Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Szykujemy taras do lata – jak odnowić deski?

Taras to zdecydowanie źródło wielu przyjemności, zwłaszcza latem, kiedy możemy cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Co zrobić, jeśli na tarasie mamy wyblakłe deski, zszarzałe drewno, zarysowaną powierzchnię, a całość nie prezentuje się zbyt elegancko?

Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak 04-07-2018

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter

Szykujemy taras do lata – jak odnowić deski?

Co będzie potrzebne do odnowienia tarasu?

Dobra wiadomość jest taka, że do odnowienia desek tarasowych nie potrzebujemy profesjonalnego, specjalistycznego sprzętu, a wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie nabyć przez Internet. Potrzebne nam będą akcesoria do wyczyszczenia i malowania tarasu. Czyli:

  • Szczotka z twardym włosiem – jeśli taras nie jest ogromny, to szczotka i silne dłonie w zupełności wystarczą. Jeśli nie mamy ochoty myć tarasu na kolanach lub jego powierzchnia jest znaczna, to można poratować się myciem ciśnieniowym. Wszystko też zależy, w jakim stanie jest taras. Jeśli jest zadaszony, to mamy dużą szansę, że jego stan jest całkiem dobry.

  • Papier ścierny lub szlifierka – będą potrzebne, jeśli dokonujemy wtórnej impregnacji na warstwę lakieru bądź lakierobejcy. Wyjątkiem jest olej do drewna, który głęboko wnika w materiał. W przypadku każdej kolejnej impregnacji wystarczy, że nałożymy nową warstwę oleju na drewno. Nie ma konieczności szlifowania.

  • Pędzle i wałki do nakładania lakieru – używamy tego, czym wygodniej nam nakładać olej bądź inny środek do impregnacji.

  • Olej do drewna, lakier, lakierobejca – wybór środków do impregnacji drewna tarasowego jest ogromny. Ciężko się w tym połapać, dlatego należy wyjść od pytania, w jakim stanie jest taras i jakiego efektu oczekujemy. Jeśli taras jest bardzo zniszczony, łuszczy się farba, są liczne przetarcia, to deski należy zeszlifować i można zaimpregnować je lakierem, lakierobejcą lub olejem do drewna. Jeśli taras jest w dobrym stanie i zależy nam na odświeżeniu, najlepiej sprawdzi się olej do drewna.

Odnawianie tarasu krok po kroku – przewodnik dla początkujących

  1. Zakładamy, że nasz taras jest dość zniszczony, farba odchodzi i łuszczy się, w miejscach częstego użytkowania jest wręcz starta. Pierwszym krokiem będzie zeszlifowanie farby już istniejącej. Możemy wykorzystać zwykły papier ścierny, ale jeśli taras jest duży, to wygodniej i szybciej pozbędziemy się starej powłoki, używając szlifierki.

  2. Następnie należy bardzo dokładnie oczyścić taras – usunąć pozostałości po szlifowaniu i najmniejsze zabrudzenia.

  3. Kolejnym krokiem jest umycie tarasu za pomocą szczotki. Możemy użyć także metody ciśnieniowej.

  4. Taki zeszlifowany i czysty taras możemy w końcu pomalować. Z pewnością dla wielu osób dylematem będzie, jaki środek wybrać. Możemy użyć oleju do drewna, np. Altax, Remmers Pflege, lub lakierobejcy, np. V33. Warto jednak pamiętać, że ta ostatnia powoduje z czasem pewne niedogodności, np. widoczne mogą stać się przetarcia, gdyż lakierobejca nie jest odporna na ścieranie.

W miejscach częstego użytkowania – przy drzwiach, w okolicy stołu czy krzeseł – lakier może najszybciej się ścierać i łuszczyć. Można temu zaradzić, pokrywając lakierobejcą dodatkową warstwę lakieru dedykowanego podłogom zewnętrznym. Niewątpliwym plusem jest fakt, że malując deski tarasowe lakierobejcą, możemy zmienić ich kolor, a tym samym dokonać dużej metamorfozy tarasu.

Olej do drewna także może nieznacznie zmienić kolor, ale mowa tu raczej o odcieniach drewna, a nie całkowitej zmianie wyglądu tarasu. Zaletą oleju jest natomiast to, że nie wymaga szlifowania. Gdy po roku chcemy ponownie zaimpregnować taras, wystarczy, że nałożymy kolejną warstwę.

  1. Przechodzimy zatem do malowania. Zawsze nakładamy środek do impregnacji wzdłuż słojów drewna. Zwróćmy uwagę, aby nie nabierać zbyt dużo środka na pędzel lub wałek. Łatwiej dołożyć trochę środka, niż usuwać jego nadmiar z desek. Zakładając, że będziemy olejować nasz taras, musimy pamiętać o usuwaniu nadmiaru oleju po całkowitym nałożeniu go na deski. Należy także zachować odstęp pomiędzy nakładaniem każdej kolejnej warstwy. Często jest to ok. 6 godzin. Warto tu postępować według zaleceń producenta środka.

Na co zwrócić uwagę?

Nie można impregnować tarasu, gdy pada deszcz i jest dżdżysto – to oczywiste, ale nie można także robić tego, gdy temperatura przekracza 30 stopni lub spada poniżej 5 stopni.

Równie ważne w nakładaniu oleju do drewna jest to, aby zachować odpowiedni odstęp między kolejnymi warstwami.

Dzięki nowoczesnym środkom do impregnacji odświeżenie tarasu jest proste i wygodne. Jedno popołudnie i możemy cieszyć się pięknym, wyglądającym jak nowy tarasem.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro