Test Lenovo G50-70 20351. Intel i AMD pod jednym dachem

Test Lenovo G50-70 20351. Intel i AMD pod jednym dachem

Światowy lider na rynku komputerów przenośnych, chińska firma Lenovo reklamuje linię laptopów G50 jako serię wszechstronnych i niedrogich modeli, łączących smukłe kształty i zadowalającą wydajność dla potrzeb codziennej pracy. Czy tak jest w istocie?

udostępnij

Piotr ZiarekPiotr Ziarek / 14-07-2014

Dane techniczne

Bohater tego testu został przez producenta wyposażony w procesor Intel Core i3-4010U 1,7 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz dysk twardy 1 TB (5400 r/min). Za przetwarzanie grafiki odpowiadają dwa układy – zintegrowana z procesorem karta Intel HD Graphics 4400 oraz dedykowana AMD Radeon R5 M230. Producent zastosował w testowanym notebooku moduł Bluetooth 4.0 oraz kartę Wi-Fi, pracującą w standardzie 802.11 b/g/n. Wbudowane głośniki stereo wspierają standard Dolby Advanced Audio. W laptopie zainstalowano fabrycznie Windowsa 8.1.

3.jpg

Jeśli ta konfiguracja jest dla was za słaba, to w sprzedaży są jeszcze dwa inne modele z tej serii z mocniejszą specyfikacją: wariant z procesorem Intel Core i5-4200U oraz Intel Core i7-4500U (razem z podwojoną ilością pamięci RAM – 8 GB DDR3).

Obudowa i porty

Tym, co rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z komputerem jest chropowata faktura całej, utrzymanej w kolorze ciemnego grafitu, obudowy, zarówno jej spodu, jak i zewnętrznej części pokrywy matrycy. Dzięki temu, laptop jest nie tylko miły w dotyku, ale zyskuje również niebagatelny walor praktyczny – trudniej na nim dostrzec odciski palców. Równie ciekawe jest wykończenie wokół touchpada i klawiatury – mimo tego, że jest wykonane z plastiku, jego faktura imituje szczotkowane aluminium.

8.jpg

Dzięki temu model G50-70 prezentuje się w moim odczuciu o wiele lepiej niż wielu jego konkurentów z tej półki cenowej. Dwie diody sygnalizujące tryb pracy (włączony, wyłączony, uśpiony) oraz stan baterii (naładowana, bliska rozładowaniu, trwa ładowanie) znajdują się na frontowej krawędzi obudowy.

5.jpg

Na lewej krawędzi znajdziemy gniazdo zasilania, port D-Sub, Ethernet, HDMI oraz dwa gniazda USB (jedno w standardzie USB 2.0, drugie – USB 3.0).

Z kolei po prawej stronie zobaczymy złącze audio (wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe w jednym), slot na karty SD, port USB 2.0, napęd DVD i złącze blokady Kensingtona.

6.jpg

Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jakości wykonania laptopa. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, a jakość użytych materiałów również jest nienaganna.

Ekran

Błyszczący 15,6-calowy ekran Lenovo oferuje typową w tym segmencie cenowym rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. O ile kąty pionowe nie są najgorsze, o tyle w przypadku kątów poziomych można zaobserwować pewne zmiany w wyświetlaniu kolorów i kontraście.

Klawiatura i touchpad

4.jpg

Chiński lider na rynku komputerów przenośnych zastosował w modelu G50-70 klawiaturę typu chiclet. Klawisze mają średniej długości skoki. Niestety przy mocniejszym nacisku, można zaobserwować uginanie się całej klawiatury. Tak jak większość producentów, Lenovo zrezygnowało z umieszczenia w górnym rzędzie klawiszy funkcji F1, F2, itd. Zamiast tego bezpośrednio po naciśnięciu ich zastępców sterujemy głośnością laptopa, jasnością ekranu, włączamy i wyłączamy płytkę dotykową, aktywujemy tryb samolotowy i korzystamy jeszcze z szeregu innych dostępnych opcji. To duży plus. Producent nie zapomniał też o sekcji klawiszy numerycznych, czyli popularnym numpadzie.

Bez większych zastrzeżeń spisuje się natomiast gładzik, który dobrze reaguje na dotyk. Posiada on wyraźnie oznaczony podział na lewy i prawy klawisz oraz płytkę, co w moim odczuciu ułatwia nawigację i sterowanie kursorem.

Bateria

Pojemność zastosowanej w Lenovo 4-komorwej baterii wynosi 2200 mAh. Pół godziny oglądania filmu w serwisie YouTube w jakości HD kosztowało 23 procent wskazania ogniwa. Długi czas pracy baterii nie jest zatem najmocniejszą stroną opisywanego sprzętu.

Podsumowanie

7.jpg

Jeśli szukacie dobrze wykonanego i przyzwoicie wyposażonego laptopa do zastosowań domowych, to z całą pewnością Lenovo G50-70 20351 jest godnym polecenia modelem. Na jego korzyść przemawia bardzo pojemny dysk twardy (1 TB), solidnie wykonana i ciekawie zaprojektowana obudowa oraz stereofoniczne głośniki, zgodne ze standardem Dolby. W laptopie znajdziemy trzy porty USB (w tym jeden w standardzie 3.0, co przyspieszy wymianę danych z kompatybilnym dyskiem twardym). Największą słabością testowanego modelu Lenovo jest niska pojemność baterii.

Na Allegro znajdziecie ten model w cenie ok. 1900 zł (stan na 29.06.2014).

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro