Szkodniki drzew ziarnkowych

Szkodniki drzew ziarnkowych

Drzewa ziarnkowe (jabłonie i grusze) to jedna z najważniejszych grup roślin sadowniczych. Spotyka się je na szeroką skalę w produkcji profesjonalnej i niemal w każdym przydomowym ogrodzie. Uzyskanie wysokich plonów jest możliwe przy wykonywaniu różnorodnych zabiegów ochronnych, w tym ograniczających występowanie szkodników.

udostępnij

Krzysztof KokotKrzysztof Kokot / 10-11-2017

Jabłonie i grusze mogą być atakowane przez szkodniki pomimo właściwej pielęgnacji. Oczywiście odpowiednimi działaniami (zrównoważone nawożenie, regularne cięcie i formowanie, dbanie o jakość gleby) da się ograniczyć takie ryzyko, jednak nie można w pełni mu zapobiec. Na obu gatunkach często występują te same szkodniki. Jeśli drzewa rosną w sąsiedztwie, szybko może dojść do masowej gradacji. Co najbardziej zagraża jabłoniom i gruszom?

Szkodniki powszechnie spotykane w ogrodzie i sadzie

W uprawach sadowniczych częstym problemem, zwłaszcza w okresie susz, jest przędziorek. Roztocza są łatwe do rozpoznania – mają postać ciemnych punkcików – „kropek”. Występują masowo, tworzą na liściach i pędach delikatne pajęczynki. W wyniku ich żerowania na górnej stronie blaszek liściowych pojawiają się drobne plamki, które z czasem zlewają się. Liście żółkną i opadają. Szkodniki można zwalczać poprzez użycie preparatów Apollo, Magus lub Ortus.

Inną uporczywą grupą szkodników są mszyce. Owady posiadają drobne, wydłużone ciało (najczęściej zielone, szare lub brunatne) i dość długie, cienkie odnóża. Żerują na różnych częściach roślin (zwykle na liściach), wysysając sok. Zaatakowane liście i pędy ulegają deformacji. Przy masowej inwazji dochodzi do zahamowania wzrostu drzew. Ponadto mszyce wydzielają lepką spadź, która jest częstą przyczyną występowania chorób grzybowych i wirusowych.

Podobne objawy powoduje kuzyn mszyc – miodówka. Oba gatunki zwalcza się, stosując preparaty Decis, Karate Zeon, Calypso, Mospilan i Pirimor. W pierwszym przypadku zabieg należy wykonać po pojawieniu się szkodników, w drugim – w fazie pękania pąków lub w początkowej fazie zielonego pąka.

Szkodniki o „sprecyzowanych” potrzebach

Do groźnych szkodników drzew ziarnkowych należą kwieciak jabłkowiec i kwieciak gruszowiec. Larwy tych chrząszczy wyjadają wnętrze pąków, co powoduje ich zasychanie. Wiosną z nadgryzionych pąków wypływają krople soku. Szkodniki powinno się zwalczać zarówno w fazie larwalnej, jak i imago. Dorosłe osobniki wyłapuje się w okresie wczesnowiosennym (gdy pąki pękają), strząsając je na płachtę. Później wykonuje się zabiegi chemiczne – pomiędzy fazą pękania pąka a fazą zielonego pąka. Do zwalczania kwieciaków stosuje się między innymi preparaty Calypso i Wojownik. Z reguły opryskiwanie jest konieczne w latach słabego kwitnienia jabłoni i grusz. Drzewa ziarnkowe trzeba ponadto chronić przed owocówką jabłkóweczką i zwójkami. Gąsienice owocówek żerują we wnętrzach owoców, a zwójek na blaszkach liściowych. W pierwszym przypadku dochodzi do zepsucia owoców, w drugim do zahamowania wzrostu, a czasem do ogałacania drzew. Aby ograniczyć populację owadów dorosłych, od maja do sierpnia w sadzie powinno się wieszać pułapki feromonowe (w celu kontroli przylotów). Szkodniki zwalcza się, stosując środki Karate Zeon, Sherpa, Runner lub Steward.

Innym żarłocznym motylem (żerującym w fazie larwalnej) jest namiotnik jabłoniowy. Łatwo go rozpoznać, gdyż wychodzące na żer gąsienice otoczone są charakterystycznym oprzędem obejmującym końce pędów, a nawet całe gałęzie. Owady szkieletują liście, zjadając górną stronę blaszki liściowej (i miękisz), a pozostawiając dolną. Opryski (Decis, Fastac) powinno się wykonywać w fazie różowego pąka.

Profilaktyka walki ze szkodnikami

Drzewa ziarnkowe – zwłaszcza na mniejszym areale – warto profilaktycznie chronić przed szkodnikami, wykorzystując ekologiczne preparaty (kupowane w sklepach lub domowej roboty). Szczególnie skuteczne są środki oparte na bazie oleju parafinowego, szarego mydła oraz pokrzywy.

Walka z różnorodnymi problemami drzew ziarnkowych, w tym ze szkodnikami, powinna być prowadzona przez cały rok. Tylko w ten sposób można spodziewać się wysokich i przede wszystkim zdrowych plonów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro