Szpic miniaturowy - poradnik właściciela
Zdaniem eksperta

Szpic miniaturowy - poradnik właściciela

Mały, puchaty, sama słodycz. Chociaż wydawałoby się, że szpic miniaturowy zaliczany będzie do kategorii psów ozdobnych i do towarzystwa, nic bardziej mylnego! Pomeraniany zalicza się do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, z czego wynika ich dobre zdrowie, ale też nieugięty charakter. Małe i bardzo związane z właścicielem potrafią też postawić na swoim.

udostępnij

Maria GeremekMaria Geremek / 21-08-2019

Opis rasy

Szpice miniaturowe to małe pieski, do 3 kg wagi. Charakteryzują się drobną budową ciała i puszystą sierścią z bogatym podszerstkiem. Pomeraniany są mocno związane z właścicielem i nieufne wobec obcych. Z uwagi na to, że wywodzą się od psów pierwotnych, są też uparte i dość trudne do nauki, jednak bardzo odważne. Jak wiele małych psów, nic sobie nie robią ze swojego rozmiaru, w związku z czym nie boją się starć nawet z większymi psami. Pomeraniany nie są psami stróżującymi tylko ze względu na swoje rozmiary, ale gdyby nie to, na pewno idealnie sprawdziłyby się w tej roli – są bardzo czujne i lubią szczekać, nic nie uchodzi ich uwadze.

Wybór szczeniaka

Podobnie jak przy wyborze innych psów rasowych, najważniejszy jest wybór dobrej, sprawdzonej hodowli. Chociaż szpice nie mają wielu chorób genetycznych, to warto wybrać szczeniaka po przebadanych rodzicach. Niestety małe rozmiary i uroczy wygląd powodują, że pomeraniany są bardzo chętnie kupowane, a co za tym idzie, pseudohodowcy oferują szczeniaki po niesprawdzonych rodzicach gdzie się da. Pamiętajmy, że decydując się na zakup rasowego psa, musimy liczyć się z kosztami, a więc zakup psa „rasowego bez rodowodu” za pół ceny jest nie tylko wspieraniem pseudohodowli, ale również zagrożeniem dla naszego przyszłego szczeniaka. Szczeniaki i ich rodzice z takich hodowli nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a co za tym idzie, na nas spadnie późniejszy obwiązek nadrabiania zaległości i leczenia psa, czyli regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Zdrowie szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe należą do zdrowych psów, wśród najczęściej wymienianych chorób są zwichnięcie rzepki czy zapadnięcie tchawicy. Są to częste choroby wielu małych ras, które odpowiednio diagnozowane można leczyć objawowo lub chirurgicznie. Obie choroby powiązane są z zaburzeniami w produkcji i budowie chrząstki, dlatego wsparcie żywieniowe preparatami z chondroityną i glukozaminą może wspomagać leczenie. Kolejnym schorzeniem, które występuje u wszystkich szpiców, jest łysienie X. Patogeneza choroby nie jest do końca znana, ale związana jest z reakcją mieszków włosowych na hormony i powoduje łysienie, które zazwyczaj obejmuje ogon tylne kończyny czy szyję i może pojawiać się już u młodych zwierząt, u których rozpoczyna się aktywność hormonów płciowych. Jeśli nasz pupil nadmiernie linieje, warto udać się do gabinetu weterynaryjnego – lekarz, przeprowadzając badania dodatkowe, będzie w stanie wykluczyć wszelkie inne przyczyny łysienia i wybierze odpowiednie leczenie dla naszego psa.

Zabawa ze szpicem miniaturowym

Pomeraniany są bardzo związane z właścicielem, właśnie dlatego często zamiast zostawać same w domu, są zabierane przez właścicieli ze sobą. Dzięki małym rozmiarom nie ma problemu, aby zabrać w podróż, czy nawet do samolotu. Wystarczy dobrać odpowiednią torbę lub transporter i można zabierać je ze sobą wszędzie. Niektórzy właściciele decydują się też na domową kuwetę dla psa, co w przypadku tak małych piesków, jak pomeraniany nie jest złym pomysłem – zimą lub w trakcie niepogody szpice miniaturowe narażone są na wyziębienie. Na spacerach trzeba również uważać na inne, większe psy, bo z uwagi na ich zaczepny charakter potrafią stanąć do walki z dużo większymi psami. Decyzja o domowej kuwecie jest czasem konieczna, jednak nie zapominajmy, że są to dość aktywne pieski, dlatego, nawet jeśli odpuszczamy spacer, musimy poświęcić naszemu pupilowi trochę czasu na zabawę. Do zabawy nadają się wszelkie psie zabawki dopasowane wielkością do naszego psa.

Pielęgnacja sierści szpica miniaturowego

Mimo dobrego zdrowia, szpice nie są całkiem bezobsługowe. Długa sierść wymaga regularnej, cotygodniowej pielęgnacji, konieczne mogą być też wizyty u psiego fryzjera w celu przycięcia zbyt długich włosów. Najważniejsze jest więc przyzwyczajanie naszego psa od szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych takich jak kąpiele czy czesanie – ułatwi nam to znacząco pracę w przyszłości. Do wyczesywania gęstego podszerstka przyda się furminator. Wsparciem dla dobrego wyglądu sierści mogą być też preparaty z kwasami omega-6 i omega-3, czy karmy przeznaczone dla psów, które wspierają skórę i sierść.

Szpic miniaturowy dobrze nadaje się dla osób mieszkających w małych mieszkaniach, które nie mogą sobie pozwolić na dużego psa. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na silny charakter mogą nie nadawać się dla dzieci, a ich silne przywiązanie do właściciela sprawia, że raczej powinniśmy zabierać go ze sobą w podróże niż zostawiać samego w domu. Mimo że mały, nadal jest to pies, który tak jak te duże, wymaga uwagi i pielęgnacji.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro