Tagi NFC, co dzięki nim możemy osiągnąć?

Tagi NFC, co dzięki nim możemy osiągnąć?

Technologia NFC (ang. Near Field Communication) na rynku mobilnym jest obecna od dość długiego czasu. Coraz większa liczba smartfonów oraz tabletów posiada moduł NFC. Niestety, większość osób nie wie, w jaki sposób można wykorzystać ten sposób komunikacji. Za chwilę postaram się wam jednak wyjaśnić, po co jest NFC i jakie niesie ze sobą korzyści.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 26-02-2015

Czym jest NFC?

Nazwę Near Field Communication możemy przetłumaczyć na język polski jako „komunikacja bliskiego zasięgu”. Jak sugeruje nazwa, NFC możemy wykorzystywać tylko na bardzo krótkie dystanse. W praktyce moduły NFC działają na odległość maksymalną do 20 centymetrów. Wiele osób myśli, że NFC może być używane wyłącznie do bezdotykowych płatności oraz transferu danych. Jak się jednak okazuje, z NFC możemy mieć znacznie więcej pożytku.

Jakie smartfony i tablety posiadają NFC?

Jeszcze do niedawna moduły NFC były domeną wyłącznie urządzeń z najwyższej półki cenowej. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, bo nawet sprzęty ze średniej półki nierzadko dysponują już łącznością NFC. Jako przykład można wymienić smartfony Samsung Galaxy Gore Prime czy LG G3 S oraz tablety Sony Xperia Z3 Tablet Compact, Asus Google Nexus 7 czy LG G Pad 10.1.

Tagi, czyli kreatywny sposób na wykorzystanie NFC

Czym w ogóle są tagi NFC? Te małe urządzenia przybierają przeróżne kształty. Czasami spotkamy je sprzedawane jako naklejki, a innym razem jako breloczki do kluczy. Po co nam w ogóle takie gadżety? Każdy tag możemy dowolnie skonfigurować. Zasada działania jest bardzo prosta – wiążemy z nimi konkretne funkcje, np. po zeskanowaniu konkretnego tagu mogą posłużyć do wielu celów. Jeśli chcemy, możemy np. umieścić tag NFC blisko wejścia do naszego domu. Po jego pierwszym zeskanowaniu (podczas wchodzenia do domu) możemy np. uruchamiać Wi-Fi w smartfonie, wyłączać Bluetooth, zmniejszać głośność dzwonka, itp. Po drugim zeskanowaniu da się np. ustawić wyłączanie Wi-Fi, włączanie Bluetootha oraz maksymalne pogłośnienie dzwonka. To oczywiście nie koniec miejsc, w których możemy wykorzystywać tagi NFC. Równie dobrze da się je zainstalować np. w samochodzie. Zeskanowanie tagu może spowodować, że nasz smartfon np. połączy się z żądanym przez nas urządzeniem Bluetooth lub odpali aplikację do nawigacji GPS. A co powiecie na używanie NFC np. w siłowni? Zeskanowanie tagu w tym miejscu może np. uruchamiać naszą ulubioną, przeznaczoną do ćwiczeń playlistę. Naturalnie miejsc do wykorzystania NFC jest nieskończenie wiele. Ot, choćby sypialnia, gdzie odpowiednio zaprogramowany tag NFC może odpalać tryb samolotowy w smartfonie, gdy idziemy spać, lub go wyłączać, gdy się budzimy. Wielu użytkowników stosuje też tagi NFC jako breloki do kluczy. Skanując je, możemy zaprogramować takie funkcje, których nam się po prostu nie chce wykonywać, wchodząc do menu smartfona (np. wyłączać i włączać Wi-Fi). Dzięki różnemu oprogramowaniu (np. Tasker, Wol Wake on Lan Wan czy Trigger) mamy jeszcze większą możliwość ingerowania w czynności związane ze skanowaniem tagów NFC. Co powiecie np. na to, aby po wejściu do mieszkania automatycznie włączał się wasz komputer lub laptop? Proszę bardzo – wystarczy, że skorzystacie z trzech wcześniej wspomnianych aplikacji. Jak widzicie możliwości są praktycznie nieograniczone. Szkoda tylko, że tak niewiele osób z nich korzysta.

Ceny tagów NFC

Na szczęście w tej kwestii nie musimy się martwić o wielkie wydatki. Tagi NFC to proste urządzenia, składające się z anteny oraz niewielkiego chipu. Ceny tych gadżetów (w zależności od ich formy) kształtują się od kilku do kilkunastu, a w rzadkich przypadkach do kilkudziesięciu złotych.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro