Zdaniem eksperta

Sypialnia w stylu skandynawskim

Kiedy przychodzi pora spania, nie znam osoby, która w tym właśnie momencie nie powie, że to jednak sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To prawda, bo w niej nabieramy sił i regenerujemy się na kolejny dzień pełen wrażeń. Aby faktycznie tak było, nasza sypialnia powinna być urządzona we właściwy sposób. Jak w takim razie stworzyć przyjazną sypialnię, która pozwoli nam odpocząć po ciężkim dniu?

Ewa Mikulska Ewa Mikulska / 31-08-2015 / aktualizacja: 26-08-2018

Odpowiedzią na to pytanie jest styl skandynawski, który łączy w sobie naturalne materiały, prostotę, minimalizm i przytulność.

Jakie cechy ma styl skandynawski?

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się z Półwyspu Skandynawskiego. Pomimo tego, że Dania, Norwegia i Szwecja są zupełnie innymi krajami, łączy je zamiłowanie do natury, do życia eko, do uwielbienia jasnych barw (dominująca biel miała za zadanie rozświetlić pomieszczenia od panujących mroków północy). W stylu scandi do przeważającej kolorystyki, oprócz bieli, należą beże oraz delikatne odcienie szarości. Kolejnymi ważnymi cechami są naturalne materiały (przede wszystkim drewno), wyraziste wzory (głównie geometryczne), tkaniny (konsekwentnie naturalne: bawełna czy len), zróżnicowane w kształcie i kolorystyce dodatki (pastelowe lub zdecydowane tonacje). Wszystkie meble powinny mieć prostą formę, matowe wykończenia oraz powinny być funkcjonalne. Dzięki tej zasadzie nasze wnętrza będą ergonomiczne i przestronne.

Jak wygląda sypialnia w stylu skandynawskim?

Już na sam jej widok człowiek czuję tę wygodę. Łóżko proste, minimalistyczne, idealnie wzmocnione odpowiednią ilością poduszek zupełnie nie ograniczonych wielkością czy wzorem. Na łóżku narzuta lub pled o grubym splocie, w które można się wtulać bez końca. Obok łóżka na podłodze owcza skóra, która minimalizuje nam poranny szok zetknięcia się z zimną podłogą (najlepiej prawą nogą). Szafka nocna oraz pojemna szafa to kolejne meble, bez których sypialnia nie byłaby sypialnią. Całość okraszona obrazami w czarnych ramkach i białym passe-partout, geometrycznymi lampami, koszami na dodatkowe koce lub inne bibeloty, a także roślinami. W oknach firany i zasłony ocieplające wnętrze i broniące naszej prywatności. Częstym meblem jest również fotel (koniecznie z podnóżkiem), w którym czytamy, rozmyślamy, marzymy. W takiej sypialni wypoczynek nabiera zupełnie innego wymiaru.

Nieograniczone możliwości stylu skandynawskiego

Styl skandynawski jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej wybieranym stylem we wnętrzach. W bardzo przystępny sposób można stworzyć niepowtarzalne i indywidualne wnętrze. Jasne ściany oraz meble stanowią bazę dla naszej wyobraźni. Tylko od nas zależy, czy i kiedy postawimy w dodatkach na pastele lub na mocniejsze akcenty. Popularność tego stylu sprawiła, że wybór i dostępność mebli oraz akcesoriów jest tak ogromna, że chyba tylko brak czasu może nas powstrzymać przed kolejnymi reorganizacjami. Nie zmienia to jednak zupełnie faktu, że w sypialni w stylu skandynawskim na pewno się wyśpimy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro