„Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak – recenzja

„Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak – recenzja

Opuszczone miejsca na Islandii stały się częścią tutejszego krajobrazu. Przypominają o wyprawach śledziowych, z którymi wiązano wielkie nadzieje, a po których dzisiaj zostały już tylko zrujnowane hale fabryczne i zardzewiałe maszyny porzucone po środku niczego. Teraz wszystkie te miejsca są uważane za atrakcje turystyczne, odwiedzają je ludzie z całego świata szukający na wyspie definicji spokoju i wolności.

udostępnij

Monika ZbozieńMonika Zbozień / 01-08-2019

Ocena uzytkowników Allegro

, ,
Rewelacyjny
4,87/5
(15 ocen)
13
2
0
0
0

13 marca 2019 od
Fajnie się to czyta
zamknij

Opowiadają o nich Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak w książce „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”.

Podobno tutejsze kamienie szepczą

Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Jest to też wyspa, która wydaje się najbardziej opuszczoną jej częścią, tym też przyciąga do siebie coraz więcej turystów. Przyjeżdżają z całego świata podziwiać gejzery, gorące źródła czy zorzę, zachwycać się czystą wodą i powietrzem, a także odkrywać tereny, gdzie nie dotarły jeszcze tłumy ludzi, choć o to ostatnie na Islandii coraz trudniej. Nadal jednak dla tych, którzy szukają odosobnienia, ten kraj pozostaje marzeniem, które trzeba spełnić.

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, autorzy IceStory, blogu podróżniczego pisanego z Islandii właśnie, w „Szeptach kamienii. Historiach z opuszczonej Islandii” opisują najpiękniejsze miejsca w kraju, skupiając się na opuszczonych terenach i wyjaśniając, jak to się stało, że zamieszkali tam ludzie, a potem równie szybko postanowili poszukać domu w bardziej sprzyjających warunkach.

Rachunek za wolność

Znajdziemy w tej książce opowieści o niemal wszystkich tych miejscach, które uważane są za największe skarby Islandii, a więc wodospadach Seljalandsfoss i Skógafos, klifach Dyrhólaey, ale też wraku Dakota DC-3 czy basenie Seljavallalaug. Są one potwierdzeniem tego, że wyspa jest naprawdę miejscem niezwykłym, ale też stanowią przykłady tego, że staje się ona ofiarą swojej popularności. Zastanawiając się nad tym, jakie skutki może wywołać niekontrolowany napływ turystów do miejsc, które przyciągają obietnicą wolności, Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak opisują błędy popełniane zarówno przez zagranicznych gości, jak i samych Islandczyków. Ci pierwsi zadeptują coraz większe tereny, podczas gdy drudzy rozwijają w sobie talent do sprzedawania niemal wszystkiego.

„Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” to cała Islandia w pigułce. Znajdziemy w tej książce fragmenty historii, opisy tradycji i wierzeń, ale też relację z tego, jak współcześnie żyje się w tym kraju i z jakimi problemami czy wyzwaniami mierzą się jego mieszkańcy.

Jest to bardzo dobrze napisana książka podróżnicza, w której oprócz samych relacji z Islandii znajdziemy też zdjęcia jej najciekawszych zakątków. Warto ją przeczytać, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca, uznawanego za najpiękniejszą wyspę świata, a przede wszystkim o tych jej fragmentach, których czas miał już minąć, a jednak trwa nadal, choć w trochę inny sposób niż na początku.

Źródło okładki: otwarte.eu
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro