Telewizja przez Internet – jaki sprzęt będzie potrzebny
Zdaniem eksperta

Telewizja przez Internet – jaki sprzęt będzie potrzebny

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby oglądać telewizję, potrzebowaliśmy doprowadzić sygnał od anteny na dachu do naszego telewizora. Była też możliwość wykupienia telewizji kablowej. Z upływem czasu opcji mamy coraz więcej u różnych operatorów. Co jednak powinniśmy uczynić, jeśli chcemy oglądać telewizję jedynie przez Internet? Jest to oczywiście możliwe i da się to zrobić na różne sposoby.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 08-11-2016 / aktualizacja: 06-11-2018

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z telewizorów typu Smart TV – mają one możliwość połączenia się z Internetem. Oznacza to, że możemy korzystać z przeglądarki internetowej, aplikacji i… telewizji. Jednak nie jest to jedyna możliwość oglądania programów telewizyjnych przez Internet. Mamy do dyspozycji różnego rodzaju TV boxy, ale też konsole i smartfony. Ogrom rozwiązań sprawia, że dostęp do telewizji możemy mieć na wielu urządzeniach i w dowolnym miejscu, potrzebujemy jedynie połączenia z siecią.

Serwisy VOD i telewizory z dostępem do Internetu

Po pierwsze na różnych platformach mamy dostępne serwisy VOD, czyli tzw. usługi wideo na życzenie (od angielskiego Video on Demand). Tak o to różni operatorzy oferują swoje wersje telewizji internetowej. Pakiety i dostępne programy telewizyjne są naprawdę różne, wszystko zależy od tego, na jaki serwis wejdziemy, a są to m.in. Ipla, Player czy TVP VOD. Na uwagę zasługuje też WP Pilot – gdzie dostęp do ponad 20 kanałów telewizyjnych mamy za darmo. Co ciekawe, z tej platformy możemy korzystać na terenie Polski i Unii Europejskiej. W bezpłatnej wersji jakość wyświetlanego obrazu nie oferuje opcji HD. Jednak powyższe standardy możemy rozszerzać o dodatkowe kanały lub lepszą jakość, ale to już za dodatkową opłatą abonamentową.

bezpłatna platforma do oglądania TV za pomocą przeglądarki internetowej

Swoje oferty mają też operatorzy usług internetowo-telewizyjnych. Jeśli mamy wykupiony odpowiedni pakiet telewizyjny, otrzymujemy dostęp do aplikacji, przez którą również możemy oglądać programy telewizyjne w dowolnym miejscu i czasie – warunkiem jest połączenie danego urządzenia z Internetem.

Także widzimy, że już w przypadku różnych serwisów VOD i operatorów mamy szereg możliwości odbioru telewizji przez Internet. Należy też pamiętać, że natkniemy się na wiele portali oferujących dostęp do telewizji dzięki różnym płatnościom, np. typu SMS premium. Warto w takim przypadku sprawdzić, czy dana opcja na pewno funkcjonuje legalnie.

Telewizor z dostępem do Internetu

Z serwisów VOD możemy oczywiście korzystać za pośrednictwem telewizora, warunkiem jest połączenie z Internetem. Oznacza to, że musimy mieć urządzenie Smart TV – albo z własnym systemem operacyjnym, jak np. telewizory Samsunga (system Tizen), albo z Android TV, czyli systemem operacyjnym od Google’a. W to drugie rozwiązanie wyposażone są telewizory Sony, Philips czy TCL. Ponadto możemy korzystać z tzw. boxów TV. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet starsze technologicznie telewizory mogą uzyskać dostęp do systemu Android i łączności z Internetem. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach przy dostępie do szybkiego łącza są to bardzo korzystne rozwiązania. Warto dodać, że w przypadku korzystania z funkcji Smart TV lub Android TV możemy przekształcić swój smartfon w pilota do telewizora.

  1. smartfon może służyć jako pilot do obsługi telewizora
  2. do odbioru telewizji przez Internet można wykorzystać Android TV
  1. smartfon może służyć jako pilot do obsługi telewizora
  2. do odbioru telewizji przez Internet można wykorzystać Android TV

Rozwiązania dla fanów Apple’a, Androida lub Microsoftu

Jeśli jesteśmy fanami urządzeń firmy Apple, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać Apple TV. Jest to box oferujący korzystanie z zasobów iTunes i Netflixa. Niestety, nie mamy tutaj wsparcia dla polskich serwisów VOD, jak chociażby popularne Player lub Ipla. Ponadto w technologii AirPlay możemy bezprzewodowo strumieniować obraz z urządzeń Apple’a (np. iPhone’a) przez Apple TV na nasz telewizor.

O wiele bogatsze rozwiązania są dla urządzeń pracujących na systemie Android. Poza wspomnianym Android TV, możemy korzystać z Chromecast – jest to niewielkie urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe strumieniowanie obrazu. Oglądamy coś na ekranie smartfona lub monitora? Bez problemów możemy przesłać ten obraz na ekran telewizora. Ponadto daje nam dostęp do przeglądarki Chrome na telewizorze – oznacza to dostęp do serwisów VOD. Możliwości tego rozwiązania są spore, a urządzenie w wersji zapewniającej strumieniowanie obrazu w 4K UHD kupimy za około 230 złotych.

przykład aplikacji z obsługą TV przez internet

Na koniec jeszcze opcja dla posiadaczy konsoli Xbox One. Za pośrednictwem samej konsoli możemy korzystać z serwisów VOD – w tym przypadku łączność z Internetem uzyskuje Xbox, a w dostępnym sklepie Microsoft Store mamy wszystkie potrzebne aplikacje. Ponadto możemy dokupić to konsoli tuner TV. Podłączamy go do portu USB w konsoli, a następnie kabel antenowy doprowadzamy do tunera. To rozwiązanie jednak jest już z użyciem anteny i kabla – jednak może być korzystne dla osób szukających alternatywy dla dekoderów DVB-T.

  1. z telewizji możemy korzystać przy użyciu konsoli Xbox One
  2. do jednego z portów USB podłączamy Xbox Tuner TV
  1. z telewizji możemy korzystać przy użyciu konsoli Xbox One
  2. do jednego z portów USB podłączamy Xbox Tuner TV

Podsumowując: korzystanie z telewizji przez Internet będzie głównie opierać na usługach VOD. Na szczęście dostęp do nich jest coraz prostszy za pomocą wielu urządzeń – telewizorów, smartfonów, tabletów oraz komputerów. Oprócz programów telewizyjnych i tzw. wideo na życzenie, dużą popularnością cieszą się transmisje na żywo. Za pośrednictwem telewizji internetowych możemy oglądać największe wydarzenia, np. sportowe – wystarczy mieć tylko urządzenie podłączone do Internetu i bardzo często odpowiednią aplikację.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro