Szczupaki na jerki – co trzeba mieć w pudle tej jesieni?

Szczupaki na jerki – co trzeba mieć w pudle tej jesieni?

Jerki to przynęty przeznaczone szczególnie na szczupaki, a ich popularność wśród wędkarzy rośnie z roku na rok. Jakie przyęty tego typu koniecznie powinny znaleźć się w naszym arsenale i jak nimi łowić?

udostępnij

Dominik ZellmaDominik Zellma / 03-09-2017

Dla wielu wędkarzy nazwa jerk była jeszcze kilka lat temu kompletnie nieznana. Dzisiaj te przynęty mają już ugruntowaną pozycję na polskim rynku i coraz więcej wędkarzy sięga po nie, zwłaszcza gdy inne przynęty zawodzą lub traktuje je jako główną broń.

Czym różni się jerk od klasycznego woblera?

Klasyczny wobler, no właśnie – czyli jaki? Mianem klasycznego woblera możemy określić przynętę która posiada ster. Ster pozwala przynęcie na osiągnięcie konkretnej głębokości oraz nadanie jej specyficznej pracy. Zazwyczaj jest on wykonany z poliwęglanu, pvc lub stali.

Dlatego główną różnicą jest to, że jerk nie posiada takiego steru, a jego praca jest określana głównie za pomocą kształtu oraz obciążenia w nim zawartego, a głębokość pracy przy pomocy jego wagi i stosunku do objętości. Dodatkowo jerki są szersze od typowych przynęt i zazwyczaj są równe po całej długości – w taki sposób mają szanse na uzyskanie rytmicznej i powtarzalnej pracy.

Świat jerków to świat bardzo rozległy i wyróżniamy w nim wiele typów przynęt, takich jak pullbaity, glidery czy twichbaity. Każdy z tych typów charakteryzuje się innym kształtem oraz pracą i każdy z nich ma swoich wielbicieli. Szczupaki jesienią

Tak jak wszyscy wiemy, ryby jesienią przygotowują się do nadchodzącej zimy w jeden, szczególny sposób – jedzą. Zdobywają tak dużo pożywienia, jak to tylko możliwe i gromadzą masę i składniki odżywcze na najbliższe miesiące. Dlatego jerki w tym okresie mogą być szczególnie skuteczne, ponieważ swoją pracą i zachowaniem w wodzie potrafią imitować chorą i zranioną rybę, a wiemy jak dobrze takie zachowanie prowokuje drapieżniki do ataku. Rzadko który predator oprze się tak łatwej w zdobyciu ofierze.

Zacznijmy więc od przedstawienia kilku jerków, bez których wielu wędkarzy nie potrafiłoby się obyć.

Salmo Slider

Slider to wizytówka firmy Salmo i przynęta, która w dużej mierze przyczyniła się do powstania i rozpowszechnienia jerków wśród polskich wędkarzy. Przynęta, która na koncie ma niebotyczną ilość metrowych szczupaków i zdobyła uznanie na wielu łowiskach całego świata.

Salmo Slider praktycznie nie zmienił się konstrukcyjnie od dnia w którym ta przynęta została wydana na świat i świetnie, bo po co zmieniać coś, co sprawdza się tak dobrze.

Przynęta Salmo swoją popularność może zawdzięczać nietypowemu kształtowi, który z wyglądu może przypominać małego krąpia, ale w wodzie zachowuje się naprawdę atrakcyjne. Jerk przy delikatnych szarpnięciach szczytówką wykonuje rytmiczne skręty z lewej na prawą stronę, bardzo dobrze imitując chorą lub zranioną rybkę. Dodatkowo Slider występuje w bardzo wielu różnych wariantach kolorystycznych – od naturalnych barw płoci czy karasia, do jaskrawych fluo kolorów, poprzez specjalne kolory holoselect.

Slidera możemy nabyć także w różnych wersjach wypornościowych, pływającej, tonącej czy wolnotonącej – co dodatkowo daje nam możliwość obłowienia praktycznie każdej partii wody.

Abu Garcia Svartzonker McMy

McMy to seria jerków rodem ze Szwecji i od wielu lat znana na całym świecie. Ta linia przynęt okazała się bardzo wszechstronna i niewymagająca dużego doświadczenia w ich prowadzeniu. To sprawia, że może poradzić sobie z nimi nawet początkujący wędkarz, a zarazem bez problemu przekona się do nich każdy zaawansowany.

Ten model jerka jest o tyle wyjątkowy, że posiada gumowy twister doczepiony do tylnej części przynęty. W połączeniu z twardym i sztywnym korpusem sprawia, że atrakcyjność przynęty znacznie się poprawia i nieraz ciekawi drapieżniki do tego stopnia, że potrafią za nim podążać nawet przez kilkanaście metrów.

McMy możemy używać na wiele różnych sposobów, od krótkich i rytmicznych skoków, do tańczenia nim w miejscu. Dołączając do tego krótkie pauzy i pozwalając przynęcie na delikatny opad możemy oczekiwać raptownych uderzeń i dźwięku hamulca szpuli.

Strike Pro Buster Jerk

Strike Pro to firma specjalizująca się i skoncentrowana na tworzeniu skutecznych przynęt na szczupaki. Buster Jerk jest ich topową przynętą i jedną z najlepiej sprzedających się modeli – i chyba jest niewielu wędkarzy w Szwecji, którzy nie mają go w swoim pudle.

Buster Jerk to przynęta posiadająca wręcz podręcznikowy wzór pracy bezsterowca glidera, wyróżniająca się długimi odjazdami na boki i kolebiąca się w opadzie. Dodatkowo ten model posiada grzechotkę, która może obudzić nawet ospałe drapieżniki. Dodatkową zaletą tego jerka jest to, że możemy używać go nawet na sztywniejszych kijach spinningowych, dając tym samym możliwość pracy z nim osobom, które nie posiadają jeszcze zestawów castingowych.

Na pewno warto posiadać w pudełku kilka wersji kolorystycznych, które zostały wybrane metodą długotrwałej selekcji – te, które okazały się najskuteczniejsze w boju.

Jeśli ktoś jeszcze nie próbował łowienia za pomocą jerków, to zdecydowanie warto rozpocząć swoją przygodę od sprawdzenia tych 3 kultowych przynęt. Także jeśli dla kogoś jerki stanowią fundament w pudle, a ominął te pozycje – to warto samemu je przetestować.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro