Zdaniem eksperta

Tapicerowanie krzesła – DIY

Marzysz o oryginalnych meblach, a budżet nie pozwala na szaleństwa? Wykorzystaj to, co masz pod ręką i samodzielnie obij krzesła, dając im nowe życie. Wystarczy kilka podstawowych sprzętów i odpowiednie materiały.

Ewa Brzozowska Ewa Brzozowska / 07-11-2018

Przede wszystkim wybierz tkaninę tapicerską – wybieraj spośród materiałów odpornych na ścieranie, grubszych i wytrzymalszych niż „standardowe” tkaniny. Do tego gąbka tapicerska, najlepiej o gęstości T25 – jest to najbardziej uniwersalna pianka tapicerska. Drugim parametrem jest jej grubość, na siedzisko wybieramy gąbkę o grubości 3-5 cm, natomiast na oparcie 2-3 cm. Uzbrojeni w zszywacz tapicerski (wystarczy podstawowy model) możemy zabierać się do pracy.

Co będzie nam potrzebne?

Do tapicerowania krzesła potrzebujemy kilku rzeczy:

Krok 1. Odkręcamy siedzisko od reszty krzesła, jeśli jest taka możliwość. W moim egzemplarzu siedzisko było klejone z resztą stelaża, dlatego zdjęcie go mogło zaszkodzić konstrukcji – w takim wypadku postępujemy tak samo, tylko czeka nas trochę więcej gimnastyki. Zdejmujemy starą tapicerkę oraz gąbkę (jeśli gąbka jest w dobrym stanie i nie kruszy się, możesz ją zostawić). Wyjmujemy wszystkie zszywki z drewnianego stelaża.

krzeslo

Krok 2. Odrysowujemy kształt siedziska na gąbce oraz tkaninie. Gąbkę wycinamy nożem z dwucentymetrowym zapasem, a tkaninę z pięciocentymetrowym zapasem.

krzeslo

Krok 3. Z pomocą kleju tapicerskiego przyklejamy gąbkę do siedziska (pryskamy siedzisko i przykładamy gąbkę). Dajemy chwilę, by klej związał.

krzeslo

Krok 4. Układamy tkaninę na siedzisku i odwracamy drugą stroną. Zaczynamy tapicerowanie: mocno naciągając tkaninę, przypinamy ją w czterech, mniej więcej równo oddalonych od siebie, punktach. Brzeg tkaniny zakładamy do wewnątrz, pilnując, by całość wyglądała estetycznie. Dodajemy kolejne punkty, cały czas mocno naprężając materiał przed zszyciem.

krzeslo

krzeslo

krzeslo

Krok 5. Jeśli zdejmowaliśmy siedzisko, mocujemy je z powrotem do krzesła. Nasze krzesło jest gotowe! Od ciebie zależy, jak będzie wyglądać efekt, przy dostępnym wyborze tkanin, kolorów i wzorów, możliwości są nieograniczone.

krzeslo

krzeslo

krzeslo

krzeslo

krzeslo

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź, jakie propozycje możesz znaleźć na Allegro.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro