„Team Sonic Racing” – recenzja gry
Zdaniem eksperta

„Team Sonic Racing” – recenzja gry

Aby dobrze się bawić przy wyścigach gokartów, trzeba je po prostu lubić. Nie wybrzydzać, że za kierownicą siedzi facet z wielkim wąsem czy niebieski zwierzak. Kiedy już się z tym pogodzimy, szybko okaże się, że ten gatunek ma do zaoferowania mnóstwo radochy.

udostępnij

Obrodziło w tym roku w wyścigi kartów. Czy też może dopiero obrodzi, ponieważ gdy piszę te słowa, wciąż jeszcze jakiś czas dzieli nas od premiery Crash Team Racing Nitro-Fueled. Dwie tak mocne marki debiutujące w tym samym roku w tak niszowym gatunku to w obecnych czasach jednak rzecz naprawdę niezwykła. Tą drugą jest oczywiście stający do wyścigu o tytuł najlepszego kierowcy ponaddźwiękowy jeż z firmy Sega, który w eleganckim niebieskim bolidzie z grupą Team Sonic Racing rozpoczyna rywalizację z wydanym już dość dawno i wciąż popularnym Mario Kart 8 Deluxe. Panie i panowie...

1

...włączcie swoje ulubione maskotki!

Lubię gry wyścigowe, nawet bardzo. Jednak nie tylko te absolutnie realistyczne, do których trzeba mieć nieraz istne pokłady cierpliwości, ale także te nieco prostsze, wymagające mniejszej liczby godzin, jakie należy poświęcić na ich naukę. A może właśnie przede wszystkim takie, w tym dość niszową rywalizację kartów, która – jak powszechnie wiadomo – najlepiej smakuje wtedy, kiedy bawimy się z grupą przyjaciół przy jednym telewizorze na podzielonym ekranie.

Twórcy gry Team Sonic Racing, doświadczona ekipa Sumo Digital, wiedzą o tym, ale postanowili udowodnić wszystkim, że równie intensywne doznania mogą towarzyszyć samotnikom. Domyślną wersją kariery w grze jest tryb drużynowy, który dzięki umiejętnie zbudowanym mechanikom interakcji pomiędzy zawodnikami tego samego zespołu daje wrażenie uczestnictwa w czymś więcej niż tylko pędzeniu przed siebie na złamanie karku. Owszem, nasza indywidualna pozycja ma jak najbardziej znaczenie, ale część gwiazdek pozwalających odblokowywać kolejne trasy otrzymamy tylko dzięki zrównoważonej jeździe w teamie.

2

Na czym taka jazda polega? Tu przede wszystkim uwidacznia się geniusz pomysłu deweloperów. Nie tylko możemy dzielić się z drużyną zebranymi po drodze przeszkadzajkami czy wspomagaczami, tak istotnymi i charakterystycznymi dla gatunku, ale również poprzez zachowanie na torze pomagać innym czy też korzystać z ich pomocy. Wsparcie otrzymujemy nawet wtedy, kiedy gramy solo, ponieważ sterująca kierowcami sztuczna inteligencja radzi sobie naprawdę przyzwoicie. To wprowadza do wyścigu element taktyczny.

Nasza ekipa składa się z trzech kierowców, z których każdy ma konkretne zadanie do wykonania. Pojazdy zostały bowiem podzielone na szybkie, usprawnione i potężne. W zależności od tego, na jaki się zdecydujemy, wyścig będzie się nieco różnić. Zadaniem szybkiego wozu jest częste driftowanie, pozostawiające za bolidem żółtą poświatę. Podążając za nią, nabieramy prędkości, aby w momencie jej opuszczenia wybić się dosłownie jak z procy. To jeden z przykładowych i bardziej widowiskowych sposobów współpracy, a jest ich jeszcze kilka, jak chociażby „odpalanie” wspólnej mocy po załadowaniu odpowiedniego paska umiejętności. Do tego dochodzi zbieranie pierścieni – niektóre z etapów wymagają dowiezienia odpowiedniej ich liczby, co dodatkowo komplikuje zawody.

3

W co się bawić, w co się bawić?

Jedną z trudniejszych konkurencji okazuje się rywalizacja o jak najlepszy czas lub punkty. Reguły zmieniają się diametralnie, a naszym zadaniem jest przejeżdżanie przez specjalne bramki dające dodatkowe punkty lub ich mnożniki. I o ile same wyścigi z reguły odbywają się na dość szerokich torach, pozwalających na pewną dozę szaleństwa, o tyle do tej konkurencji trzeba podejść poważnie, bo liczy się w niej przede wszystkim precyzja.

Zwolennicy wspólnych posiedzeń znajdą w grze także tryb rywalizacji na podzielonym ekranie, choć – przynajmniej w przypadku konsoli PlayStation 4 Pro – cierpi on z powodu animacji wyświetlanej jedynie w trzydziestu klatkach na sekundę, co dość wyraźnie i od razu rzuca się nieprzyjemnie w oczy. Na szczęście nie zapomniano również o fanach ścigania się przez internet, gdzie z pewnością chętnych do zabawy nie będzie brakować. Przynajmniej przez jakiś czas, no bo wiecie, nadjeżdża Crash...

Ogromną zaletą gry Team Sonic Racing jest dosłownie tona różnorakich przedmiotów do zdobycia. Od klaksonów, przez lakiery, aż po lepsze, a nawet legendarne części, w które możemy wyposażyć gokarta. Podbija to jego statystyki, co nie jest bez znaczenia przy odblokowywaniu kolejnych wyścigów. Poza tym drużynowy tryb kariery pozwala także odblokowywać poszczególne teamy, ponieważ – jak na grę z Sonikiem przystało – na początku jedynymi postaciami, w które możemy się wcielić, są wspomniany właśnie niebieski jeż, a także Tails i Knuckles.

4

Kawał dobrej ścigałki

Oddajmy Nintendo, co cesarskie – jego Mario Kart 8 pozostanie jeszcze przez jakiś czas pozycją oferującą najlepsze wyścigi gokartów, ale i Sega nie ma się absolutnie czego wstydzić. Team Sonic Racing jest świetną grą, dobrze przemyślaną i proponującą nowatorski tryb drużynowy dla jednego gracza, w którym bawiłem się wyśmienicie. Do tego dostępną na kilku platformach. Gdybym był poetą, to pewnie nawiązałbym do wiosennego powiewu świeżości, ale ponieważ nie mam takich ambicji, powiem po prostu, że zabawa jest bardzo fajna. Może trochę pokręciłbym tylko nosem na słabe poczucie prędkości, jednak to jedynie kropla wody w smakowitym, tłuściutkim rosole.

5

Plusy:

  1. bardzo dobry i wciągający tryb drużynowy przeznaczony dla jednego gracza;
  2. mechanika kooperacji na torze;
  3. śliczne lokacje i przyjemnie zaprojektowane tory;
  4. łatwy do opanowania model jazdy;
  5. mnóstwo gadżetów i lakierów do odblokowania.

Minusy:

  1. grze brakuje trochę poczucia prędkości;
  2. zabawa na podzielonym ekranie na PS4 Pro tylko w 30 klatkach na sekundę.

Gra Team Sonic Racing jest dostępna w wersji na PC, a także na konsole Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch.

Wymagania sprzętowe:

  • minimalne: Intel Core i3-4130T 2.9 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 4 GB RAM-u, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 32 GB HDD, Windows 7 64-bit;
  • rekomendowane: Intel Core i5-8600K 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz, 8 GB RAM-u, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza, 32 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro