„Tam ci będzie lepiej” Ryszard Ćwirlej – recenzja

„Tam ci będzie lepiej” Ryszard Ćwirlej – recenzja

Ryszard Ćwirlej, znany dotąd z kryminałów tzw. neomilicyjnych, czyli z czasów PRL, książką „Tam ci będzie lepiej” przenosi nas w czasy dużo ciekawsze i otwiera cykl z nowymi bohaterami. Wielkopolska i Poznań, co prawda doczekały się już kilku autorów kryminałów retro, ale tą pozycją Ćwirlej nie tylko wchodzi z tarczą do tego grona, ale i zasługuje na duże brawa. To nie tylko opowieść o zbrodni, śledztwie, pełna też wątków szpiegowskich, ale przede wszystkim barwny obraz życia w mieście tuż po zdobyciu przez Polskę niepodległości.

Robert Frączek Robert Frączek / 23-11-2015

Poznań – miasto uczące się nowych porządków

Rok 1924, więc nie minęło jeszcze zbyt wiele czasu od wprowadzenia na te ziemie polskich rządów, wciąż czuje się klimat pruskiego drylu i czasem nawet tęsknotę za tamtymi czasami. Dla Niemców, którzy nagle musieli się wycofać z tych terenów, to tylko okres przejściowy – uważają, że prędzej czy później tu wrócą, bo Polacy nie są zdolni do rządzenia, a jedynie do knowań i buntu. Poznaniacy nadal równie dobrze znają niemiecki jak język polski, z dumą wspominają służbę w pruskiej armii i lepiej się dogadują z przyjaciółmi z okopów, choć teraz ich dzieli granica, niż z nowymi współpracownikami, którzy przybyli z Kongresówki. Ci drudzy jakoś nie chwytają tego, co dla rodowitych mieszkańców Wielkopolski jest oczywiste, są bardziej leniwi i mało konkretni. Ćwirlej ciekawie rozgrywa te różnice, pokazuje, na ile w różnych służbach mundurowych przeszłość jest dużo ważniejsza od teraźniejszości, a dzięki znajomościom załatwi się więcej niż drogą służbową.

Rzeźnik czy Kuba Rozpruwacz?

Na tym tle równolegle rozgrywają się dwa istotne wątki – morderstw dokonywanych na prostytutkach, które ktoś rozcina nożem niczym w rzeźni oraz dochodzenie w sprawie zaginionego oficera, który prowadził w jednostce śledztwo, mające wykryć szpiegów komunistycznych. Obie te sprawy połączą osoby komisarza Antoniego Fischera oraz jego zastępcy Albina Siewierskiego. Dwa zupełnie różne podejścia do prowadzenia dochodzenia, ale i podejścia do ludzi. Pierwszy z nich woli dogadać się ze światkiem przestępczym, jeżeli może pomóc w dotarciu do celu, drugi głupio wszystkich do siebie zraża, bo wydaje mu się, że przemocą więcej osiągnie. Powoli różne fragmenty układanki będą się ładnie składać, ale to nie znaczy, że tylko zagadka kryminalna sprawia tu przyjemność. Tak naprawdę czyta się to przede wszystkim jako świetną powieść pokazującą atmosferę tamtych czasów – miejsca, ludzi, sposób ich myślenia, gwarę. Ten właśnie klimat sprawia, że tak szybko dajemy się w powieść wciągnąć, i że potem tak trudno od niej się oderwać. Nawet jeżeli domyślamy się finału – nie znaczy to, że choćby na chwilę nudzimy się przy lekturze.

Za co kochamy kryminały retro?

Trzeba przyznać, że aż ślinka cieknie, gdy czyta się o tych wszystkich potrawach, które bohaterowie przy różnych okazjach spożywają. Od restauracji i wykwintnych obiadów, aż po ubogie posiłki biedoty czy półświatka. A przecież Ćwirlej pisze nie tylko o jedzeniu. Wszystko tu zaciekawia – stroje, zwyczaje, podejście do różnych spraw, dialogi... W tych ostatnich wsparciem dla ludzi spoza Wielkopolski może okazać się słowniczek przygotowany przez autora. Różne nacje, jedno miasto.

Kryminałów retro mamy już całkiem sporo. Co więc wyróżnia „Tam ci będzie lepiej” na ich tle? Na pewno nie jest tak mrocznie i ponuro, jak to się zdarzało np. Krajewskiemu. Tu więcej jest akcji, mamy przyjemność z umiejętnie budowanego napięcia. Postaci i wątków pobocznych jest sporo, ale wszystkie one fajnie układają się w całość. Dla kogoś to może być wada, bo lubi skupiać się na głównym bohaterze, ale mi akurat dużo bardziej podobało się pokazywanie wydarzeń z różnych punktów widzenia. W dodatku prawie każdy interesujący, dający się lubić... Naprawdę z niecierpliwością będę wypatrywał kolejne tomy z komisarzem Fischerem.Jeżeli od wersji papierowych wolicie e-booki, to dobrze się składa, bo i ceny kuszą. Mimo że to tytuł bardzo świeży, na Allegro „Tam ci będzie lepiej” jest do zdobycia już za 16,80 zł zarówno w formacie epub, jak i mob.

Źródło okładki: www.czwartastrona.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro