Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Technologie TLC, MLC, SLC - co musisz o nich wiedzieć aby kupić dysk SSD o jak najdłuższej żywotności?

Trudno sobie wyobrazić współczesny komputer bez SSD, a dyski tego typu potrafią dać również tym starszym maszynom drugie życie. Tylko jaki dysk wybrać, na co konkretnie zwracać uwagę przy zakupie i co znaczą skróty TLC, MLC i SLC? Podpowiadamy.

Technologie TLC, MLC, SLC - co musisz o nich wiedzieć aby kupić dysk SSD o jak najdłuższej żywotności?

SSD to skrót pochodzący od angielskiej nazwy Solid-State Drive, która określa stosowane w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych tzw. napędy półprzewodnikowe, w których nie ma ruchomych elementów. Tego typu dyski są znacznie szybsze, ale przy tym niestety wyraźnie droższe od napędów talerzowych typu HDD (co jest skrótem od angielskiego Hard Disc Drive).

Typy dysków SSD

Typowe napędy półprzewodnikowe, które można wykorzystać w komputerach, korzystają z pamięci typu NAND Flash, które można znaleźć również w pendrive’ach, kartach pamięci itp. Ten rodzaj kości występuje w trzech odmianach, które noszą nazwy TLC, MLC i SLC. Różnią się one parametrami oraz przeznaczeniem i zależą od technologii wykorzystanej do produkcji dysku.

Przeczytaj także: Dysk SSD – najlepszy sposób na przyspieszenie komputera?

Czym jest SLC w przypadku dysków SSD?

SLC to skrót od angielskiej nazwy Single Level Cell, co można przetłumaczyć jako komórka o jednym poziomie. Oznacza to, że każda komórka pamięci na dysku SSD wykonanym przy użyciu tej technologii przechowuje wyłącznie jeden bit informacji.

Pamięci typu SSD SLC uznawane są za niezawodne i najbardziej wydajne, jeśli chodzi o sposób przechowywania danych, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest w nich minimalne. Niestety przekłada się to na ich wysoką cenę.

SSD wykonane w technologii SLC ze względu na ich wysoką cenę wykorzystuje się przede wszystkim w serwerach. Ich żywotność szacowana jest na 100 tys. cykli kasowania i programowania dla każdej komórki pamięci.

Zobacz też: Dyski SSD – co wybrać? SATA, M.2, a może PCIe?

Czym jest TLC w przypadku dysków SSD?

Tak jak SLC to skrót od angielskiego Single Level Cell (komórka o jednym poziomie), tak rozwinięciem skrótu TLC jest Triple Level Cell (komórka o trzech poziomach). Tego typu pamięć spotyka się w tych tańszych dyskach półprzewodnikowych.

W przypadku napędów SSD TLC w jednej komórce pamięci można przechowywać nie jeden, a aż do trzech bitów danych. To zarówno dobra, jak i zła wiadomość — obniża to co prawda cenę nośnika, ale przy tym go spowalnia i zwiększa jego podatność na awarie.

Tego typu pamięć jest też najmniej trwała, gdyż dyski typu Triple Level Cell wytrzymują jedynie od 500 do 3 tys. cykli. Sprawdzą się najlepiej w zastosowaniach, które nie wymagają zbyt częstego kasowania i zapisywania nowych danych.

Czym jest MLC w przypadku dysków SSD?

Ostatni rodzaj pamięci typu NAND Flash stosowanej w dyskach SSD określany jest skrótem MLC, którego rozwinięciem jest angielskie Multi Level Cell. Nazwę tej technologii można tłumaczyć jako komórkę o wielu poziomach, ale tak naprawdę w jednej komórce można zapisać nie dowolną liczbę bitów, a dokładnie dwa.

MLC jest kompromisem pomiędzy technologiami SLC (jeden bit na komórkę) oraz TLC (trzy bity na komórkę). Dyski tego typu nie są ani najtańsze, ani najwydajniejsze, a ich żywotność szacuje się na 3-10 tys. cykli. To właśnie takie napędy SSD sprawdzą się najlepiej w typowych domowych zastosowaniach.

Jaki dysk SSD warto kupić?

W sprzedaży jest wiele różnych napędów półprzewodnikowych, które różnią się nie tylko technologią wykonania, ale też wielkością, wyglądem obudowy, pojemnością i przepustowością. Do tego dostępne są też napędy wewnętrzne, jak i zewnętrzne — aczkolwiek warto pamiętać, że te wewnętrzne mogą służyć również jako zewnętrzne z wykorzystaniem specjalnej kieszeni. A jaki dokładnie dysk SSD kupić? W większości przypadków najlepszym wyborem będzie dysk typu TLC i mamy pięć markowych propozycji.

Adata Ultimate SU750

Dysk o nazwie Adata Ultimate SU750 o wielości 2,5” i pojemności 256 GB można kupić już za ok. 165 zł. Obsługuje on interfejs SATA III, korzysta z kości typu TLC i oferuje prędkości odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 550 MB/s i 520 MB/s.

Adata Ultimate SU630

Innym modelem w obudowie o wielkości 2,5” w ofercie tej marki jest dysk Adata Ultimate SU630 z pamięcią typu SLC i interfejsem SATA III. W wersji o pojemności 240 GB kosztuje około 130 zł i oferuje transfery rzędu 520 MB/s (odczyt) oraz 450 MB/s (zapis).

Crucial MX500

Godnym polecenia modelem jest Crucial MX500, który w wariancie 500 GB kosztuje około 260 zł. Napęd ma wielkość 2,5” i oferuje prędkość odczytu danych na poziomie 560 MB/s i prędkość zapisu na poziomie 510 MB/s poprzez interfejs SATA III. To również dysk typu TLC.

Goodram PX500

Kolejnym dyskiem, którego zakup warto rozważyć, jest Goodram PX500, który w wersji 1 TB kosztuje około 600 zł. Ponieważ to dysk M.2 korzystający z interfejsu PCIe, to oferuje prędkości na poziomie aż 2050 MB/s (odczyt) i 1650 MB/s (zapis). Również i ten model korzysta z technologii TLC.

Samsung 860 Evo

Innym dyskiem, który dobrze się sprawdzi, jest Samsung 860 Evo. Ten model w wariancie 500 GB wyceniono na około 285 zł. Napęd o wielkości 2,5” z interfejsem SATA III wykonany został w technologii MLC i oferuje prędkości przy odczycie i zapisie na poziomie odpowiednio 550 Mb/s i 520 Mb/s.

Kingston A2000

Kolejnym dobrym dyskiem jest Kingston A2000, który w wersji 250 GB kosztuje około 170 zł. To dysk typu M.2 podpinany do portu PCIe, który oferuje prędkości na poziomie 2000 MB/s przy odczycie danych i 1100 MB/s przy zapisie danych. Również i w jego przypadku użyto technologii TLC.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro