Coraz mniej przewodów
Jeszcze kilka lat temu technologia amplitunerów nie była tak rozwinięta, co sprawiało, że głównym kryterium porównawczym była moc wyjściowa. Dzisiaj coraz większą rolę odgrywają nowe technologie. Poza radiem FM otrzymujemy również obsługę cyfrowej emisji audycji radiowych DAB+ oraz radio internetowe. Kolejnym podstawowym już dzisiaj udogodnieniem jest możliwość streamingu muzyki, a nawet przeglądania plików zdjęciowych z urządzeń przenośnych czy też komputerów klasy PC. Platformy Tidal czy Spotify sprawiają, że nie potrzebujemy już fizycznie posiadać pliku muzycznego. Ze względu na ich rosnącą popularność producenci amplitunerów postanowili pochylić się nad tą formą przesyłania danych.
Podobnie jest z funkcją multiroom, która pozwala na przesyłanie dźwięku pomiędzy urządzeniami rozmieszczonymi w różnych pomieszczeniach w domu – przykładem może być opracowany przez firmę Yamaha system MultiCast. Obsługa transmisji Bluetooth pozwala na szybkie odtwarzanie plików muzycznych znajdujących się na naszych urządzeniach przenośnych bez udziału internetu. Posiadacze produktów Apple’a mogą liczyć na system Airplay, dostępny w produktach między innymi firmy ONKYO, Yamaha, DENON. Duża część odtwarzaczy jest kompatybilna z więcej niż jednym systemem operacyjnym, więc posiadacze Androida nie muszą się martwić, ten system również jest w stanie bezprzewodowo obsługiwać wiele modeli amplitunerów. Możliwości konfiguracji jest wiele – począwszy od zmiany poziomu głośności przez regulację korektora dźwięku po zmianę stref dźwiękowych.
Jedno urządzenie, kilka pomieszczeń
Układ kanałów 5.1 stał się normą – na taki układ składa się głośnik centralny, dwie kolumny przednie, dwie kolumny efektowe oraz subwoofer basowy. Taka konfiguracja zapewnia dobrej klasy efekty przestrzenne. Natomiast dla bardziej wymagających producenci wyposażyli swoje produkty w układy 7.2 czy też 9.2, rozbudowane o dodatkowe wyjścia do podłączenia kolejnych przetworników akustycznych w celu poprawy efektu dźwięku dookólnego w systemie Dolby TrueHD, dostarczenia wrażeń dźwiękowych z góry w technologii Dolby Atmos spotykanej w profesjonalnych salach kinowych czy nawet zainstalowania ich w innym pomieszczeniu i stworzenia drugiej, niezależnie regulowanej strefy dźwiękowej. W przypadku braku posiadania takiej liczby kolumn, możemy wykorzystać dodatkowe kanały naszej jednostki do osobnego wysterowania sekcji nisko-średniotonowych oraz sekcji wysokotonowych kolumn frontowych. Metoda ta nosi nazwę bi-amping i pozwala podnieść jakość oraz głośność naszego dźwięku.
Odseparowane strefy dźwiękowe w różnych pomieszczeniach wiążą się z inną akustyką tychże pomieszczeń. Z pomocą przychodzi tutaj system korekcji akustycznej urządzenia, który niweluje wpływ akustyki pomieszczenia na dźwięk oraz ułatwia optymalne ustawienie korektora dźwięku urządzenia. Urządzenie poprzez dostarczony mikrofon albo smartfona, za pomocą dedykowanej aplikacji, podczas wstępnego konfigurowania wykrywa warunki akustyczne pomieszczenia i wprowadza stosowne korekty dla uzyskania jak najwyższej jakości dźwięku, zlikwidowania zakłóceń oraz szumów. Funkcja ta jest bardzo przydatna i coraz częściej jest spotykana w aplitunerach średniej i wyższej klasy, takich jak DENON AVR-X2400H. Funkcja Direct pozwala na ominięcie układów regulacji, korektora oraz pozostałych filtrów dźwięku, a pozostawienie jedynie cyfrowej obróbki sygnału. Element mniej na drodze sygnału sprawia, że zniekształcenie sygnału audiowizualnego jest mniejsze, a jakość wyższa. Ciekawostką jest technologia torów wzmacniania dźwięku, dzięki której będzie można wykorzystywać źródła dźwięku rozmieszczone w innych pomieszczeniach i pozbawionej zakłóceń transmisji sygnału na większe odległości.
Obraz
Współczesne modele posiadają coraz większą liczbę portów wejściowych oraz wyjściowych. Podstawowym portem jest HDMI, który obecnie w wydaniu 2.0b oraz 2.1 umożliwia przesyłanie sygnału audio i wideo w bardzo wysokiej jakości przy zminimalizowaniu strat związanych z niedostateczną przepustowością złącza. Trzy porty wejściowe umożliwiają równoległe podłączenie konsoli do gier, odtwarzacza Blu-ray oraz dekodera telewizji satelitarnej, natomiast dwa porty wyjściowe zapewnią równoczesne podłączenie telewizora i na przykład projektora, co tak jak w przypadku stref audio pozwoli na oglądanie filmów w różnych pomieszczeniach. Obsługa rozdzielczości 4K wiąże się ze skalowaniem niskiego sygnału cyfrowego, niższej rozdzielczości do popularnej obecnie rozdzielczości 4K zapewniającej najwyższą jakość obrazu. W przypadku telewizora kompatybilnego z technologią 4K mamy do czynienia z naprawdę wysoką jakością obrazu, zadowalającą nawet najbardziej wymagających pasjonatów dobrego kina. Zadbano również o ciągłość przekazywania obrazu w czasie dynamicznych jego zmian, wyeliminowano powstawanie widocznych wzdłuż przekątnej odbiornika schodków, zoptymalizowano algorytmy tworzenia nowego obrazu metodą interpolacji, co przekłada się na nieprzerwane wyświetlanie sygnału ze wszystkimi najdrobniejszymi szczegółami.
Powszechne staje się zwiększanie sztywności mechanicznej konstrukcji amplitunera, co poprawia jakość odtwarzanego dźwięku. Dzieje się tak, ponieważ pojawiają się wibracje (w przypadku tonów niskich – zmiany ciśnienia powietrza w strefie bliskiego sygnału) oraz bez porównania bardziej szkodliwe drgania podłogi. Te ostatnie mogą być skutecznie eliminowane przez zastosowanie wysokiej klasy stolika do sprzętu audio (to samo w równym stopniu odnosi się do podstawek kolumn głośnikowych). Niestety, na rynku (do tego nie polskim) obecne jest tylko jedno rozwiązanie, opatentowane przez twórców – amerykańskich fizyków. Można oczekiwać, że podobne pomysły, a może i lepsze realizacje, pojawią się w Polsce.
Podsumowanie
Amplituner to naprawdę bogato uposażone w najnowszą technologię urządzenie, nie służy ono tylko do wzmacniania dźwięku. Producenci dbają również o wykonanie mechaniczne amplitunera. Zwiększona sztywność obudowy zapobiega wibracjom, a co za tym idzie zakłóceniom. Ekranowanie elektromagnetyczne wewnątrz obudowy pozwala niemalże całkowicie wyeliminować wzajemne zakłócanie się modułów urządzenia. Jednostka ta może służyć jako centrum dźwiękowe naszego domowego kina oraz odtwarzacz muzyki. Nie wolno zapominać o nieocenionej przydatności dla posiadaczy konsol do gier. Przed wyborem warto odsłuchać kilka urządzeń oraz przeprowadzić test ich funkcjonalności pod kątem naszych oczekiwań, a nie polegać tylko na danych technicznych, których wartości często mierzone według określonych norm nie oddają w pełni charakteru urządzenia.