Termos turystyczny – najwygodniejsze modele do użytku, gdy jest zimno

Termos turystyczny – najwygodniejsze modele do użytku, gdy jest zimno

Termosy turystyczne są przydatne podczas wypraw w góry czy długich wędrówek po lesie lub spacerów brzegiem morza. Ciepły napój w termosie na pewno poprawi samopoczucie i doda sił, gdy zaczniemy drżeć z zimna.

udostępnij

Jan FilipekJan Filipek / 29-09-2017

Na rynku jest wiele rodzajów termosów, np. na napoje i żywność. Wśród termosów na napoje znajdziemy zamykane korkiem automatycznym i zakręcanym oraz termosy-kubki. Producenci, chcąc sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów, wymyślają kolejne typy termosów, stosują nowe technologie, nadają im wymyślne kształty i rozmiary. Podstawowym zadaniem termosu jest utrzymanie ciepła jego zawartości, gdy panuje chłód lub temperatura na zewnątrz jest ujemna. Dlatego w specyfikacji producenta należy przede wszystkim sprawdzać, ile czasu i w jakiej temperaturze ich wyrób utrzymuje to ciepło. Sprawność produktu na pewno poprawi zastosowanie dodatkowych izolatorów, takich jak neoprenowe koszulki na termosy. Oto kilka termosów próżniowych, w których pomiędzy ściankami jest próżnia, która zwiększa możliwości termiczne produktu.

Termosy Esbit

Niemiecki producent Esbit od wielu lat specjalizuje się w produkcji sprzętu do przygotowywania posiłków na wędrownym szlaku. Początkowo były to tylko paliwa do kuchenek turystycznych, teraz ma szeroką ofertę, począwszy od paliw, a skończywszy na naczyniach tytanowych. Warte uwagi są termosy tej marki z serii Vacuum Flask, która została przygotowana dla najbardziej wymagających użytkowników, ceniących długotrwałe utrzymanie ciepła wewnątrz naczynia. Produkty tej serii są standardowo wyposażane w korki automatyczne i tradycyjne, czyli zakręcane, tak aby można było przenosić nie tylko napoje, ale np. zupę. Ogromną zaletą jest wyposażenie w dwa kubki: jeden jako nakrętka, drugi, wykonany z tworzywa, dla innego użytkownika. Termosy są przeznaczone do przenoszenia płynów, największy z nich pomieści 2100 ml napoju – na bardzo długie wypady lub dla większej liczby osób. Mają składaną rączkę oraz pasek na ramię. Jeżeli nie planujemy długich wypadów lub napój przyrządzamy tylko dla siebie, na pewno wystarczy bardzo poręczny model o pojemności 500 ml. Termosy z tej serii zostały wykonane ze stali nierdzewnej, a ich zdolności termiczne to utrzymanie temperatury 45°C przez 24 godz. przy spełnieniu warunku, że wlewamy napój o temperaturze około 98°C.

Termosy Fjord Nansen seria: Honer

Fjord Nansen jest polskim producentem sprzętu turystycznego. Zajmuje się produkcją plecaków, namiotów oraz termosów turystycznych. W serii Honer oferuje termosy o pojemności 500 ml, 700 ml i 1000 ml, standardowo wyposażone w korki zakręcane, które wydłużają czas utrzymania temperatury wewnątrz. Termos pokryto gumową czarną okładziną, dzięki czemu jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i pewniej się go trzyma w dłoni. Producent Fjord Nansen zapewnia, że w temperaturze otoczenia 20°C utrzyma przez 24 godz. temperaturę – w zależności od pojemności – od 57,4°C do 66,6°C.

Termosy Salewa

Produkty tej marki cechują się bardzo wysoką izolacją termiczną i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Termosy Salewa są podgumowane od spodu, dzięki czemu mają dobrą przyczepność, a faktura termosu zapobiega wyślizgnięciu się z ręki. Gwarancje termiczne – po wlaniu zimnego płynu o temperaturze 4°C po 24 godz. wzrośnie do 13°C, natomiast po wlaniu gorącego płynu spadek temperatury wynosi od 98°C w chwili wlania do 60°C po 24 godz. Standardowo termosy są wyposażone w automatyczny korek, który dzięki swojej konstrukcji chroni przed nadmierną utratą ciepła.

Wybór termosu jest trudny. Należy określić, do jakich dokładnie celów będziemy go wykorzystywać i czy będziemy potrzebować modelu o większej pojemności dla liczniejszego grona towarzyszy wędrówek. Warto również pomyśleć o zakupie dodatkowych narzędzi izolujących termos.

Zobacz również: Termosy na wiosenne wypady

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro