Test frezarki krawędziowej Makita 3710

Test frezarki krawędziowej Makita 3710

Ręczne frezarki do drewna dzieli się na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to górnowrzecionowe – do stabilnego frezowania, na przykład rowków lub wybrań w materiale, którego kształt jest zbliżony do płyty. Druga natomiast to frezarki krawędziowe – do kształtowania krawędzi - którymi pracuje się jednorącz. Są one zazwyczaj pozbawione podparcia w formie stołu.

udostępnij

Przemysław RatajczakPrzemysław Ratajczak / 01-07-2016

Krótka charakterystyka

Frezarka krawędziowa Makita 3710 jest dość specyficznym urządzeniem, ponieważ została wyposażona w specjalną nastawną prowadnicę, dzięki której prowadzenie wzdłuż krawędzi jest wygodne i stabilne. Prosta maszyna o wysokiej prędkości obrotowej sprawia, że praca nią jest bardzo płynna i wygodna. Makita cechuje się polityką jakościową, która polega na pozostawaniu przy dobrych i sprawdzonych rozwiązaniach. Oznacza to, że jeśli urządzenie sprawdziło się na rynku, to nie jest ono zbyt często modyfikowane i zmieniane. Taka sytuacja występuje w przypadku Makity 3710, która to funkcjonuje niezmiennie od wielu lat. Po co ulepszać lub przypadkowo pogarszać coś, co jest bardzo dobre i cieszy się dużym uznaniem fachowców?

Funkcje

Frezarka 3710 posiada dwupozycyjny włącznik, dzięki któremu możliwe jest załączenie urządzenia na stałe. Jest to szczególnie komfortowe przy długotrwałej pracy, a praca frezarką krawędziową często wymusza przyjmowanie nienaturalnych pozycji, przy których trzymanie włącznika czuwakowego byłoby kłopotliwe i niewygodne.

Podstawową zaletą tego modelu jest stopa podporowa, dzięki której prowadzenie urządzenia jest stabilne i powtarzalne szczególnie przy frezowaniu pod kątem 45˚ – tak zwanym fazowaniu krawędzi. Podstawa ta posiada szereg nastaw, co oznacza, że można ją dostosować do warunków obróbki oraz żądnego efektu końcowego. Można ustawić na niej kąt frezowania, grubość frezowaną przy jednym przejściu oraz w sposób dokładny, za pomocą pokrętła nastawczego – głębokość. Głębokość ustawia się bezstopniowo i pomaga w tym skala umieszczona na maszynie..

rys1.jpg

Podstawową zaletą tego modelu jest stopa podporowa, dzięki której prowadzenie urządzenia jest stabilne i powtarzalne szczególnie przy frezowaniu pod kątem 45˚ – tak zwanym fazowaniu krawędzi.

rys2.jpg

Podstawa ta posiada szereg nastaw, co oznacza, że można ją dostosować do warunków obróbki oraz żądnego efektu końcowego. Można ustawić na niej kąt frezowania, grubość frezowaną przy jednym przejściu oraz w sposób dokładny, za pomocą pokrętła nastawczego – głębokość. Głębokość ustawia się bezstopniowo i pomaga w tym skala umieszczona na maszynie.

  1. rys3.jpg
  2. rys4.jpg
  1. rys3.jpg
  2. rys4.jpg

Użyte materiały

Obudowa frezarki wykonana jest z tworzywa sztucznego. Na uwagę zasługuje to, że jest to urządzenie bardzo smukłe, dzięki czemu można je obsługiwać jedną ręką przy stabilnym trzymaniu za korpus. Punkt chwytowy pokryty jest antypoślizgową i miękką okładziną, co sprawia, że praca jest komfortowa i bezpieczna. Stopa prowadząca frezarki to tworzywo, które jest transparentne. Dzięki temu ma się dobry wgląd dokładnie w miejsce frezowania. Kontrola krawędzi obrabianej jest na najwyższym poziomie.

Parametry

Makita 3710 przewidziana jest do współpracy z frezami o średnicy trzpienia 6mm. 530-watowy silnik jest szybkoobrotową jednostką rozpędzającą wrzeciono frezarki do prędkości 30000 obr/min. Niska waga 1,7kg jest kolejną zaletą, która sprawia, że to właśnie ta frezarka jest często wybierana przez użytkowników.

Rozwiązania techniczne

Jak większość frezarek krawędziowych, i ta cechuje się dość prostą konstrukcją. Jest ona zdeterminowana przede wszystkim ograniczeniem wymiarów maszyny i jej wagi. Makita 3710 wyróżnia się spośród konkurencji tym, że istnieje w niej możliwość szybkiej i łatwej wymiany szczotek węglowych. Są one dostępne z zewnątrz urządzenia i kryją się pod kapslami zabezpieczającymi. Dzięki temu możliwa jest nawet samodzielna wymiana szczotek jako jedna z czynności obsługowych maszyny.

rys5.jpg

Wyposażenie

Makita 3710 wyposażona jest, oprócz stołu prowadzącego, o którym już wspomniano, również we frez. Jest to frez prosty – palcowy o średnicy roboczej 6mm. Jest to typowy frez do obróbki krawędzi, a dokładniej do frezowania oklein meblowych. Do mocowania frezu niezbędny jest również zestaw kluczy montażowych, który znajdziemy w kartonie wraz z maszyną. Urządzenie wyposażono także w szablon do kopiowania o średnicy 10mm.

Podsumowanie

Makita 3710 to frezarka krawędziowa, której głównym przeznaczeniem jest obróbka oklein meblowych. Na uwagę zasługuje jej bogate wyposażenie, w skład którego wchodzi między innymi stopa prowadząca z możliwością nastawiania w celu na przykład fazowania krawędzi obrabianego materiału. Jest to proste urządzenie, które obsługuje się komfortowo. Makita 3710 objęta została 3-letnią gwarancją producenta. Gwarancja obowiązuje po zarejestrowaniu urządzenia na stronie internetowej Makita Polska.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro