Szkło – materiał, który odmieni twoje mieszkanie

Jeszcze do niedawna szkło uznawane było za materiał kruchy i niezwykle delikatny. Na szczęście stereotyp ten odszedł w zapomnienie, a teraz szkło używane jest bardzo chętnie do aranżacji wnętrz. Z uwagi na to, że jest to materiał elegancki, a jednocześnie uniwersalny, znakomicie pasuje zarówno do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Podpowiadamy, jak go wykorzystać.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 28-05-2015

Zastosowanie szkła w aranżacji przestrzeni

Wbrew pozorom szkło to materiał bezpieczny i trwały, co odzwierciedla się w jego zastosowaniu w najróżniejszych dziedzinach. Począwszy od niecodziennej architektury i sztuki aż po elementy życia codziennego. Poza tym rynek oferuje wiele różnych rodzajów szkła, dzięki czemu materiał ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Zadaniem szkła nie jest tylko wpływanie na funkcjonalność, ale przede wszystkim ma ono za zadanie upiększać wnętrze. Szkło coraz częściej zastępuje tradycyjne materiały wykończeniowe w nowoczesnych kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych rozwiązań, jest w stanie optycznie powiększyć lub rozjaśnić dane wnętrze, dając olśniewający efekt końcowy.

Szkło – jak je wykorzystać?

szklo_w_mieszkaniu_2.jpg

Jak już wyżej wspomniano, szklane elementy możemy spotkać w każdym pomieszczeniu i praktycznie w każdym stylu. Występuje wiele odmian szkła, ale te znajdujące zastosowanie głównie w pomieszczeniach mieszkalnych to szkło artystyczne bądź użytkowe. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej umieszcza się wykonane z nich szklane stoły, blaty czy też panele ścienne, które oprócz standardowych założeń, jakimi są estetyczne walory, mają również zapewniać sterylność. Ze szkła przygotowuje się także drzwi do szaf wnękowych, a nawet armaturę łazienkową w postaci umywalek. Przezroczysta umywalkadzięki właściwości przepuszczania i rozpraszania światła wygląda niezwykle subtelnie, a jeśli dodatkowo wykorzystamy naturalne właściwości szkła i skierujemy na nią światło o zmiennym kolorze, stanie się ona niezwykłym elementem dekoracyjnym. Nie sposób nie wspomnieć o wszelkich szklanych dodatkach, jakimi są małe dzieła sztuki, takie jak szklane obrazy, wazony, świeczniki, patery czy zastawa stołowa.

Co z bezpieczeństwem?

Szkło wykorzystywane do aranżacji wnętrz jest niezwykle wytrzymałe z uwagi na hartowanie – jest pięciokrotnie trwalsze niż szkło niehartowane. Dlatego też w przypadku chodzenia po schodach wykonanych z tego materiału czy opierania się o szklane elementy – bez obaw, jest to w pełni bezpieczne. Dodatkowym zabezpieczeniem każdej konstrukcji jest zalaminowana wewnątrz folia, która powoduje, że w razie uszkodzenia jednej warstwy pozostałe zachowują właściwości całej konstrukcji.

Łatwość w utrzymaniu czystości

Panuje powszechne przekonanie, że szkło jest trudne w utrzymaniu czystości. W rzeczywistości jednak poza funkcją estetyczną i ozdobną produkty wykonane ze szkła są również bardzo funkcjonalne i łatwe w usuwaniu zanieczyszczeń. Istnieje nawet rodzaj szkła ze specjalna odmianą tak zwanego szkła samoczyszczącego, które, jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie pozbywa się wszelkich zabrudzeń. Polega to na tym, że na powierzchnię zostanie naniesiona specjalna mineralna substancja. Biorąc pod uwagę inne rodzaje szkła, wystarczą nam jedynie preparaty przeznaczone do czyszczenia szyb. Pamiętajmy jednak, że są wyjątki od reguły, a mianowicie szkło satynowe i piaskowane – wymagają one użycia teflonu w sprayu.

Szklane elementy wykorzystane w aranżacji domu czy mieszkania tworzą nie tylko wrażenie nieskazitelności i przestrzenności, ale także rozjaśniają wnętrze oraz optycznie powiększają każde pomieszczenie. Dodatkowo rozmaite kolory, kształty czy wzory mogą stać się niezwykłą ozdobą całego lokum.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro