Tablety graficzne powyżej 1000 zł (przegląd)

W przypadku architektów, grafików i fotografów – prezentowane w tym tekście urządzenia z pewnością spełnią ich oczekiwania i potrzeby. Czym się kierować podczas wyboru i który model będzie odpowiedni? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w artykule.

Paweł Karwowski Paweł Karwowski  / 10-11-2015

Ekran – rzecz ważna

Zanim przejdziemy do części, w której omówimy najciekawsze modele, przybliżmy sobie kilka istotnych zagadnień. Jednym z nich jest wielkość powierzchni tabletu, na jakim zamierzamy pracować. W przypadku tabletów profesjonalnych, waha się ona w granicach od około 9 do nawet 30 cali. Oczywiście te największe sprawdzają się w przypadku grafików, projektujących obrazy wielkoformatowe, w których każdy najmniejszy nawet szczegół odgrywa istotną rolę. Nie powinna więc dziwić ich cena – kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tablety mniejsze, w rozmiarze do 13 cali, można z kolei uznać za w pełni mobilne. Sprawdzą się w przypadku osób, które na co dzień sporo podróżują, w tym również do klientów, a w międzyczasie tworzą projekty lub nanoszą na nie zmiany. Tablety z przedziału 13 do 20 cali nadają się do pracy typowo biurowej, lecz na mniejszą skalę niż ma to miejsce w przypadku tych najdroższych. To właśnie ze względu na cenę warto rozważyć zakup modelu pośredniego.

Oprogramowanie

Tablety graficzne, podobnie jak komputery, mają oprogramowanie. Warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru. Nie mam w tym przypadku na myśli systemu operacyjnego, ale specjalistyczne programy graficzne dołączone często do danego modelu podczas zakupu. Pozwalają one na tworzenie dobrych projektów. Jednym z nich jest chociażby Autodesk Sketchbook. Niemniej, w kwestii wyboru oprogramowania wiele zależy od potrzeb użytkownika. Do tworzenia projektów architektonicznych bądź modeli 3D i tak skorzystać należy z programów kupowanych osobno, kosztujących przy okazji niemałe pieniądze. Podobnie w przypadku rozbudowanych projektów graficznych. Szczególnie więc osoby, które dopiero przechodzą na level PRO, powinny zwrócić uwagę na to, czy dołączony fabrycznie program do cyfrowej obróbki graficznej spełnia ich wymagania i jest przyjazny w obsłudze. Jak to się mawia – lepiej go mieć, niż nie mieć. Zwłaszcza jeśli nie wpływa to na cenę samego urządzenia.

Łączność

Jeśli mieliście już do czynienia z tabletami z niższej półki cenowej, wiecie, jak ważny jest nawyk spoglądania na monitor w trakcie pracy. To właśnie umiejętność podzielnej uwagi sprawia, że możecie zamieniać swoje wizje na rzeczywiste projekty. W przypadku graficznych tabletów profesjonalnych – zwłaszcza gdy mowa o najdroższych modelach – będziecie musieli z powrotem wrócić do pierwotnego nawyku bezpośredniego rysowania. Mają one w wielu przypadkach ekran multimedialny, to znaczy taki, na którym widzicie efekty swojej pracy. Niemniej, łączność z komputerem jest w tym przypadku również bardzo ważna – na większym monitorze widzicie przecież lepiej detale, a poza tym może ona pozwolić wam na bezpośrednie przesyłanie projektów do chmury lub na dysk twardy. Bluetooth i współpraca z najnowszymi systemami operacyjnymi są więc wskazane, a nawet – niezbędne.

Rekomendowane modele

Aby najlogiczniej uporządkować profesjonalne tablety graficzne na liście, zasugerujmy się przede wszystkim ceną. To ona pociąga za sobą bardziej lub mniej rozbudowany zakres funkcji dostępnych w tablecie. Niech nie dziwi nikogo obecność w zestawieniu tylko i wyłącznie tabletów firmy Wacom – wiedzie ona prym w dziedzinie ich projektowania i ma naprawdę niewielką konkurencję, zwłaszcza jeśli chodzi o tablety dla profesjonalistów.

  • Wacom Intuos Pro – to w zasadzie cała seria tabletów graficznych, w której znajdziemy trzy modele różniące się przede wszystkim wielkością ekranu. Producent nadał im sygnaturę od angielskich określeń: small, medium, large – czyli mały, średni i duży.Seria Intuos Pro sprawdzi się przede wszystkim w przypadku grafików i fotografów. Jej główną zaletą jest bezprzewodowa łączność z komputerem, umożliwiająca mobilną pracę, oraz rozpoznawanie aż 60 stopni nachylenia rysika. 2048 stopni czułości nacisku piórka daje z kolei ogromną precyzję ruchu. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakiej wielkości ekran będzie dla nas optymalny. Ceny, w zależności od powierzchni roboczej, wahają się od 1000 do 1800 złotych.

  • Wacom Cintiq 13HD – to tablet o przekątnej ekranu 13,3 cala należący do grupy tabletów interaktywnych. Oznacza to, że nasze projekty możemy tworzyć bezpośrednio na jego ekranie w czasie rzeczywistym. Rozdzielczość Full HD, oferowana przez to urządzenie, w połączeniu z 16,7 milionami wyświetlanych kolorów pozwala na naprawdę szczegółową pracę, a kąt widzenia 178 stopni czyni je idealnym narzędziem dla grafika, tworzącego projekty trójwymiarowe. Podobnie jak wersja Intuos, Cintiq oferuje 2048 stopnie nacisku oraz rozpoznawanie ukośnej kreski. Na plus zaliczyć należy także dołączoną podstawkę biurkową, dającą możliwość wyboru spośród 4 kątów nachylenia oraz w pełni programowalne przyciski – zarówno tabletu, jak i rysika. Cena – nieco ponad 3000 złotych. Warto dodać, że w tej serii znajdziemy również większe tablety, o przekątnej ekranu, dochodzącej do nawet 27 cali. Różnią się oczywiście ceną.

  • Wacom Cintiq 13HD Touch – powtórzenie w tekście, pomyłka? W żadnym wypadku. Cintiq 13HD w wersji Touch to zupełnie inna jakość. Dzięki obsłudze multidotyku umożliwia pracę z urządzeniem przy równoczesnej obsłudze dłonią. Oznacza to, że możemy szybko i wygodnie powiększyć obraz, by pracować z detalem. Ogólnie – jest to funkcja bardzo przydatna osobom rysującym i retuszującym szczegółowo zdjęcia. Warto za nią dopłacić ponad 1000 złotych. Reszta – bez zmian – specyfikacja identyczna jak w przypadku wersji podstawowej 13HD.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro