Zdaniem eksperta

Sypialnia w stylu klasycznym

Nie zależnie od wieku, każdy kocha swoją sypialnię, bo tak naprawdę urządzamy ją tylko dla siebie. Jest to miejsce bardzo intymne, zupełnie inne niż pozostałe pomieszczenia w naszym domu, które dostępne są dla rodziny, znajomych i często aranżowane z myślą o nich. Natomiast sypialnia jest wyłącznie nasza. Jak więc ją klasycznie urządzić?

Ewa Mikulska Ewa Mikulska / 26-08-2018

Wszyscy mamy podobne oczekiwania względem sypialni. Głównie ma być naszą oazą, po wejściu do której mamy zostawiać cały chaos świata za drzwiami i wreszcie odpocząć. W jaki sposób stworzyć sypialnię, aby stała się miejscem relaksu? Jaki styl wybrać, aby była komfortowa, ciepła w odbiorze i nie znudziła się nam szybko?

Czy klasyka jest nudna?

Według Słownika języka polskiego PWN, wyraz „klasyka” oznacza: „dzieła sztuki i literatury z różnych okresów historycznych i stylów uznane za doskonałe”. Poniekąd potwierdza się to w architekturze, ponieważ bardzo często decydujemy się na wnętrza klasyczne. Decyzję swą argumentujemy zamiłowaniem do ciepłej kolorystyki (brązy, beże, biel oraz jasny szary), często ozdobnymi frezowaniami frontów lub samych mebli oraz możliwością łączenia tego stylu, np. ze współczesnym. Materiały użyte przy aranżacji wnętrz klasycznych powinny być niezawodne, jak drewno czy kamień (najczęściej marmur). Nastroju dodadzą listwy przysufitowe oraz sztukateria, a także oświetlenie od lamp stołowych po kinkiety, które również mają na celu zbudowanie odpowiedniej atmosfery. Mamy więc wiele elementów, które umiejętnie i w sposób wyważony, połączone ze sobą, nie będą nudne, a raczej ciepłe i ponadczasowe.

Klasyczna sypialnia

Głównym meblem stanowiącym trzon każdej sypialni jest łóżko. Można wybrać takie ze stalową ramą lub z wysokim, pikowanym zagłówkiem nawiązującym do tych tradycyjnych, rzeźbionych. Po dwóch stronach szafki nocne, a na nich lampki (oczywiście z jasnymi kloszami). Nieodzownym elementem sypialni klasycznej jest toaletka. Tu również wybór należy do nas, czy wybierzemy taką z elementami metalowymi, czy bardziej stylizowaną, białą o giętych nogach i owalnym lustrze. O zaletach toaletek nie musze chyba nikomu mówić. Zwłaszcza dla pań jest to zdecydowany must have. Do toaletki oczywiście tapicerowane siedzisko, które może pełnić funkcję również podnóżka.

Klasyczne tekstylia w nowoczesnym wydaniu

Ważnym elementem jest narzuta, która pełnić ma nie tylko funkcję uporządkowania porannego bałaganu na łóżku, ale również cieszyć oko swym wyglądem. Najlepsza będzie jednokolorowa z dodatkowymi, delikatnymi i przeszyciami tworzącymi wzór rombów.

Kolejnym nieodzownym elementem sypialni są poduszki. Kiedyś element stricte dekoracyjny, dziś musi być też wygodny. Powinny być gładkie, choć może się na nich pojawić delikatny wzór geometryczny.

Z dodatków ważne są jeszcze ażurowe lustra, zegary. Na ścianach często spotykamy tapetę ze wzorem ornamentu. Wszystko zależy, w którą stronę łączenia stylu klasycznego chcemy pójść. Jak widać jest on dość uniwersalny i każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro