Test głośnika Krüger&Matz Soul i Soul Stereo – stożkowe głośniki w przystępnej cenie

Test głośnika Krüger&Matz Soul i Soul Stereo – stożkowe głośniki w przystępnej cenie

autor: Maciej Sas, data publikacji: 04-01-2017

Soul to głośnik Bluetooth o mocy 3 W z najnowszej serii urządzeń od Krüger&Matz. W ofercie jest jeden głośnik monofoniczny za 99 zł lub dwa działające w trybie stereo za 159 zł. Jak brzmią i co potrafią?

Soul to najtańszy głośnik wśród nowych urządzeń z interfejsem Bluetooth w portfolio Krüger&Matz. Taniej można nabyć tylko starszy model KM0047 (test). Soul nie jest już tak zaawansowany, jak duży Executive ani tak trwały, jak Discovery. Robi natomiast wrażenie nowoczesnym designem, ma działać do 6 godzin i obsługiwać rozmowy. Soul w wersji mono lub stereo można kupić w kolorze białym lub czarnym. Sprawdźcie, jak głośniki wypadają w porównaniu z innymi popularnymi konstrukcjami w rozmiarze mini – np. JBL GO (test), Clip 2 (test) lub Mrice Campers 1.0 (test).

Specyfikacja Krüger&Matz Soul

  • interfejs Bluetooth 4.0, zasięg do 10 m (Bluetooth 4.1 dla Soul Stereo)
  • głośnik 40 mm
  • moc 3 W (lub 2x 3 W dla Soul Stereo)
  • pasmo przenoszenia 150 Hz–20 kHz
  • wejście audio AUX, obsługa rozmów (wbudowany mikrofon)
  • czas pracy do 6 godzin, do 7 godzin rozmów
  • akumulator 500 mAh

Wyposażenie

Głośniki z serii Soul nie odstają jakością pakowania i zabezpieczenia od droższych modeli Krüger&Matz. Wraz z nimi w zestawie mamy okablowanie oraz tajemnicze nakładki z silikonu – para dla pojedynczego Soul oraz dwie pary dla Soul Stereo. Nie zabrakło także szczegółowej instrukcji obsługi w wielu językach.

Z głośnikiem pojedynczym otrzymujemy kabel 3,5 mm o długości 80 cm oraz kabel microUSB do ładowania, który mierzy 22 cm. Soul w wersji Stereo posiada dwa przewody microUSB, ale na wyposażeniu nie ma kabelków 3,5 mm. Szkoda, gdyż w takim wypadku zestaw Stereo nie jest tak naprawdę podwójnym, przynajmniej jeśli chodzi o wyposażenie.

Wygląd

W parze z niską ceną nie zawsze idzie jakość wykonania i ładny wygląd. Na szczęście ten problem nie dotyczy głośników Soul. Design nie jest jeszcze może zbyt nowoczesny, a materiały nie tak wyszukane, jak w JBL Clip 2. Natomiast konstrukcja z pewnością prezentuje się efektowniej i ciekawiej od kanciastego i zwyczajnego JBL GO, jak również wielu „doniczkowych” głośniczków. Jakości wykonania trudno się czepiać – to mocne tworzywa sztuczne (prawie w całości ogumowane) oraz metal.

fot_3.jpg

Głośnik ma kształt stożka z zaoblonym wierzchołkiem. Przypomina trochę spodek lub kapsułę. Okrągła maskownica na froncie jest metalowa, zdobi ją logo producenta. Pierścień otaczający maskownicę już tylko imituje metal. Za nią (maskownicą) skrywa się czerwono-niebieska dioda, schowana w górnej części. Ma delikatne światło i niewielkie rozmiary.

fot_4.jpg

Z tyłu znajduje się pojedynczy przycisk w kolorze szarym. To jedyny przycisk na obudowie, zatem pełni wiele funkcji. Znalazł się na szczycie i prawie nie odstaje od obudowy. Z prawej strony wcina się w obudowę panel gniazd, a konkretnie złącze 3,5 mm (AUX) oraz microUSB. Na spodzie są metalowe nóżki, mają formę wpiętych w obudowę widełek. Trzymają się bardzo mocno, są sztywne i wzorowo obrobione. Tuż przy pierścieniu maskownicy znajduje się jeszcze jedna nóżka, tym razem gumowa.

Głośniki w wersji stereofonicznej są identyczne. Nie różnią się też jakością wykonania. Jedyna różnica to obecność interfejsu Bluetooth 4.1 w wersji Stereo, gdy w pojedynczym Soul mamy wersję 4.0.

Design Krüger&Matz Soul bez wątpienia wpada w oko. Najlepszy efekt da się uzyskać w wersji z dwoma głośnikami, gdy zostaną one symetrycznie rozstawione z tabletem lub laptopem pomiędzy nimi. To nie rewolucja, stożkowe głośniki Bluetooth są już przecież znane, jednak w tej cenie design i jakość wykonania robią po prostu bardzo dobre wrażenie. Soul wygląda na dużo droższy sprzęt, prezentowany styl przywodzi na myśl designerskie marki z wysokiej półki, takie jak Bose czy Bang&Olufsen.

Ergonomia i obsługa

Głośnik Soul jest niewielki i ustawny. Stożki mają średnicę podstawy wynoszącą około 10,5 cm oraz wysokość do wierzchołka zamykającą się w około 7 cm. Urządzenie nie potrzebuje zatem dużo miejsca. Jeśli obawiamy się, że metalowe nóżki mogą zarysować delikatne powierzchnie, możemy skorzystać z nakładek z zestawu. Pasują idealnie na metalowe stopki, zabezpieczają powierzchnię oraz poprawiają stabilność. Z nimi głośniki Soul prawie się nie przesuwają. To także zasługa wagi – pojedynczy głośnik waży około 250 g i ma poprawnie rozłożony ciężar.

fot_8.jpg

Soul to minimalistyczna konstrukcja z ekstremalnie uproszczonym panelem sterowania. Za całą obsługę odpowiada jeden przycisk. By włączyć lub wyłączyć urządzenie, należy przytrzymać go przez trzy sekundy. Tryb parowania uruchamia się dłuższym przytrzymaniem. Pojedyncze wciśnięcia przycisku wielofunkcyjnego odpowiadają także odbieraniu lub kończeniu rozmów telefonicznych, a muzykę można także zatrzymać i wznowić. Głośnik ma też wbudowane komunikaty głosowe, są w języku angielskim, ale nie powinno być problemu z ich zrozumieniem.

W przypadku głośników Soul w wersji Stereo jest bardzo podobnie. Aby włączyć oba (niekoniecznie jednocześnie), należy przytrzymać przycisk przez około pięć sekund. Parowanie jest szybkie i proste. Głośniki automatycznie połączą się, tym samym identyfikując kanały – usłyszmy „left channel” dla lewego i „right channel” dla prawego głośnika. Wtedy należy rozstawić je zgodnie ze wskazaniami. Za rozmowy będzie odpowiadał lewy głośnik – szkoda, że nie oba.

Opcja połączenia dwóch głośników jest świetna i nie jest wcale skomplikowana. Nie było niespodzianek, głośniki trzymały połączenie stabilnie i bez problemu dzieliły muzykę na dwa kanały. Soul Stereo mogą także pracować jako dwa głośniki monofoniczne.

fot_11.jpg

Akumulator pozwoli odtwarzać muzykę do sześciu godzin, o ile nie będziemy przesadzać z głośnością. Dla rozmów telefonicznych czas pracy wyniesie około siedmiu godzin. To dobre rezultaty.

Brzmienie

Soul nie rożni się specjalnie jakością dźwięku od innych konstrukcji monofonicznych, także tych nieco droższych. Oferuje dobrej jakości brzmienie o ciepłym i dosyć naturalnym charakterze. Dźwięk nie jest ostry czy zimny, muzyka jest przyjemna w odbiorze.

Nie wycięto pasma średniego, dzięki czemu żywe instrumenty i wokale są wyraźnie słyszalne. Nie umknie żadne słowo w piosenkach, a da się też wsłuchać np. w melodię gitar. Wszystko zostało dobrze odseparowane. Co ciekawe, głośniki potrafią przekazać niskie tony w ich wyższym podzakresie. Słychać gitarę basową i kontrabas, a mebel na którym stoi Soul nawet delikatnie wibruje. Lepiej nie przesadzać z głośnością, gdyż im bliżej wartości maksymalnych, tym dźwięk mocniej traci na jakości. Wysokie tony również są słyszalne. Dźwięk jest odpowiednio jasny i czytelny, ale jeszcze nie syczy i nie męczy uszu.

Soul nie jest typowym głośnikiem do kieszeni. To raczej mobilne rozwiązanie do mieszkania – można go przenieść wraz ze smartfonem czy tabletem i dzięki temu słuchać muzyki bądź oglądać filmy w każdym miejscu. Powinien jednak stać na twardej powierzchni. Trzeba pamiętać, że urządzenie w przeciwieństwie do innych głośników monofonicznych nie wybrzmiewa ku górze – dźwięk skierowany jest w stronę uszu słuchacza, głośnik stoi jedynie lekko pod kątem. Takie ustawienie bardzo poprawia słyszalność i rozchodzenie się dźwięku.

Zestaw Soul Stereo może z powodzeniem zastąpić małe nagłośnienie komputerowe. Słychać wyraźne stereo, a głośniki można rozstawić dosyć szeroko (ale bez przesady). Efekt jest niezły, dźwięk robi dobre wrażenie. Dwa głośniki dają mocniejszy bas i więcej mocy.

Podsumowanie

Nie można oczekiwać wyjątkowej czystości i jakości dźwięku, ale Krüger&Matz Soul nie jest pod tym względem znacznie gorszy od podobnie wycenionego JBL GO lub ponad dwukrotnie droższego JBL Clip 2. Ma natomiast więcej basu od obu konstrukcji. Brzmi też ciekawiej niż niewiele tańszy Mrice Campers 1.0, a wygląda poważniej. Soul to nadal małe i tanie głośniki, ale zaoferują zdecydowanie lepszą jakość dźwięku niż te z monitora, tabletu czy smartfona. Ich zakup na pewno nie obciąży zbytnio portfela.

Bardzo podoba mi się opcja Soul Stereo. Została one dobrze rozwiązana, a do tego pozytywnie wpływa na moc i jakość dźwięku. Jeśli mobilność nie jest tak ważna, to wybrałbym Soul Stereo zamiast jednego JBL Clip 2. Kosztuje on około 250 zł, a aktualnie cena Soul Stereo to 159 zł.

Zalety: nakładki na nóżki w zestawie; bardzo dobre wykonanie; efektowny design; prosta obsługa (mimo pojedynczego przycisku); dioda statusu oraz komunikaty głosowe; przyjemne brzmienie o niezłej jakości, ciepłym charakterze i z zaznaczonym basem.

Wady: brak interkonektów 3,5 mm w Soul Stereo; konstrukcja raczej do użytku w domu; może brakować czystości dźwięku i wyższej jakości brzmienia.

Głośniki Bluetooth Kruger&Matz SOUL Białe
Głośnik Bluetooth Kruger&Matz SOUL BT Biały
głośnik przenośny JBL Clip 2 czarny GrandSALE
JBL CLIP 2 GŁOŚNIK BEZPRZEWODOWY WODOODPORNY FV PL
BEZPRZEWODOWY GŁOŚNIK BLUETOOTH MRICE Campers 1.0
GŁOŚNIK PRZENOŚNY BLUETOOTH Mrice Campers 1.0
Głośnik Przenośny Bluetooth JBL GO CZARNY NA JUTRO
Głośnik Bezprzewodowy JBL GO Bluetooth - MORSKI
Głośniki Bluetooth Kruger&Matz SOUL Czarne
Głośnik Bluetooth Kruger&Matz SOUL BT Czarny
GŁOŚNIK BLUETOOTH SOUL BIAŁY 3W
GŁOŚNIK BLUETOOTH SOUL CZARNY 3W

może Cię również zainteresować