basic oraz 30,9 kl./s (779 pkt) w wersji Extreme.

Podsumowanie

Lenovo Yoga 730-15 punktuje wzornictwem, kulturą pracy oraz działaniem. Można liczyć na wysoką wydajność, topowy dysk SSD, a także przyjemny dla oka ekran. Piórko sprawdza się świetnie, interfejs jest dobry, a sprzęt nie przegrzewa się. Hybrydowa konstrukcja, jak zwykle, zachwyca funkcjonalnością.

Szkoda, że zabrakło czytnika kart, a ekran nie jest jaśniejszy i trochę lepiej skalibrowany. Laptop jest też ciężki, ma dość ostre krawędzie, więc nie można traktować go jako zamiennika dla tabletu lub ultrabooka. W zamian za to Yoga 730-15 odwdzięcza się wydajnością, niezłą także w grach.

Hybryda w testowanej konfiguracji kosztuje ponad 6000 zł. Ciekawiej prezentuje się konfiguracja z i5-8250U i 16 GB RAM-u, która powinna zaoferować niewiele mniejszą wydajność, a pozwali oszczędzić ponad 1000 zł. Warto zauważyć, że niższe wersje laptopa mają GTX-a 1050 z 2 GB pamięci zamiast 4 GB, co odbije się na wydajności w grach. Dostępny jest także kompaktowy model z ekranem 13,3 cala, czyli Yoga 730-13. Nadal warto sięgnąć po urządzenia z poprzedniej serii, np. Yogę 720, również dostępną z procesorami Intela ósmej generacji.

Zalety: bardzo dobre wykonanie; wysoka funkcjonalność; piórko w zestawie; dobry ekran dotykowy; niezły interfejs; długi czas działania; wysoka kultura pracy; świetna wydajność.

Wady: dosyć ciężka konstrukcja (jak na laptopa 2 w 1); brak czytnika kart; ekran mógłby być jaśniejszy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro