Test Jabra Sport Pace – sportowe słuchawki typu smart
Zdaniem eksperta

Test Jabra Sport Pace – sportowe słuchawki typu smart

Jabra Sport Pace to niedrogie słuchawki Bluetooth przeznaczone dla sportowców. Producent obiecuje wzorową ergonomię, wysoką funkcjonalność i świetne brzmienie.

udostępnij

Maciej SasMaciej Sas / 07-05-2018

Sport Pace nie są zwykłymi słuchawkami Bluetooth, to połączenie słuchawek dokanałowych z monitorem aktywności. Dedykowana aplikacja Jabra Sport Life pozwala śledzić aktywność na ekranie smartfona lub za pomocą komunikatów głosowych. Sport Pace korzystają z GPS-a wbudowanego w smartfona i mogą synchronizować treningi z Endomondo lub Stravą. Cena nie przeraża – słuchawki można nabyć za 229 zł. Jak sprawdziły się podczas biegania?

Specyfikacja Jabra Sport Pace

 • przetworniki: dynamiczne 12,4 mm
 • interfejs: Bluetooth 4.1 z HSP 1.2, HFP 1.6, A2DP 1.2, AVRCP 1.5
 • czułość: 109 dB/mW
 • maksymalna moc wejściowa: 5 mW
 • funkcje: monitor aktywności, komunikaty głosowe, aplikacja sportowa, odporność na pył, pot i wodę (IP54)
 • czas działania: do 5 godzin
 • czas ładowania: około 2 godziny
 • masa: 22 g

Wyposażenie

Sport Pace zapakowane są w bardzo solidne pudełko z magnetyczną pokrywą, ozdobione grafikami wysokiej jakości. Wyposażenie jest podstawowe, to:

 • trzy pary nakładek silikonowych (rozmiary S, M i L);
 • klips do skrócenia przewodu;
 • kabel USB-microUSB do ładowania;
 • instrukcja obsługi oraz broszury.

Tipsy zostały wykonane z półprzezroczystego silikonu wysokiej jakości i mają kolorowe trzpienie, uwagę zwraca ich nietypowy, pękaty kształt. Klips ma bardzo prostą konstrukcję – to plastikowy element z trzema rowkami. Przewód USB do ładowania niczym się nie wyróżnia, mierzy tylko 22,5 cm (bez uwzględniania długości wtyczek).

sport pace wyposa enie

Wygląd

Jabra Sport Pace cechują się nowoczesnym, ale stonowanym wzornictwem. Zostały wykonane z tworzyw sztucznych, w niektórych miejscach są one sztywne, w innych zaś częściowo elastyczne. Do wyboru mamy cztery wersje kolorystyczne słuchawek: w pełni czarne, czarne z żółtymi, niebieskimi lub czerwonymi akcentami. Wykonanie testowanego modelu stoi na bardzo wysokim poziomie – materiały są wzorowo obrobione, a poszczególne elementy należycie spasowane.

 1. konstrukcja
 2. obudowy
 3. zausznice
 4. przycisk treningu
 1. konstrukcja
 2. obudowy
 3. zausznice
 4. przycisk treningu

Obudowy słuchawek są podłużne i efektownie wyprofilowane. Wpięto w nie odstające komory przetworników z kątowymi tulejkami, które posiadają szerokie ranty na tipsy z zestawu, a także filtry w formie siateczek. Na prawej słuchawce widać jedynie odpowietrzniki, a na lewej znajdują się dioda (od wewnętrznej części), złącze microUSB z zaślepką na krawędzi oraz duży i ogumowany przycisk sterowania opcjami treningowymi. Oznaczenia kanałów widnieją na obu słuchawkach, również od wewnętrznej strony, mają formę niewielkich pieczątek.

Obie słuchawki posiadają zausznice w kształcie prowadnic na kabel. Przewód mierzy 40 cm, jest spłaszczony i mocny, ale dosyć sztywny. Kilka centymetrów od prawej słuchawki znajduje się podłużny pilot z trzema wypukłymi przyciskami oraz szczeliną skrywającą mikrofon.

Komfort i obsługa

Słuchawki należą do kategorii lekkiego i dosyć wygodnego sprzętu audio, ale, niestety, słychać pewne braki w tłumieniu hałasu otoczenia – ostateczny efekt będzie zależał od kształtu małżowin usznych i rozmiarów kanałów słuchowych.

 1. kątowe tulejki
 2. silikonowa nakladka
 3. pilot sterowania
 4. zaślepka microUSB
 1. kątowe tulejki
 2. silikonowa nakladka
 3. pilot sterowania
 4. zaślepka microUSB

Kabel należy przełożyć przez szyję, jego izolacja jest dosyć szorstka, ale nie podrażnia skóry. Długość przewodu powinna być wystarczająca nawet na szeroki kark, pochwalić należy też niską masę kabla i to, że nie stuka on podczas biegania. Szkoda, że zausznice nie są bardziej elastyczne – trzeba opanować wpinanie ich za małżowiny uszne, lecz dzięki większej sztywności ergonomiczne haczyki nie uciskają uszu w trakcie ruchu.

Kątowe tulejki są, niestety, trochę za krótkie, a tipsy z zestawu zbyt pękate. W moim przypadku słuchawki tylko nieznacznie izolują od hałasu z zewnątrz. Ma to jednak swoje plusy – pozwala pozostać w kontakcie z otoczeniem, co jest bardzo ważne w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Możliwy jest nawet wspólny bieg i jednoczesna rozmowa bez konieczności wyciągania słuchawek z uszu.

Obsługa słuchawek jest łatwa, a sterowanie standardowe. Na pilocie znajdują się trzy przyciski, środkowy pełni wiele funkcji – to włącznik, przycisk parowania oraz pauzowania i wznawiania muzyki. Przyciski oznaczone jako plus i minus regulują głośność po krótkich wciśnięciach, zaś po przytrzymaniu zmieniają utwory. O poszczególnych wydarzeniach informują komunikaty głosowe oraz dźwiękowe – czytelne i przyjemne dla uszu. Jabra Sport Pace obsługują rozmowy w dobrej jakości, są też odporne na pył, wodę oraz pot.

Przed rozpoczęciem aktywności należy wgrać aplikację Jabra Sport Life oraz wtyczkę producenta, a także dokonać wstępnej konfiguracji. Wciśnięcie i przytrzymanie przycisku na lewej słuchawce uruchamia trening, wtedy następuje odliczanie. Następnie krótkie wciśnięcia będą aktywowały komunikaty głosowe o czasie, tempie oraz dystansie w języku angielskim. Kobiecy głos trenera jest wysokiej jakości, łatwo go zrozumieć nawet w hałaśliwych warunkach. Komunikaty można wyłączyć (dwukrotne wciśnięcie), jeśli chcemy skupić się tylko na muzyce. Mnie zupełnie nie przeszkadzały, a korzystałem z nich często, mimo że posiadam zegarek sportowy. To praktyczne rozwiązanie, przydaje się ono szczególnie wiosną i latem, kiedy w słońcu trudno odczytać wyniki z tarczy zegarka.

Dokładność pomiarów będzie zależała od jakości GPS-a w smartfonie. W moim przypadku nie było niespodzianek, nie odnotowałem większych różnic w porównaniu do wyników wyświetlanych na zegarku sportowym z wbudowanym GPS-em. Warto jednak pamiętać, że komunikaty głosowe zaokrąglają wyniki. Za pierwszym razem wyłączyłem trening po usłyszeniu, że przebiegłem 5 km, gdy aplikacja zapisała w rzeczywistości 4,97 km.

Akumulator pozwoli na 5 godzin użytkowania słuchawek. To niestety przeciętny wynik, ale oferowany czas powinien wystarczyć na kilka treningów. Nawet jeśli zapomnimy wcześniej naładować akumulator, można podłączyć Sport Pace do ładowania na 15 minut, by móc korzystać z nich przez godzinę.

Oprogramowanie

Jabra Sport Life to przemyślane oprogramowanie z czytelnym interfejsem i dużymi możliwościami. Szkoda, że aplikacja nie jest dostępna w języku polskim.

 1. ekran główny
 2. boczna belka
 3. test Coopera
 4. zewnętrzne aplikacje
 5. trening
 6. udostępnianie
 7. międzyczasy
 8. mapa
 9. wykresy
 10. wykresy cd.
 1. ekran główny
 2. boczna belka
 3. test Coopera
 4. zewnętrzne aplikacje
 5. trening
 6. udostępnianie
 7. międzyczasy
 8. mapa
 9. wykresy
 10. wykresy cd.

Po pierwszym uruchomieniu użytkownik dokonuje szybkiej konfiguracji. Należy podać podstawowe dane do obliczania kalorii oraz zezwolić słuchawkom na korzystanie z GPS-a wbudowanego w smartfona. Nastąpi automatyczne dostrojenie brzmienia – słuchawki kompensują braki w wypełnieniu kanałów słuchowych, wzmacniając bas.

Z lewej strony umieszczono menu, które daje dostęp do trybów i opcji, a na górze widać wąską belkę ze stanem akumulatora oraz statusem GPS-a. Główny ekran wyświetla menu treningu: ikonka sportowego buta pozwala wybrać rodzaj treningu (bieganie, kolarstwo, chodzenie, narciarstwo, spinning, łyżwiarstwo), ustawić cele (kalorie, dystans, czas, tempo lub interwały) oraz zdefiniować pożądane komunikaty głosowe, wybrać muzykę itp. Ikonka stopera umożliwia wykonanie testu Coopera.

Rozwinięcie bocznej belki daje dostęp do czytelnej i szczegółowej historii treningów, osiągnięć oraz konfiguracji. Warto tam zajrzeć, żeby zaktualizować masę ciała, wybrać treści, które chcemy udostępniać w portalach społecznościowych oraz połączyć Jabra Life z Endomondo lub Stravą. Warto to zrobić, gdyż wtedy słuchawki zapiszą treningi w dedykowanej aplikacji, a także przekażą je do aplikacji zewnętrznej – nie jest to konieczne, ponieważ każdy trening można ręcznie wyeksportować do pliku csv.

Brzmienie

Brzmienie będzie zależne od tego, jak skutecznie silikonowe nakładki wypełnią kanały słuchowe. Podczas odsłuchów w cichym otoczeniu nie brakuje basu, dźwięk jest jasny i klarowny, a wysokie tony nieznacznie podkreślone. Słychać już pewne wyostrzenie, ale muzyka jeszcze nie syczy i nie kłuje w uszy. Basu nie ma wyjątkowo dużo, ale jego ilość jest wystarczająca zarówno do jazzu, rocka, jak i muzyki popularnej czy nowszej elektroniki. Scena dźwiękowa oferowana przez Jabra Sport Pace ma średnie rozmiary, ale stereofonia wypada efektownie. Niestety brzmienie jest dosyć sztuczne – cyfrowy nalot słychać szczególnie w wysokich tonach. Dobrze, że pasma średniego jest nadal odpowiednio dużo, by głosy wokalistów oraz żywe instrumenty były odpowiednio bliskie.

Niestety na zewnątrz, przy hałaśliwej ulicy, niskich tonów ubywa – są tłumione przez hałas otoczenia. Gdy biegłem w ruchliwych obszarach, wolałem wyłączyć muzykę i skupić się na komunikatach głosowych. Muzykę włączałem chętnie podczas biegania po parku lub w lesie, gdzie hałas nie uprzykrzał odsłuchów. Muzyka i tak nie będzie wyjątkowo dynamiczna, nie można spodziewać się mocnego uderzenia dźwięku, to raczej neutralne tło treningu.

Podsumowanie

Jabra Sport Pace to bardzo dobre słuchawki sportowe i tylko niezły sprzęt muzyczny. Wszystko przez specyficzne nakładki, które nie uszczelniają odpowiednio kanałów słuchowych, co powoduje odchudzenie basu. Ma to swoje zalety, gdyż dzięki temu pozostajemy w kontakcie z otoczeniem. Nie mam większych zastrzeżeń co do ergonomii, świetna jest też obsługa, a bardzo dobre wrażenie robią możliwości sportowe i komunikaty głosowe. Aplikacja Jabra Sport Life ma ładny interfejs i jest funkcjonalna.

Moim zdaniem słuchawki są warte zakupu. Nie spodziewałem się takich możliwości za około 230 zł – jakość dźwięku w kontekście ceny również nie zawodzi. Szkoda tylko, że aplikacja oraz komunikaty głosowe nie zostały spolszczone, a czas pracy na tle konkurencji wypada przeciętnie.

Zalety: ładne wzornictwo; bardzo dobre wykonanie; dobra ergonomia; prosta obsługa; praktyczne funkcje sportowe; udana aplikacja Jabra Life; odporność na pył, pot i zachlapanie; czyste i uniwersalne brzmienie.

Wady: słabe tłumienie odgłosów otoczenia (może być zaletą); brak języka polskiego; sztuczny dźwięk; przeciętny czas pracy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro