Test komputera HIRO PGA – turniejowy czempion?
Zdaniem eksperta

Test komputera HIRO PGA – turniejowy czempion?

HIRO PGA to komputer stacjonarny marki NTT System, który został stworzony na potrzeby największych imprez gamingowych w Polsce. Posiada procesor Intel Core i5-8400, grafikę MSI GTX 1060 6 GB, 16 GB RAM-u i SSD o pojemności 250 GB. Czy warto go kupić?

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 15-11-2019

HIRO PGA, znany także jako HIRO HI01AB, to w teorii zwykły PC typu „składak”, który został skonstruowany ze sprzętu marek Be Quiet! oraz MSI. Konfiguracja została jednak przetestowana przez najlepszych graczy z całego świata, ponieważ komputer był wykorzystywany na takich imprezach, jak Intel Extreme Masters 2018 lub Poznań Game Arena 2018. Zestaw jest aktualnie dostępny w atrakcyjnej cenie, można go mieć już za niecałe 3000 zł. Sprawdziłem, czy komputer rzeczywiście satysfakcjonuje wydajnością i czy można na nim polegać.

Specyfikacja HIRO PGA (ZKG-W370G-HI01AB)

 • seria: HIRO 303 PGA
 • obudowa: Be Quiet! Pure Base 600 Window
 • system operacyjny: Windows 10 Home 64 bit (wersja próbna, 30-dniowa)
 • płyta główna: MSI Z370 Gaming Plus
 • procesor: Intel Core i5-8400 (6 rdzeni/6 wątków, taktowanie 2,8–4 GHz, 9 MB cache)
 • RAM: 16 GB DDR4 (2x 8 GB) Crucial Ballistix Sport LT RED 2666 MHz CL16
 • karta graficzna: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB
 • dysk SSD: Crucial MX500 250 GB (SATA III)
 • dysk twardy: brak
 • karta sieciowa: zintegrowana
 • zasilacz: Be Quiet! System Power 600 W

Wyposażenie

Producent nie oszczędzał na wypełnieniu paczki, a tym samym zabezpieczeniu komponentów wewnątrz obudowy – zadbano także o stabilizację karty graficznej. W zestawie otrzymujemy wyposażenie od poszczególnych podzespołów, a także szczegółową instrukcję obsługi.

Konstrukcja z zewnątrz

Komputer jest zamknięty w dobrze znanej i docenionej obudowie niemieckiej marki Be Quiet!, modelu Pure Base 600 z oknem z hartowanego szkła. Została ona wykonana ze stali oraz matowych tworzyw sztucznych, zdobią ją charakterystyczne, pomarańczowe akcenty. Można liczyć na zwartą i trwałą konstrukcję oraz wzorowe spasowanie elementów.

 1. z zewnątrz
 2. interfejs na froncie
 3. logo HIRO
 1. z zewnątrz
 2. interfejs na froncie
 3. logo HIRO

Lewy panel boczny jest wykonany z grubego, hartowanego szkła, które zostało lekko przyciemnione i zamocowane za pomocą czterech łatwo dostępnych śrub. Natomiast prawy panel jest już zabudowany, a do tego dodatkowo wytłumiony. Przykręcono go z tyłu za pomocą szybkośrubek.

Uwagę zwraca front, który został ozdobiony nie tylko logo producenta obudowy, ale też wysokiej jakości znaczkiem HIRO. Interfejs trafił na szczyt, do dyspozycji są: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, dwa USB 3.0, podświetlony włącznik, trójstopniowy suwak kontrolera wentylatorów, przycisk resetu oraz dioda pracy dysku. Na przodzie obudowy nie zabrakło także dwóch zatok w rozmiarze 5,25 cala, a przy dłuższych krawędziach biegną otwory wentylujące.

 1. tył
 2. interfejs płyty głównej
 3. interfejs karty graficznej
 4. spód
 1. tył
 2. interfejs płyty głównej
 3. interfejs karty graficznej
 4. spód

Z tyłu widać pojedynczy wentylator 120 mm, obok którego są gniazda płyty głównej zabezpieczone efektowną maskownicą. Znajdziemy tam: 2x USB 2.0, 4x USB 3.0, złącze PS/2, wyjścia VGA, DVI oraz DisplayPort, gniazdo sieciowe oraz wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej Realtek ALC892. Na śledziu karty graficznej również nie brakuje złącz, są tam łącznie trzy wyjścia DisplayPort 1.4, jedno HDMI 2.0 oraz jedno DVI-D.

Obudowa stoi na wysokich, ogumowanych nóżkach, a na spodzie jest także filtr przeciwkurzowy. Natomiast na szczycie jest częściowo wentylowany panel, który można zdemontować.

Konstrukcja wewnątrz

Wnętrze obudowy jest przestrzenne, ale tym samym funkcjonalne i estetyczne. Dominuje czerń z pomarańczowymi wstawkami obudowy oraz czerwonymi ozdobami komponentów marki MSI.

 1. wnętrze
 2. zasilacz
 3. karta graficzna
 4. chłodzenie procesora i RAM
 5. klatki na dyski
 1. wnętrze
 2. zasilacz
 3. karta graficzna
 4. chłodzenie procesora i RAM
 5. klatki na dyski

Wykorzystano płytę główną MSI Z370 Gaming Plus w rozmiarze ATX z dwiema kośćmi RAM-u marki Crucial, popularnymi Ballistix Sport LT RED. Karta graficzna MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB jest dwuslotowa, ma solidny backplate, masywne ciepłowody i dodatkowe podświetlenie RGB. Procesor Intel Core i5-8400 jest chłodzony przez standardowy schładzacz z zestawu.

Zasilacz to Be Quiet! System Power 600 W, który nie jest modularny, ale ma czarne okablowanie. Producent ułożył je estetycznie, a tym samym dodatkowo zabezpieczył. Dla przykładu kable zasilające kartę graficzną są przyczepione do jednej z trzech klatek na dyski, więc nie będą obciążać karty i nie wypną się przez przypadek. W jednej z klatek na dyski znajduje się doceniony SSD, czyli Crucial MX500 (test) o pojemności 250 GB.

 1. dysk SSD
 2. tylny wentylator
 3. przednie wentylatory
 4. okablowanie
 5. kontroler wentylatorów
 1. dysk SSD
 2. tylny wentylator
 3. przednie wentylatory
 4. okablowanie
 5. kontroler wentylatorów

Producent wyposażył obudowę w trzy wentylatory 120 mm marki Segotep, które są biało-czarne i dodatkowo podświetlone jasnymi diodami RGB. Ciąg jest odwrócony, tzn. tylny wentylator jest tym wlotowym, a przednie są wylotowe. Wentylatory zostały podłączone do wspólnego kontrolera, umieszczonego z tyłu tacki na płytę główną. Niestety jest on przyczepiony do jednego z dwóch slotów na dyski SSD w rozmiarze 2,5 cala, ale w razie czego łatwo go zdemontować i przemieścić. Okablowanie zostało ułożone dość chaotycznie, ale prawy panel boczny nie jest przeszklony, a kable są dodatkowo zabezpieczone opaskami zaciskowymi, więc nie powinny się rozłączyć.

Użytkowanie i kultura pracy

HIRO PGA nie jest urządzeniem bezgłośnym. Słychać lekki szum dodatkowych wentylatorów obudowy, który nie jest jednak irytujący. Wewnątrz nie ma dysku mechanicznego, więc nie słychać wibracji lub klikania, a obudowa się nie wzbudza. Karta graficzna działa półpasywnie, nawet na maksymalnych obrotach nie jest hałaśliwa. To samo można stwierdzić o zasilaczu, którego wentylatora praktycznie nie słychać. Nie zachwyca jedynie standardowe chłodzenie procesora, które może lekko bzyczeć podczas pełnego obciążenia komputera. Niemniej w trakcie grania na słuchawkach lub nawet przy wykorzystaniu głośników komputerowych hałas nie będzie irytował – wentylatory z pewnością nie zagłuszą rozgrywki.

 1. podświetlenie
 2. wentylatory RGB
 1. podświetlenie
 2. wentylatory RGB

Producent zdecydował się na odwrotny montaż wentylatorów, co ma swoje zalety, ale także wady. Dzięki temu procesor znajduje się bezpośrednio przy wlocie chłodnego powietrza. Natomiast otwory wentylujące w śledziach PCI Express oraz na spodzie obudowy zapewniają dostęp powietrza do karty graficznej, generowane ciepło jest odprowadzane przez frontowe wentylatory. Z punktu widzenia praktycznego ma to sens, ponieważ front jest dość mocno zabudowany, nie daje tak swobodnego dostępu powietrza, jak tylny panel. Niestety problem tkwi w tym, że z tyłu nie ma filtrów przeciwkurzowych, a z przodu są. W efekcie na komponentach może szybko zbierać się kurz, trzeba zatem pamiętać o częstym czyszczeniu komputera, co nie powinno stanowić wyzwania – panele łatwo zdemontować.

Wydajność

Komputer jest już dostępny w sprzedaży od pewnego czasu, więc wewnątrz są podzespoły z poprzedniej generacji, które jednak nadal nie zawodzą wydajnością. Procesor Intel Core i5-8400 to sześciordzeniowiec z sześcioma wątkami, którego nie można podkręcić, ale i tak satysfakcjonuje zegarami – osiąga 4 GHz dla jednego rdzenia oraz 3,8 GHz podczas obciążenia wszystkich rdzeni. W trakcie testów obciążenia procesor utrzymywał pełne taktowanie i rozgrzewał się maksymalnie do 75⁰C – to nadal norma, ale na przyszłość warto rozważyć wymianę schładzacza Intela na coś lepszego. Procesor uzyskał 917 pkt w teście Cinebench R15, 2247 pkt w Cinebench R20 oraz 1095 pkt z testu jednordzeniowego i 5142 pkt z wielordzeniowego w Geekbench 5. W podstawowych operacjach wydajność była bez zarzutu, komputer startował szybko, sprawnie uruchamiał gry, pozwalał na płynne korzystanie z programów graficznych czy biurowych i niezakłócone korzystanie z Internetu. Nie będzie problemu także z bardziej profesjonalnymi zadaniami.

Wysoka wydajność to także zasługa bardzo dobrego nośnika SSD, czyli Cruciala MX500 250 GB. Według wyników z Crystal Disk Mark 7.0.0 dysk rozpędzał się do 561 MB/s odczytu i 508 MB/s zapisu w przypadku transferu sekwencyjnego oraz do 37 MB/s odczytu i 104 MB/s zapisu próbek 4K. Przestrzeni będzie pod dostatkiem do gier e-sportowych, ale miejsca może zabraknąć w przypadku dużych gier dla pojedynczego gracza. Z czasem warto rozważyć zakup większego SSD, np. w formacie M.2, albo dysku twardego. Raczej nie zabraknie RAM-u, HIRO PGA wyposażono łącznie w 16 GB pamięci operacyjnej DDR4 o taktowaniu 2666 MHz. W razie czego RAM będzie można swobodnie rozbudować, do dyspozycji są jeszcze dwa puste sloty.

Producent postawił na sprawdzoną kartę graficzną ze świetnym chłodzeniem, czyli MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB. Podczas testów karta cechowała się wzorową wydajnością, dzięki dobrej wentylacji obudowy rozpędzała się aż do 1911 MHz i rozgrzewała maksymalnie do 73⁰C. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo podkręcić kartę graficzną. Aktualnie nie ma jednak potrzeby, komputer radzi sobie bardzo dobrze z wymagającymi tytułami w rozdzielczości Full HD. Większość gier działała w 60 kl./s na maksymalnych lub wysokich ustawieniach. Dodatkowe megaherce mogą się jednak przydać w przyszłości.

Poniżej wyniki testów wydajności w grach:

 1. Wiedźmin3 max
 2. Wiedźmin 3 uber
 3. AC Origins wysokie
 4. AC Origins bardzo wysokie
 5. AC Origins ultra
 6. Battlefield V
 7. Watch Dogs 2
 8. Deus Ex
 1. Wiedźmin3 max
 2. Wiedźmin 3 uber
 3. AC Origins wysokie
 4. AC Origins bardzo wysokie
 5. AC Origins ultra
 6. Battlefield V
 7. Watch Dogs 2
 8. Deus Ex

Poniżej wyniki testów wydajności w benchmarkach:

 1. 3D Mark
 2. Unigine Superposition
 1. 3D Mark
 2. Unigine Superposition

Podsumowanie

HIRO PGA nie jest komputerem z najwyższej półki, a tym samym nie prezentuje się wyjątkowo efektownie i nie ma najnowszych podzespołów. Okazuje się jednak, że zestaw jest wzorowo dobrany do potrzeb gracza, a producent nie oszczędzał też na komponentach, wybierając rozwiązania topowych producentów. Wykonanie jest solidne i estetyczne, okablowanie zostało dodatkowo zabezpieczone, a możliwości rozbudowy są duże.

Wentylatory w odwrotnym ciągu zapewniają dobre chłodzenie, ale tym samym mogą powodować nadmierne gromadzenie się kurzu. Standardowe chłodzenie Intela sprawdza się dobrze, ale nie zachwyca kulturą pracy i wydajnością. Z czasem warto pomyśleć o wymianie chłodzenia procesora.

Nowy HIRO PGA (ZKG-W370G-HI01AB) jest aktualnie dostępny za 2999 zł. Relacja jakości do ceny jest bardzo dobra, moim zdaniem zestaw jest warty zakupu, i to nie tylko do gier e-sportowych. Trzeba jedynie pamiętać, że system operacyjny jest w wersji 30-dniowej, konieczny jest więc zakup klucza Windows 10 Home 64 bit.

Zalety:

 • estetyczne wykonanie;
 • solidne komponenty;
 • markowe podzespoły;
 • łatwa konserwacja;
 • duże możliwości rozbudowy;
 • bardzo dobre chłodzenie;
 • stabilne działanie;
 • wysoka wydajność procesora i karty graficznej.

Wady:

 • standardowe chłodzenie Intela;
 • łatwe gromadzenie się kurzu (odwrócony ciąg wentylatorów).
Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro