Zdaniem eksperta

Sypialnia w stylu nowoczesnym

Statystyki mówią, że w sypialni spędzamy 1/3 życia. Myśląc o tym, można z jednej strony czuć przerażenie, ale z drugiej strony (tej ważniejszej) ileż wspomnień, snów i marzeń niesie ze sobą to jedno pomieszczenie. Przecież śniadanie do łóżka nigdzie nie smakuje lepiej, wojna na poduszki nie miała by sensu w kuchni a „piżama party” też skądś się wzięło. Jeśli szukasz funkcjonalnych rozwiązań i marzysz o eleganckich wnętrzach sprawdź czy sypialnia w stylu nowoczesnym jest twoją wymarzoną.

Ewa Mikulska Ewa Mikulska / 26-08-2018

Styl nowoczesny, czyli jaki?

Styl nowoczesny nazywany jest również stylem modernistycznym. Narodził się we wnętrzach i architekturze na początku XX wieku. Główną jego cechą, a wręcz obsesją, był funkcjonalizm oraz prostota. Takie też założenie dominowało wtedy, ale dominuje również teraz. Niezmienność tych kryteriów przez tak długi okres świadczyć może tylko o jednym: jest to styl ponadczasowy, dobrze przemyślany, a do tego niebywale elegancki. W czym tkwi jego popularność? Myślę, że głównie w uporządkowaniu i konsekwencji.

We wnętrzach nowoczesnych nie ma miejsca na bezużyteczne meble czy przedmioty. Wszystko, co się w nich znajduje, już z góry jest tam z jakiegoś powodu. Tak więc nie tylko formy są w nim minimalistyczne, ale też ich ilość powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum. Jest to dobry sposób na powiększenie przestrzeni. Ustawienie mebli też jest z góry narzucone: powinny stać wzdłuż linii pionowych i poziomych. Zatem jakie meble wybrać?

Najlepsze są komplety mebli, które wprowadzają harmonię. Mogą być drewniane lub lakierowane na wysoki połysk; dodatkowo proste, bez zdobień i niepotrzebnych dodatków, co przekłada się na ich praktyczność, chociażby w sprzątaniu.

Kolory przypisane do tego stylu to kontrastowy czarny i biały oraz chłodne odcienie szarości, a także wszelkie naturalne odcienie drewna.

Jak wygląda sypialnia w stylu nowoczesnym?

Nieprzypadkowo i funkcjonalnie. Łóżko w prostej formie, np. drewniane lub tapicerowane, o jednolitej gładkiej tkaninie zgranej z kolorystyką wnętrza. Często ze skrzynią, która jest dodatkowym miejscem do przechowywania, np. sezonowych rzeczy, co w małych sypialniach jest nieocenione.

Ściany powinny być idealnie gładkie, jednokolorowe, podkreślające surowość wnętrza. Chromowane elementy, np. rama stolika nocnego, wazon, ramy obrazów, lampka – wszystko w prostych, nienarzucających się formach geometrycznych. W nowoczesnej sypialni znajdzie się duża i pojemna szafa z lustrzanymi drzwiami przesuwnymi, które powiększają optycznie wnętrze.

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie. Trzymając się sztywnych zasad, powinniśmy wybrać proste i geometryczne, jednak możemy pokusić się o bardziej designerskie oprawy sufitowe, których forma urozmaici wnętrze naszej sypialni. W tej sytuacji musimy zastosować nie tylko nowoczesną formę, ale i materiały, np. aluminium czy tworzywo sztuczne.

Sypialnia nowoczesna będzie doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie elegancję, prostotę i ponadczasowe rozwiązania.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro