Termosy 12-godzinne i wydajniejsze

Termosy 12-godzinne i wydajniejsze

Dwanaście godzin utrzymywania ciepła to minimum wymagań, jakie zaawansowani podróżnicy stawiają termosom. Bo od tego, czy będzie się można w drodze napić gorącego napoju, często zależy, czy osiągną cel.

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 01-03-2018

Jak ważną sprawą jest posiadanie termosu, na którym można polegać, wiedzą ci, którzy nie stronią od długich wędrówek po ciężkim terenie, na wietrze, w zimnie i deszczu. Dlatego wytrawni podróżnicy starannie je dobierają. Termosy utrzymujące ciepło przez 12 godzin to wersja podstawowa sprzętu, który należy mieć w swoim ekwipunku. Im wydajniejsze, tym lepiej.

Termos termosowi nierówny

Informację, jaka jest jego wydajność, znajdziemy w dołączonym do niego opisie produktu. Oczywiście są to deklaracje producenta, czasami weryfikowane przez redakcje magazynów i portali przeznaczonych dla zaawansowanych podróżników. Najczęściej wyniki testów publikowane są w mediach związanych ze środowiskiem alpinistów i taterników – w końcu nieraz termos z gorącą kawą ratował im życie.

Można też termikę termosu przetestować samodzielnie. Nie zrobimy tego dokładnie, ale sprawdzimy, czy dany model spełni nasze wymagania. W każdym razie warto wiedzieć, że deklarowany przez producentów czas utrzymywania ciepła oznacza czas, który upływa do momentu spadku temperatury napoju o połowę (bierze się też pod uwagę początkową temperaturę płynu i temperaturę panującą na zewnątrz).

Modele warte uwagi

  • Tefal Senator. Termos utrzymuje temperaturę gorących napojów do 12 godzin, a chłodnych do 24 godzin. Pełne zabezpieczenie przed rozlaniem. Wykonany jest ze stali nierdzewnej z powłoką silikonową. Cena modelu o poj. 1 l – ok. 100 zł.
  • Termos Stanley Classic. Piętnastogodzinny. Ma podwójne stalowe ścianki. Zastosowano w nim technologię izolacji polegającą na połączeniu próżni z warstwą węglową – warstwa ta pokrywa wewnętrzne ścianki i tworzy dodatkową barierę hamującą przenikanie ciepła. Stanley Classic utrzymuje temperaturę napojów gorących lub zimnych przez 15 godzin. Cena modelu o poj. 0,7 l – 199 zł.
  • Thermos King. Wykonany jest ze stali nierdzewnej w technologii stalowego wkładu próżniowego utrzymującego ciepło i zimno do 24 godzin. Zastosowano w nim technologię wysokiej próżni – między ściankami z wysokogatunkowej stali znajduje się bardzo niewielka ilość powietrza, które może być przewodnikiem ciepła. Zastosowane do produkcji tworzywo nie zawiera bisfenolu A, a także jest wolne od innych szkodliwych substancji. Cena modelu o poj. 1,2 l – 189 zł.
  • Fiord Nansen Honer. Klasyczny stalowy termos z zakręcanym korkiem (bez automatu). To znane od dziesięcioleci rozwiązanie wydłuża czas utrzymywania temperatury. Aby napełnić kubek, wystarczy lekko odkręcić korek i przechylić termos. Ma on doskonałą izolację termiczną (dla płynów zarówno gorących, jak i zimnych). Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Gumowa okładzina zapewnia pewny chwyt i świetnie wygląda. Jest bardzo popularny wśród zaawansowanych turystów. Cena modelu o poj. 0,7 l – 78 zł.
  • Esbit Vacuum Flask 1 l. Wyposażony jest w metalowy wkład ze srebrną warstwą antybakteryjną i izolacyjną, dwa kubki i dwa korki. Utrzymuje temperaturę ponad 24 godziny. Cena: ok. 80 zł.
  • Master Vacuum Bottle 1.4QT. Jak zapewnia amerykański producent, przeznaczony jest do zadań specjalnych. Dzięki izolacji QuadVac utrzymuje temperaturę gorących płynów przez 40 godzin, zimnych 35 godzin, a mrożonek przez 160 godzin. Wykonany jest ze stali nierdzewnej w technologii izolacji próżniowej. Waży 1,3 kg. Jest odporny na korozję oraz wolny od bisfenolu A (BPA). Kubek do termosu ze stali nierdzewnej zapewnia utrzymanie temperatury płynów przez 20 minut. Przystosowany do mycia w zmywarce. Cena: 399 zł.

Wybierając się na wycieczkę we dwoje lub większą grupą, pamiętajmy, że im termos jest pojemniejszy, tym zazwyczaj bardziej efektywny, więc dłużej utrzyma ciepło. Dlatego lepiej zabrać jeden większy niż dwa małe.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro