Szydełkowanie dla początkujących

Robienie na drutach czy szydełkowanie, to zajęcia idealnie wpasowujące się w długie, jesienno-zimowe wieczory. Druty wydają się bardzo skomplikowane. Faktycznie, wymagają sporo cierpliwości i skoordynowania ruchów dłoni na wysokim poziomie. A jak jest z szydełkiem? Czy to hobby, któremu warto poświęcić swój czas i energię?

Katarzyna Lipska Katarzyna Lipska / 10-01-2017

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak, choć początki bywają równie trudne, jak w przypadku robienia na drutach. Nie ma się co łudzić – na zapierające dech w piersiach efekty trzeba będzie trochę poczekać. Byle nie z założonymi rękami! Szydełkowanie to umiejętność, którą rozwija się jedynie przez praktykę. Należy więc próbować, trenować i nie zniechęcać się niepowodzeniami, a efekty z czasem przyjdą same.

Na co zwrócić uwagę, wybierając włóczkę?

Przygodę z szydełkowaniem dobrze będzie zacząć od zgromadzenia wszystkich niezbędnych akcesoriów. By pierwsze próby nie były męczarnią, najrozsądniej będzie kupić włóczkę o średniej grubości, nie za grubą i nie za cienką. Najlepsze do nauki będą takie o parametrach 200-300 m/100 g. Brzmi tajemniczo? Bez obaw – to szyfr zupełnie zrozumiały w handlu tym towarem. Choć mogłoby się wydawać, że kolor jest bez znaczenia i możesz go wybrać dowolnie, doświadczone w tej materii specjalistki podpowiadają: na pierwszy raz wybieraj tylko jasne kolory! Dlaczego? Dlatego, że na jasnych kolorach znacznie lepiej i wyraźniej widać wszystkie oczka, co zdecydowanie pomaga w nauce. Na jeden szalik potrzebny będzie jeden motek włóczki – to koszt ok. 8-10 zł.

Wybierz odpowiednie szydełko

W centrum uwagi powinno jednak znaleźć się narzędzie, które ze wspomnianej włóczki pomoże ci wyczarować prawdziwe cuda. Przy wyborze szydełkawarto zwrócić uwagę na etykietę wybranej włóczki – producent zazwyczaj poleca idealny do niej rozmiar. Nie warto kupować szydełek droższych niż ok. 10 zł. Nie są w niczym lepsze od tych mieszczących się w takim przedziale cenowym. Jeśli chodzi o materiał wykonania, eksperci stanowczo odradzają plastikowe, puste w środku szydełka. Najlepsze będą te wykonane w całości z metalu, z mocnego akrylu lub z drewna. Radzą też zwrócić uwagę na wykończenie narzędzia – ważne, by nie miało tzw. zadziorów, które mogą uszkodzić włóczkę. Lepiej też nie zaczynać od bardzo popularnych szydełek z białą rączką – można je łatwo złamać, gdyż metalowa część jest po prostu przyklejona do plastikowego uchwytu.

Jak i z czego się uczyć?

Gdy skompletujesz już swój szydełkowy warsztat, czas przystąpić do pracy. Jeśli masz w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, kto pasjonuje się szydełkowaniem, najprościej będzie poprosić taką osobę o pomoc. Nie zawsze jest to możliwe – dlatego z odsieczą przybywa Internet.Mnóstwo przystępnych tutoriali znajdziesz w serwisie YouTube. Tam krok po kroku, w wolnym tempie mistrzowie szydełkowania podzielą się z tobą swoją wiedzą. Niezastąpioną skarbnicą informacji są też blogi poświęcone rękodziełu. Często prowadzone przez kobiety, które też niedawno zaczynały szydełkować– wiedzą więc, z czym się zmagasz i na jakie sprawy zwrócić uwagę.

Kiedy opanujesz już podstawy, możesz śmiało pokusić się o bardziej skomplikowane projekty. Niepozorne szydełko daje naprawdę ogromne możliwości – z jego pomocą stworzyć można nie tylko dodatki do stroju, takie jak szalik czy beret, ale też przepiękne, oryginalne zabawki, serwetki, ozdoby choinkowe… W Internecie oraz w starych podręcznikach i czasopismach znaleźć można mnóstwo wzorów o różnym stopniu trudności. Umiejętność szydełkowania pozwoli ci więc samodzielnie tworzyć niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju upominki dla twoich najbliższych. Trzymamy kciuki!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro