Systemy czyszczenia w piekarnikach

Nasze mamy i babcie miały swoje sekretne sposoby na utrzymanie domowego piekarnika w doskonałym stanie i czystości. Nie jest jednak tajemnicą, że sprzęty AGD produkowane kiedyś ustępują jakością tym oferowanym dzisiaj. Używanie żrących substancji ułatwiających czyszczenie zabrudzonego piecyka może nie tylko okazać się nieskuteczne, ale nawet niebezpieczne dla domowych urządzeń. Chcąc utrzymać w czystości domowy piekarnik, musimy więc skorzystać ze specjalnych, a przy tym nie najtańszych preparatów chemicznych lub wybrać piekarnik, który sam potrafi zadbać o czystość.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 23-08-2016

W zależności od technologii grzewczej zastosowanej w piekarniku nieodpowiednie lub niedokładne jego czyszczenie po każdym użyciu może nie tylko wpłynąć negatywnie na przygotowywane w nim potrawy (mogą przejść zapachem poprzednio pieczonych dań), ale także na wydajność i żywotność urządzenia. Zabrudzone i przepalone elementy grzewcze w piecu elektrycznym mogą ulec szybszemu zużyciu. Uzyskanie odpowiedniej temperatury w przypadku brudnych grzałek będzie trudniejsze, a to przełoży się na znacznie wyższe koszty eksploatacji. Oczywiście pozostają jeszcze kwestie higieny. Chyba nikt nie ma ochoty karmić swoich najbliższych nawet najlepiej przygotowaną i najsmaczniejszą potrawą, ale upieczoną w brudnym piecu.

Utrzymanie i konserwacja piekarnika

Piekarnik najprościej czyści się tuż po jego użyciu, kiedy tłuszcz jest jeszcze świeży. Niezaschnięte zabrudzenia można wtedy usunąć zwilżoną szmatką lub gąbką bez szorowania. Niestety, czasem podczas rodzinnej uroczystości nie ma na to czasu albo po prostu nie wypada zajmować się szorowaniem pieca, pozostawiając gości samych sobie.

Do usuwania zaschniętych nieczystości najlepiej użyć odpowiedniego detergentu. Nie może to być jednak chemia, jaką stosujemy do mycia okien, mebli czy nawet ta sama, której używamy do zmywania naczyń. Przy kontakcie z ciepłem i jedzeniem opary mogą związać się z potrawą i negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet spowodować zatrucie.

Na Allegro znajdziemy preparaty przeznaczone do czyszczenia piekarników – bezpieczne i stosunkowo tanie. Znany producent Dr. Beckman ma w swojej ofercie żel do czyszczenia piekarników. Preparat sprzedawany jest w butelkach o pojemności 375 ml. Aktywny żel doskonale radzi sobie z usuwaniem zaschniętych zanieczyszczeń z wnętrza piekarników, ale także grilla, patelni czy szyb kominkowych. Przy tym jest stosunkowo niedrogi. Za butelkę zapłacimy około 10 zł.

Jeżeli do czyszczenia preferujemy piankę, warto zainteresować się produktem XANTO OVEN do czyszczenia piekarnika i szyb kominkowych. W puszce o pojemności 500 ml znajduje się detergent, który za sprawą aktywnej piany szybko rozpuszcza nawet najbardziej zaschnięty, przypalony tłuszcz i pozwala skutecznie się z nim rozprawić. Puszka pianki kosztuje około 8 zł.

Piekarnik samoczyszczący

Na rynku znajdziemy też piekarniki na miarę XXI wieku, potrafiące zadbać o swoją czystość niemal w 100% samodzielnie i bezobsługowo. Królują dwie technologie samooczyszczenia. Jedna to czyszczenie pyrolityczne, które do usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje zjawisko pyrolizy.

Pyroliza w piekarniku to specjalny program pracy, którego zadaniem jest ułatwienie użytkownikom zadbania o czystość wnętrza pieca. Uruchamiany jest po zakończonym pieczeniu. Polega na rozgrzaniu wnętrza pieca do temperatury 500 stopni Celsjusza. Każde zanieczyszczenie, plama tłuszczu czy resztki pokarmu, które osadziły się i przykleiły do ścian piekarnika, zostają spopielone. Po zakończonym procesie popiół wystarczy zetrzeć wilgotną ściereczką. Co ważne, bez użycia jakiegokolwiek detergentu. Warto zaznaczyć, że pyroliza czyści każdy zakamarek piekarnika, spalając nawet najmniejszy okruszek jedzenia. Dzięki temu w naszym piekarniku nic nagle nie zacznie gnić w jego najciemniejszym zakamarku. Piekarnik z pyrolizą nie wymaga także żadnych działań konserwacyjnych.

Piekarników wykorzystujących pyrolizę do samooczyszczenia znajdziemy na Allegro całą gamę. W cenie około 1900 zł dostępny jest piec marki Mastercook MF-880 ATCX. Droższy i bardziej designerski, oferujący funkcję pyrolizy, jest Bosch HBA 73R451. Za ten model trzeba zapłacić już około 3000 zł.

Druga technologia samooczyszczenia

Drugim systemem samooczyszczenia piekarnika jest kataliza. Piekarniki wyposażone w technologię samooczyszczenia katalicznego są z reguły tańsze od pieców z funkcją pyrolizy. Tu, podobnie jak w przypadku tamtego rozwiązania, do pozbycia się brudu i wyeliminowania cząstek jedzenia, mogącego gnić, używa się wysokiej temperatury. Piekarniki wykorzystujące katalizę rozgrzewają się do 300–350 stopni Celsjusza. Brud jest zamieniany w popiół, który łatwo można zebrać i usunąć wilgotną ściereczką.

Wydawać by się mogło, że technologia katalizy jest znacznie lepsza od pyrolizy. W końcu piec można kupić taniej, a czyszczenie temperaturą o nawet 200 stopni niższą niż w przypadku pyrolizy może być w konsekwencji tańsze w eksploatacji. Niestety, nie do końca tak jest.

Piecyki z funkcją katalizy wykorzystują do wyłapywania zabrudzeń specjalne panele katalityczne. Są one wymienne i demontowalne. Można je po użyciu pieca wymontować z piekarnika i umyć, nawet w zmywarce. Niestety, panele te ulegają zużyciu. W zależności od modelu piekarnika wytrzymują od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Później należy zakupić nowe panele i zainstalować je w piecu. Choć czas ich zdatności do użycia wydaje się być stosunkowo długi, a koszt nowych paneli nie jest wygórowany, to wybierając piec katalityczny, musimy być świadomi dodatkowych kosztów związanych z pieczeniem w piekarniku.

Chcąc kupić piekarnik katalityczny, warto rzucić okiem na model Electrolux EZA5420AOK, którego cena to niewiele ponad 1100 zł, lub Amica EB8562 Integra Soft, który do kupienia jest za około 1260 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro