Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Technologie TLC, MLC, SLC - co musisz o nich wiedzieć aby kupić dysk SSD o jak najdłuższej żywotności?

Dyski SSD są coraz częściej wybierane zamiast klasycznych dysków HDD. Nie ma się temu co dziwić. Zwykła wymiana dysku HDD na SDD w naszym komputerze może go przyśpieszyć nawet kilkakrotnie.

Technologie TLC, MLC, SLC - co musisz o nich wiedzieć aby kupić dysk SSD o jak najdłuższej żywotności?

A co, jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup dysku SSD, ale zupełnie nie znamy się na technologiach, jakie w nim drzemią? Dyski SSD są produkowane na bazie pamięci NAND Flash, które występują głównie w trzech odmianach – TLC, MLC i SLC. Która będzie dla nas najodpowiedniejsza i jaka zapewni najdłuższą żywotność dysku?

NAND Flash

Zacznijmy od podstaw, czyli od pamięci NAND Flash. Jak już wspomniałem we wstępie, to właśnie na bazie tej pamięci są produkowane dyski SSD, ale nie tylko one. NAND Flash znajdziemy również w kartach pamięci, pendrive’ach itp. NAND Flash to po prostu półprzewodnikowe kości pamięci, które składają się z elektronicznych komórek, mogących przechowywać wartości zero-jedynkowe. Jak się pewnie domyślacie, NAND to pamięć nieulotna, czyli taka, która przechowuje dane nawet po odłączeniu od źródła zasilania.

TLC, MLC, SLC – co to jest i z czym to się je?

Zastosowaną w dyskach SSD pamięć NAND Flash możemy podzielić pod względem różnego sposobu zapisywania danych – TLC, MLC oraz SLC. Sposób zapisu danych jest ściśle uzależniony od technologii, w jakiej wyprodukowano daną pamięć NAND. Nie można więc np. kupić dysku SSD opartego o technologię TLC i sformatować go tak, aby zapisywał dane w oparciu o MLC.

Najbardziej niezawodny i jednocześnie najbardziej wydajny sposób przechowania danych zapewnia technologia SLC (ang. Single Level Cell). W tym przypadku każda komórka pamięci przechowuje tylko jeden bit informacji. Dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia błędu jest minimalne. Niestety dyski SSD wykorzystujące SLC są też najdroższe, a wykorzystuje się je głównie w rozwiązaniach serwerowych. Według badań ten sposób zapisu danych pozwala na osiągnięcie żywotności pamięci aż do 100 000 cykli (cykle to ilość kasowania i programowania, jaką może wytrzymać jedna komórka pamięci).

Jeśli chodzi o technologię TLC (ang. Triple Level Cell), jest ona najczęściej spotykana w dyskach SSD głównie z niższej półki cenowej. Dzięki TLC w jednej komórce pamięci możemy przechowywać trzy bity danych. Niestety ten sposób przechowywania danych nie dość, że jest najwolniejszy, to w dodatku najmniej trwały. Według badań komórki pamięci NAND wykonane w technologii TLC wytrzymują ok. 500–3000 cykli.

Kolejną technologią pamięci NAND, jaką możemy spotkać w dyskach SSD, jest MLC (ang. Multi Level Cell). W tym przypadku w pojedynczej komórce możemy zapisać dwa bity informacji. MLC to swoisty kompromis pomiędzy niezawodnością i wydajnością pamięci SLC, a niską ceną TLC. Żywotność pamięci MLC jest szacowana na ok. 3000–10000 cykli, czyli sporo więcej niż TLC. Oczywiście dyski SSD oparte o technologię MLC są zazwyczaj nieco droższe od TLC, jednak dużo tańsze niż SLC.

V-NAND oraz 3D NAND

Producenci, starając się udoskonalić technologie wytwarzania dysków SSD, stworzyli odmienne sposoby budowy pamięci NAND. W klasycznym dysku SSD komórki, które przechowują dane, są poukładane w jednej płaszczyźnie. Niestety wraz ze wzrostem pojemności modułów trzeba również zagęszczać ich ułożenie, co ma swoje granice. Producenci pamięci NAND wpadli na pomysł, aby komórki pamięci rozmieszczać warstwowo. Dzięki tym technologiom koszt dysków SSD znacznie spadł, a ich pojemności znacząco wzrosły.

Wnioski

Nie da się ukryć, że jeśli dysponujemy nieco wyższym budżetem, warto zainteresować się kupnem dysków opartych o technologię MLC. Gwarantuje ona dużą niezawodność i solidną prędkość odczytu/zapisu danych przy stosunkowo niewygórowanej cenie. Dyski SSD oparte o SLC są raczej poza zasięgiem przeciętnego konsumenta.

Naturalnie nie należy też demonizować dysków wykorzystujących technologię TLC. W domowych komputerach również sprawdzą się świetnie. Warto też dodać, że według przeprowadzanych testów nawet najmniej żywotne dyski SSD są i tak dużo wytrzymalsze niż klasyczne i nadal popularne "talerzowe" dyski HDD. W większości przypadków prędzej wymienicie dysk SSD na nowy model, niż doczekacie jego awarii.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro