Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

„Szmaragdowa tablica” Carla Montero – recenzja

„Szmaragdowa Tablica” jest dopiero drugą powieścią hiszpańskiej pisarki, lecz już została okrzyknięta bestsellerem. Historyczno-sensacyjna opowieść o zagubionym dziele sztuki, tajemnicach nazistów i wątku miłosnym przyciągnęła wielu czytelników oczarowanych poruszającą historią.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 26-11-2014

Akcja w powieści toczy się dwutorowo. Na samym początku poznajemy Anę, pracownicę Muzeum Prado. Jej partner, Konrad, jest niemieckim milionerem kolekcjonującym dzieła sztuki. To właśnie on wręcza jej list z czasów II wojny światowej, dzięki któremu bohaterka wpada na trop tajemniczego obrazu. Ana za namową Konrada wyrusza na poszukiwania malowidła. Współczesna historia przeplata się z wątkiem historycznym. Sarah Bauer to młoda żydówka, mieszkająca w Paryżu podczas niemieckiej okupacji. Jej losy skupiają się wokół obrazu, który od lat chroniony był przez jej rodzinę, a który stał się celem poszukiwań nazistowskiego majora SS, Georga von Bergheima. Wątkiem łączącym obie historie jest tajemniczy obraz Astrolog, którego autorstwo przypisywane jest renesansowemu malarzowi Giorgionowi. Dzieło podobno skrywa wielką tajemnicę.

Miłość, wojna i niezwykły obraz

Historie miłosne rozgrywające się w trakcie wojny wzbogacone o tajemnice, wielkie dzieła sztuki i mroczne sekrety są z reguły skazane na sukces. Tak też stało się w przypadku „Szmaragdowej Tablicy”. Carla Montero umiejętnie wykorzystuje możliwości, jakie daje wielotorowa historia. Niestety wątek współczesny wypada zdecydowanie gorzej od historycznego. Winne mogą być postacie, które są momentami zbyt jednowymiarowe. Na szczęście historia z czasów II wojny światowej zdecydowanie podnosi poziom powieści. Okrucieństwo wojny, zakazana miłość oraz życie w okupowanym Paryżu opisane są wyjątkowo umiejętnie i potrafią wciągnąć po uszy. Powieść czyta się szybko, mimo niekiedy zbyt długich opisów. I chociaż w pewnym momencie bardziej doświadczony czytelnik zaczyna się domyślać zakończenia, to książka z pewnością warta jest przeczytania.

„Szmaragdowa Tablica” jest powieścią napisaną sprawnie, kuszącą niezwykłą historią, zarówno historyczną, jak i sensacyjną. Wątek miłosny z pewnością poruszy wielu czytelników, którzy będą kibicować bohaterom. Jest to książka idealna na jesienne wieczory, z którą można usiąść w fotelu i zanurzyć się we wciągającej historii.

Źródło okładki: www.rebis.com.pl
podziel się