Telewizory Samsung QLED – czy warto?

Telewizory Samsung QLED – czy warto?

Samsung – lider rynku telewizorów – nadal nie zdecydował się na inwestycję w technologię OLED. Zamiast tego Koreańczycy inwestują we własne rozwiązanie o nazwie QLED. Czy różni się ono od OLED-ów i przede wszystkim czy telewizory tego typu są warte zakupu?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 13-06-2019

Od wielu lat można usłyszeć, że OLED to technologia przyszłości, która z czasem wyprze z rynku modele LCD. Jest w tym sporo prawdy, ale nie wszyscy producenci inwestują w matryce organiczne. Jednym z nich jest lider całego rynku, czyli Samsung. Koreańska marka zaprezentowała telewizory QLED. Chociaż nazwa może na to wskazywać, to nie mają one nic wspólnego z technologią OLED. Ale czy to znaczy, że są gorsze?

Czym jest QLED?

Nazwa może sugerować, że QLED ma coś wspólnego z technologią OLED. Kilkukrotnie zdarzyło mi się nawet usłyszeć od sprzedawców w sklepach sieciowych, że to niemal to samo. Nie ma w tym ani krzty prawdy. QLED to tak naprawdę usprawniona technologia LCD – aż tyle i tylko tyle. Nie ma tutaj diod elektroluminescencyjnych. Samsung postawił na rozwiązanie znane pod nazwą kwantowej kropki (ang. Quantum Dot). Co to oznacza? Kwantowe kropki to małe kryształy, które absorbują światło konkretnej długości fali i emitują światło o innej długości fali. W uproszczeniu – kryształki modyfikują długość fal. W ten sposób, w zależności od wielkości kryształu, uzyskiwany jest kolor na ekranie. Dodatkowa warstwa z Quantum Dot umieszczona jest na podświetleniu telewizora i ma poprawiać jakość wyświetlanego obrazu. Testy pokazują, że tak rzeczywiście jest, i chociaż jest to ekran LCD, to pod wieloma względami może konkurować z OLED-ami.

Wady i zalety Samsung QLED

Technologia QLED niesie za sobą wiele pozytywów w porównaniu z tradycyjnymi panelami LCD. Przede wszystkim lepsze jest odwzorowanie kolorów. Samsung chwali się pełnym pokryciem palety barw DCI-P3, która jest dużo szersza niż sRGB. Barwy są też mocniejsze i bardziej równomierne. Czy tak dobre jak w OLED-ach? Na ten temat można długo dyskutować, ale można założyć, że matryce organiczne radzą sobie tutaj lepiej. W telewizorach Samsunga lepsza jest też czerń, ale znowu nie ma ona porównania do matryc organicznych. W końcu telewizory QLED nadal są podświetlane, więc czerń siłą rzeczy staje się lekko szara. Nie zmienia to faktu, że propozycja Samsunga to najlepsze, co mogło spotkać technologię LCD LED. Poza tym trzeba też pamiętać, że telewizory QLED są dużo jaśniejsze od OLED-ów. Dzięki temu dużo lepiej radzą sobie chociażby z materiałami HDR, które potrafią wyglądać naprawdę rewelacyjnie. Dłuższa jest też żywotność i nie ma problemu wypalania się matrycy.

Czy warto kupić QLED?

Zdecydowanie tak. To w tym momencie najlepsze telewizory LCD LED. Może i pod wieloma względami ustępują OLED-om, ale często różnice są niewielkie. Poza tym to sprawdzona i pewna technologia, która nie ma problemów matryc organicznych. Można jej po prostu zaufać. Telewizory QLED dużo lepiej sprawdzą się od OLED-ów przede wszystkim w bardzo jasnych pomieszczeniach, gdzie niska jasność tych drugich może być kłopotliwa. Samsung to w końcu lider rynku telewizorów i producent, który chyba wie, co robi. Z jakiegoś powodu Koreańczycy cały czas opierają się przed wprowadzeniem technologii OLED, a pomimo tego radzą sobie doskonale i z roku na rok są w stanie pokazywać coraz lepsze telewizory.

Polecane modele Samsung QLED

Ile trzeba dzisiaj zapłacić za telewizor QLED? Już za niecałe 4 tys. złotych możemy mieć model Samsung Q60R o przekątnej 55 cali. Obsługuje on rozdzielczość 4K Ultra HD, ma rewelacyjny system Smart TV i bardzo dobrą matrycę. Za około 5,5 tys. możemy mieć ten sam model, ale o przekątnej 65 cali. Wariant 75-calowy to już koszt ponad 10 tys. zł. To jednak najniższa seria. W ofercie są jeszcze modele Q70R, Q80R oraz flagowe Q90R. Te ostatnie to nawet 20 tys. złotych za model o przekątnej 75 cali. Ale jeśli to wciąż za mało, to Samsung na 2019 rok przygotował już modele o rozdzielczości 8K, znane jako Q950R. Jednak póki co na próżno szukać ich w sklepach.

Telewizory Samsung QLED sprawdzą się w każdej roli. Świetnie wyglądają na nich filmy, szczególnie w rozdzielczości 4K Ultra HD i z HDR. Są doskonałe do gier dzięki bardzo niskiemu opóźnieniu (input lag). Zadowoleni będą z nich również miłośnicy serwisów streamingowych, bo system Smart TV daje dostęp do najważniejszych aplikacji, w tym Netflix, HBO GO, Prime Video, Player.pl czy też YouTube. No i wreszcie to po prostu ładne konstrukcje, które dobrze prezentują się w każdym salonie i zrobią wrażenie na gościach.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro