Test drukarki 3D CraftBot 2 - użytkowy poziom wydruków
Zdaniem eksperta

Test drukarki 3D CraftBot 2 - użytkowy poziom wydruków

Drukarki 3D i otrzymywane z nich dzieła wzbudzają ogromne zainteresowanie. Rozwój technologii druku trójwymiarowego doprowadził do tego, że obecnie jest możliwość uzyskania nawet domu mieszkalnego - prosto z drukarki 3D. Dziś przyjrzymy się urządzeniu CraftBot 2, które oferuje nam dobrej jakości projekty w odpowiedniej do nich cenie.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 31-07-2018

Projekty do druku możemy przygotować w dedykowanym i darmowym oprogramowaniu dostępnym na stronie producenta - CraftUnique. Opracowane szablony przesyłamy do urządzenia poprzez Wi-Fi lub wykorzystując gniazdo USB. Plusem drukarki jest jej intuicyjna obsługa oraz dostępność menu w języku polskim - nawet laicy sobie z nią poradzą.

CraftBot 2 specyfikacja

 • Obszar roboczy: 250 x 200 x 200 mm
 • Platforma robocza: Aluminium pokryte szkłem
 • Średnica filamentu: 1.75 mm
 • Średnica dyszy: 0.4 mm
 • Materiały do wydruku: ABS i kompozyty, Carbon, Gumopodobne (NinjaFlex; Guma; TPE; TPC Flex), HIPS , PET i kompozyty, PLA i kompozyty, XT
 • Komunikacja: USB, Wi-Fi
 • Moc: 220 W
 • Rodzaj obudowy: Otwarta
 • Obudowa: Metalowa
 • Dodatkowe opcje:
 1. Możliwość zmiany temperatury dyszy drukującej: Tak
 2. Oświetlenie pola roboczego: Tak
 3. Podgrzewana komora robocza: Nie
 4. Podgrzewanie platformy roboczej: Tak
 5. System chłodzenia wydruku: Tak
 6. Wyświetlacz: Tak, kolorowy
 • Szybkość wydruku: od 50 do 200 mm/s
 • Waga: 14 kg
 • Wymiary: 460 x 430 x 420 mm

Wykonanie i elementy - z czego składa się CraftBot 2?

Obudowa CraftBot 2 jest metalowa, a przy zamówieniu możemy wybrać jej wersję kolorystyczną: białą, szarą (grafitową), niebieską, pomarańczową, zieloną lub czerwoną. Urządzenie jest większe niż zwykłe drukarki, które znamy - jest to bryła o wymiarach 46 x 43 x 42 centymetrów i wadze 14 kilogramów. W zestawie oprócz urządzenia otrzymujemy: kabel zasilający, kabel USB, pendrive z projektami do wydruku, stalowy uchwyt na filament, plastikową rurkę (wprowadzamy do niej filament) oraz wizytówkę do pozycjonowania stołu roboczego. Ponadto nie zabrakło też rolki filamentu PLA. Oczywiście wydruki możemy wykonywać również z użyciem filamentu ABS.

filament

Na przedniej ścianie obudowy drukarki znajduje się niewielkich rozmiarów, dotykowy wyświetlacz. Poruszanie się po menu jest bardzo intuicyjne. Krawędź nad wyświetlaczem została wyposażona w gniazdo USB, z którego możemy wczytywać gotowe do druku projekty. Z tyłu drukarki znajdziemy włącznik i wejście na kabel zasilający. Do tylnej ściany możemy też przymocować uchwyt na filament. W urządzeniu naszą uwagę zwrócą dwa główne elementy - głowica i stół roboczy. Stół został wykonany z blachy, na której znajduje się kapton (taśma ochronna) - zapewnia przyczepność wydruków do stołu. Możemy go rozgrzać do temperatury 110 stopni Celsjusza. W momencie gdy stół osiąga temperaturę około 50 stopni, to na wystającej z niego plakietce pojawia się napis “HOT”. Znika, gdy temperatura się obniża. Z kolei głowicę możemy rozgrzać do maksymalnej temperatury 260 stopni. Składa się ona m.in. z: dyszy, końcówki i wentylatorków. Nad głowicą znajduje się extruder - jest to element odpowiadający za doprowadzenie filamentu do dyszy. wentylatory dysza

Funkcje i proces wydruku

Po zamontowaniu wszystkich elementów i podłączeniu drukarki do gniazda sieci elektrycznej możemy ją włączyć. Wszystkie operacje wykonujemy za pośrednictwem kolorowego, dotykowego wyświetlacza. Jeśli zależy nam na interfejsie w języku polskim, możemy to bez problemu szybko zmienić wchodząc w ustawienia. Przed drukowaniem trzeba najpierw wypozycjonować stół roboczy, a następnie rozgrzać go i głowicę. Kalibracja stołu nie odbywa się niestety automatycznie. Wchodzimy więc odpowiednią opcję i postępujemy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Głowica będzie przesuwać się w trzech punktach względem stołu roboczego - na froncie po jego środku i z tyłu, po maksymalnie prawej oraz lewej stronie. Pod każdym z tych miejsc poniżej stołu umiejscowione są czarne pokrętła. Za każdym razem pomiędzy końcówką drukującą, a stół wsuwamy dołączoną do zestawu wizytówkę i przesuwamy pokrętłem do momentu aż będziemy mogli poruszać wizytówką z lekkim oporem. Daną sekwencję powtarzamy dwa razy na punkt - tak wygląda cały proces kalibracji. Na szczęście CraftBot 2 zapamiętuje ustawienia pozycjonowania stołu roboczego. wyswietlacz Następnie musimy rozgrzać głowicę oraz stół. W ustawieniach wybieramy parametry dogodne dla filamentu PLA. Pierwszy element osiągnie temperaturę 215 stopni, zaś drugi 60 stopni. Gdy głowica będzie rozgrzana wtedy wprowadzamy filament do extrudera. Teraz pozostaje nam jeszcze wybrać odpowiedni projekt zapisany na pendrivie lub przesłać go z wykorzystaniem modułu Wi-Fi. Po rozpoczęciu drukowania na ekranie pojawią się takie informacje, jak: ilość czasu pozostałego do końca procesu, ilość zużytego filamentu, prędkość druku. Zawsze też istnieje możliwość przerwania drukowania, jeśli zaobserwowaliśmy jakieś niepożądane operacje. Należy też pamiętać, aby nie dotykać urządzenia w trakcie pracy, gdyż jest rozgrzane do wysokich temperatur. Po skończonym procesie możemy opuścić stół roboczy, aby zdjąć nasz wydruk. podczas-wydruku Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych szablonów, to projekt do druku przygotujemy w dedykowanym oprogramowaniu. CraftWare ma bardzo przyjazny interfejs. Po lewej stronie głównego ekranu znajdują się opcje eksportowania lub wczytania pliku w formacie .stl lub .obj - po wykonaniu tej czynności zobaczymy nasz model w programie. Następnie powinniśmy kliknąć na opcję “slice” (znajduje się po prawej stronie ekranu). Wtedy możemy ustawić jakość wydruku oraz wybrać materiał, z którego model zostanie wykonany. Później mamy podgląd na poszczególne warstwy projektu. Powinniśmy też dodać podpory w odpowiednich miejscach (opcja supports) np. gdy drukujemy figurę postaci, należy pamiętać aby jej ręce nie były zawieszone w powietrzu, ale osadzone na podporach. Jeśli uznamy, że model jest już gotowy do druku, to możemy go przesłać bezpośrednio do CraftBota.

 1. proces wydruku
 2. przykłady wydruku
 3. bransoletka 3D
 4. klucz 3D
 1. proces wydruku
 2. przykłady wydruku
 3. bransoletka 3D
 4. klucz 3D

Podsumowanie

Na początku podsumowania warto poruszyć aspekt cenowy. CraftBot 2 kupimy na Allegro dokładnie za 6358,99 złotych. Urządzenie jest dostępne w sześciu wersjach kolorystycznych. Jakość wydrukowanych projektów jest dobra, równie dobrze możemy ocenić intuicyjną obsługę oraz interfejs drukarki. Stosunek jakości do ceny jest zatem zadowalający. Na plus możemy potraktować natychmiastową gotowość do pracy oraz zapamiętywanie ustawień pozycjonowania stołu roboczego. Należy pamiętać, że trzeba to zrobić ręcznie - urządzenie wymaga podstawowej wiedzy na temat drukarek 3D od potencjalnego użytkownika. Większe kompetencje przydadzą się również przy tworzeniu projektów w oprogramowaniu CraftWare, kiedy to przyda nam się wiedza z zakresu parametrów drukowania. Jednak sama czynność wydruku gotowego szablonu jest wyjątkowa łatwa w wykonaniu, a z obsługą urządzenia nie powinni mieć problemu nawet laicy w tematyce drukarek 3D.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro