Tapetowe szaleństwo – szybka zmiana wystroju wnętrza

Tapety pojawiły się w Europie już XVI wieku. Stanowiły wówczas towar niezwykle drogi, ponieważ malowane były ręcznie. Najczęściej można je było ujrzeć w zamkach, pałacach lub w domach szlachciców. Kiedy upowszechnił się druk maszynowy, wyrób ten stał się bardziej dostępny także dla innych grup społecznych. Czasy świetności tapet w Europie przypadły na XIX i XX wiek.

Małgorzata Gadowska Małgorzata Gadowska / 07-04-2016

Wielki powrót

Wydawałoby się, że tak popularne w latach 80. tapety trafiły do lamusa. Nic bardziej mylnego! Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować ich wielki powrót, i to w całkiem nowym wydaniu. Kiedyś pokrywały całe ściany w pomieszczeniach, dziś natomiast stały się ciekawym elementem dekoracyjnym, uzupełniającym wystrój wnętrza. Stojąc przed półką z tapetami, możemy odczuwać lekki mętlik w głowie. Jaką wybrać? Papierową, flizelinową, winylową czy z włókien szklanych?

Jaką wybrać?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie chcemy ją zastosować. Pamiętajmy, że te papierowe można łatwo uszkodzić, ale ich plusem jest to, że bywają zmywalne. Winylowe natomiast pasują do wszystkich wnętrz i są idealne na nierówne ściany, są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Flizelinowe zaś są doskonałe do pomieszczeń, gdzie bywa głośno, ponieważ ich zaletą jest tłumienie hałasu. Jeśli jesteśmy alergikami, użyjmy tapety z włókien szklanych, które świetnie sprawdzą się także w łazienkach. Oprócz tych wymienionych, na rynku dostępne są również tapety strukturalne, bambusowe, samoprzylepne, tekstylne, jak i takie nadające się do malowania.

Pamiętajmy, aby przed zakupem dokładnie przeanalizować, czego tak naprawdę oczekujemy od tapety. Czy ma być ona tylko dodatkiem, czy jednak centralnym punktem wystroju? Od tego zależy, jaki wzór powinniśmy wybrać. Jeśli ma stanowić tylko dodatek, lepiej, aby była delikatna, natomiast jeśli chcemy, by zwracała uwagę, wybierzmy taką w mocnych kolorach i o wyrazistych wzorach.

Dzięki tapetom możemy również optycznie powiększyć wnętrze lub je podwyższyć. W małych pomieszczeniach użyjmy takich z niewielkim wzorem i koniecznie w jasnych barwach. Do podwyższenia wnętrza użyjmy tapet w pionowe pasy.

Jak położyć tapetę?

tapeta2.jpg

Przed położeniem tapety musimy odpowiednio przygotować ściany. Powinny być suche, czyste i gładkie. Jeśli wcześniej znajdowały się na nich inne tapety, usuńmy je dokładnie. Zrobimy to dzięki użyciu szpachelki oraz specjalnego płynu. Wybór kleju nie jest zadaniem trudnym, gdyż na rynku dostępne są i takie uniwersalne i takie przeznaczone do konkretnego rodzaju tapet. Przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, jednak generalnie znane są dwie metody nakładania. W pierwszej klejem smarujemy tapetę i następnie nakładamy ją na ścianę, w drugiej to właśnie ścianę smarujemy klejem i dopiero później nakładamy tapetę.

Metamorfoza niewielkim kosztem

Ta forma dekorowania mieszkania jest od paru sezonów bardzo popularna. Niewielkim nakładem czasu, pracy i pieniędzy możemy dać naszym pomieszczeniom nowe życie. Jeszcze jakiś czas temu wykorzystywane były tylko w salonach, w chwili obecnej coraz popularniejsze są również w kuchniach czy łazienkach.

Udekorowana w ten sposób ściana może wyznaczać granice miedzy jadalnią a salonem, być tłem dla kanapy bądź może wyróżnić część telewizyjną. Ciekawym pomysłem jest użycie fototapet. Dzięki nim możemy poczuć atmosferę Paryża, znaleźć się na moście w San Francisco czy poczuć klimat Toskanii. Wszystko zależy od naszych upodobań. Zdobiąc w ten sposób ściany w dziecięcym pokoju, sprawimy, że nasze pociechy przeniosą się w świat bajek lub mali sportowcy poczują się jak na stadionie.

Tapety sprawią, że nasze wnętrza staną się przytulne i wyjątkowe. Jeśli boimy się tapetować duże powierzchnie, spróbujmy na przykład nakleić pasy tapety. Czasami wystarczy jedna rolka tapety, aby zupełnie odmienić wnętrze.

Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Klasyczne, czarno-białe, kolorowe, z motywami kwiatowymi, krajobrazy, w formie komiksu – producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, nowych struktur. Wszystko po to, aby dotrzeć do większego grona odbiorców. Nikt z nas nie lubi monotonii – lubimy coś zmieniać, unowocześniać. Dlatego nie bójmy się eksperymentować. Spróbujmy ożywić nasze wnętrza za pomocą starego sprawdzonego sposobu, który dziś zyskał nową odsłonę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro